EKONOMİ

Şeref Oğuz : Türkiye’de satın almalar sürecek

Tarih
15 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz
Deloitte Türkiye'nin şirket birleşme ve satın alma raporuna göre 2018 yılı hacmi 12 milyar $'a erişti. Sayıları 256'yı bulan birleşme ve satın almalar, bir önceki yıla göre işlem sayısı %13 azalırken, toplam işlem hacmi %17 artmış durumda.
Stratejik yatırımcıların ve büyük ölçekli az sayıdaki işlemin öne çıktığı 2018'de en büyük on işlem toplam yıllık işlem hacminin %63'ünü oluşturmuş.
Yabancı yatırımcılar 74 adet işlem ile 7,6 milyar $'a tekabül eden işleme imza atarken, Türk yatırımcıların işlem hacmi ise 182 adet işlem ile yaklaşık 4,4 milyar$ seviyesinde gerçekleşmiş.
Deloitte Türkiye Ortağı ve Finansal Danışmanlık Lideri Başak Vardar, yatırımcıların satın almalar yapmaya devam edeceklerine inanıyor.
Vardar'a göre önümüzdeki dönemde, küresel ekonomik yavaşlama beklentisi, ticaret ortamındaki belirsizlik, Türk şirketlerinin yüksek borçluluk seviyesi ve mevcut makroekonomik ortam ihtiyatlı yaklaşıma yol açacak.
Buna rağmen yatırımcıların stratejik perspektif ile Türkiye'de satın almalar yapmaya devam edeceği düşünülüyor
Teknoloji, finansal hizmetler, altyapı, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde bazı büyük ölçekli işlemlerin gerçekleşmesi bekleniyor. Üretim, enerji, kimya ve yiyecek-içecek sektörlerinin de hareketli geçeceğini söylüyor Deloitte'in raporu...
Bu arada Türkiye'nin ilk uluslararası e-ticaret platformu olan Modanisa.com'un Dubai merkezli Wamda Capital ve Goldman Sachs'a satışı için Rekabet Kurumu'na başvuruda bulunulmuş.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;