GÜNCEL

Şeref Oğuz : Milli silahta yeni sürprizler yolda

Tarih
25 Ocak 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz
 Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Zeytin Dalı operasyonlarının başarısında yerli ve milli silahlarımızın katkısı çok büyük... PKK'nın ülke içinden temizlenmesinde katkısı büyük olan savunma sanayimiz, Afrin'de YPG terörist unsurlarıyla mücadelede yeni kabiliyetler geliştiriyor.

Harekâtta ilk kez yerli üretim Atak helikopterleri de katıldı. Yerli üretim "Cirit" lazer güdümlü füzeler, ÇNRA'lar (çok namlulu roket atar) de kullanıldı. Teknoloji Komisyonu üyesi Milletvekili Mehmet Erdoğan, Türk malı yerli ve milli silahların performansından dünyanın etkilendiğini söylüyor.
Yerli sanayide ASELSANTUSAŞTAİHAVELSAN
ROKETSAN yanı sıra Ankara ve İstanbul SAHA'da hatta Trakya savunma kümelenmesinde, ordumuzun yeteneklerini artıracak yeni teknolojiler geliştiriyoruz.
Sadece Aselsan üzerinden 40 ülkeye önümüzdeki 3 yılda 6.5 milyar liralık yerli silah yapılacağı, bu beğeninin bir başka ifadesi... Lazer savunma sistemlerimiz, milli radarımız, savunma arenasında büyük sükse yapmayı başardı.
Yerli ve milli silahlarımızla ilgili yeni sürprizlere, terörle mücadele sürecinde tanık olacağız. "Ordunuz ve generalleriniz yetersiz" diye Türkiye'yi küçümseyip PKK ile işbirliğini seçen ABD de bu sürprizlerle yüzleşmiş olacak.
"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar" derler... Bu özdeyiş kötü müttefik için de geçerli... Ordumuzun ihtiyaç duyduğu donanım ve mühimmatı vermekte nazlanan, ambargo uygulayan sözde müttefiklerimiz sayesinde(!) savunmasanayimiz şaha kalkmış durumda...
Bu süreçte üniversitelerimizin de devreye girmesini bekliyorum. Savunma sanayiinde kuralı, teknoloji koyuyor ve bunu biz üretmezsek bizim için kimse üretmeyecek. Son soru: 60 teknokent, 800 Ar-Ge merkezi ve binlercearaştırmacı, akademisyen... Siz değilse kim? Şimdi değilse ne zaman?

Sabah
25 ocak 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Nusret

  26 Ocak 2018 09:42
  3 0
  Çok güzel tespit mükemmel...
 • Asım

  25 Ocak 2018 23:58
  7 0
  Maalesef Üniversitelerdeki profesörler uyduruk projeler yapıp para kazanma derdindeler. Savunma sanayine hiç bir katkı sunmadılar, sunabilirler mi o da muamma? ODTÜ mezunu bir mühendis olarak ODTÜ kendini Türkiye'nin en iyi üniversitesi olarak görür ama savunma sanayine bir katkısını ben duymadım
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;