EKONOMİ

Şeref Oğuz : Peki, ahali ne durumda?

Tarih
27 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz
Dövizdeki olağandışı hareketliliği, dış gelişmeler, saldırılar, algı operasyonları veya Merkez'in geç kalmışlığıyla açıklama ezberini dilimize öylesine doladık ki bazı gerçekleri göremez duruma geldik. Sanki doların zıplamasında bizim hiç payımız yokmuş gibi davranıyoruz.
TATİLİNE ŞAHİN: Turizm merkezlerini doldurmaya başladık. Otellerde fahiş fiyat çekenleri dâhil neredeyse yer bulunmuyor. Uçaklar ful uçuyor. Tatil beldelerindeki restoranlarda boş masa yok gibi.
BORCUNA KARGA: Ancak vadesi gelmiş alacağı için gelene "10 gün sonra gel, konuşalım" diyebiliyoruz. Peki neden? "Dövizde hareketlilik var." İtiraz ediyorsunuz; "ama biraz önceailecek 30 bin liralık tatil paketi aldığını söyledin?" Cevap kurnazlık kokuyor: "Dövizin akıbetini görelim, öyle."
DÖVİZ DEPOLA: Türk Lirası'nı, gaza gelip dolara çevirme furyasına kapılmak, gerçekten kazanç kapısı mı? Kısa vadede evet. Ama bu tutumun ekonomideki makro dengeleri getirdiği nokta, orta vadede bizi de vurmayacak mı? Merkez 3 puan indirdiği gün "ucuzladı, toplayalım" kafasıyla dolara hücum edersen, kendi işinin geleceği ne hale gelir?
KGF'DEN DÖVİZE: Hükümet KOBİ'leri desteklemek için 250 milyar harcadı. Bu paraların acaba ne kadarı amacına uygun harcandı? Benim merak ettiğim, bu desteklerin ne kadarıyla dolareuro aldılar?
TEŞVİK YAĞMASI: Bitlis'te ağıl için alınan kredi, Bodrum'da villaya, Ankara'da lüks araca, İstanbul'da şatafatlı düğüne gitmiş olabilir mi acaba? Ben söyleyeyim, evet... İşini doğru dürüst yapanları özenle ayrı tutarak...
ÜRETİMDEN VAZGEÇ: Kendi tarlanı ekmiyor, merada otlayan sığırını dahi satıp şehirden besleniyor isen üretim düşmez mi? Dükkânını, tarlasını hatta evini satıp "yüksek faiz var" diye bankaya daha da beteri döviz büfesine koşmak niye?

yazının devamını okumak için tıklayınız

YORUM YAPIN

Yorumların��z editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Evladı Fatiha’ndan Mehmet

    27 Mayıs 2018 15:49
    1 0
    İşte ecdad bu düşünce ,ahali ne durumda , ile İstanbul’u feth etmişken, ben ve bizler ne yapıyoruz. O zamanın durumları bugüne bakış çok kısıtlı idi . Bugün sapma ve sapıtma imkanları hem çok hem de geniş.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;