EKONOMİ

Şeref Oğuz : Kifayetsizler ve yurdum insanı

Tarih
22 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz
Anlaşılan bazıları "krizi fırsata çevirmek" sözünü yanlış anlıyor. Öyleyse yanlış anlayanlara doğruyu anlatmak lâzım. Hâlbuki bu sözle kastedilen elindeki mala veya sunduğun hizmete olması gerekenden fazla fiyat istemek değil, boşlukları görerek yeni atılımlara girmektir.
Bu sözler; TOBB Türkiye Ekonomisi Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan'a ait; "kendi medeniyetini, tarihini, kültürünü, ecdadını ısrarla kötüleyen, küçümseyen, aşağılayan, karikatürize eden bir zihniyetin bu ülkenin geleceğine zerre kadar katkısının olması mümkün değildir."
Öncelikle şu krizi fırsata çevirmeyi yanlış anlayanlardan başlayayım; ortada kriz yok ama ortamın dinamiklerini kendi lehine kullanan; nimeti alıp külfeti öteleyenler var. Krizzade diyebileceğimiz bu kurnazlar, durduk yerde kriz de çıkarabilir, krizzede de üretebilir.
Ancak benim özellikle üzerinde durmak istediğim; kendi kültürünü küçümseyen "kifayetsizler" olacaktır. Zira öteden beri bunlardan şikâyet eder dururum. Bunları teşhis için kendimce geliştirdiğim ölçü; kullandıkları tanımlamadır; "Yurdum insanı…"
Bu ifade; yaygın bir aşağılama cümlesidir. Türkler tarafından Türkler için kullanılır. Anlamı; ilkellikleri "yurdum insanına" adreslemektir. Bu ifadeyi kullananlar kendilerini; toplumdan farklı bir noktada, üstte konumlandırırlar. Alabildiğince küçümseme, mizahla karışık "aşağılama" vardır sözlerinde…
Bu sözüm ona seçkinlere göre yurdum insanı, cahildir, hatalıdır, kabadır, görgüsüz ve budaladır. Ancak onlarla aynı ülkeyi paylaşmak zorunda kalan(!) bu andavallılar, kendi insanının başarısını asla görmez. Zaten kaliteyi kendisine yakıştırmaz da… Onlara göre başarı, dışarıdan gelendir. Batı'dan dayatılandır. Yaşam tarzı kıblesi Batı olunca da bu topraklardaki başarı, ya tesadüftür veya sıradandır.
İnternette dolaşan postalara bakın. Saygın(!) gazetelerin internet sitelerindekifotoğraf galerisinde gezin. Google'dan "yurdum insanı" diye aratın ve ne demekistediğimi bizzat siz araştırın. Göreceğiniz, sistematik bir küçümsemedir.
MevlanaYunus; Batılı söylemişse değerli, türkü, ezgi, yabancı mırıldanmışsa şöhrettir onlar için. Bunlar, ekonomisi not çetelerince aşağılanırken göbek atanlardır.
Bunlara eskiden kızar ve toplumsal aşağılık kompleksi diye nitelendirirdim. Ancak zaman içinde gördüm ki bunlarınki aşağılık kompleksi değildüpedüz "aşağılık" olmakmış. Kendi insanını yererken ölçüyü kaçıranları eleştirdiğimde öfkelenip beni derhal "ötekileştirmesi" boşuna değil. Oysaki yüzdeki kusur,aynaya kabahat değildir.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;