EKONOMİ

Şeref Oğuz : Geyik 4.0

Tarih
19 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz
Ne mi demek istiyorum? Baştan söyleyeyim, eğer üreticisi değilsek, "Endüstri: 4 Türkiye:0" olacak bu maçın skoru... Biz ise tıpkı "internetbilgi toplumuar-geinovasyon" gibi kelimelerin içini boşaltmakla yetinecek, işi "geyik muhabbetine" bağlayacağız.
Aceleci okur yazının bu noktasında ayrılabilir, biz meraklı okurla devam edelim. En son çıkan moda düşünceyi baş tacı edip içini boşaltma konusunda mahir tutumumuz yüzünden dünyadaki kritik dönüşümleri ıskalamaya başladık.
Misal Endüstri kaç. sıfır olduğundan ziyade üretimde nitelik dönüşümü önemli ancak biz "4.0" lafını etmekten eyleme zaman bulamıyoruz.
İnovasyon son modamız idi. İhracat 4.0 dedik. Üretim 4.0 lafını ettik. TİM'in yeni yönetimi bu "4.0" laflarını pek ciddiye almadı ve bizi İnovasyon Haftası'ndan kurtarıverdi(!) Ar-Ge için bu hükümetin yapmadığı kalmadı. Yasa dedik çıkardı, kaynak dedik aktardı, iyi çalışanları özenle ayrı tutarak gördük ki teknoparkları emlak ofisine, Ar-Ge merkezlerini AR'akla GE'tire çevirmişiz.
Tarım 4.0 mı? Aslında çiftçisi tarım teknolojisine 2.0 mağlup iken Tarım 4.0 demek, gıdada dışa bağlı halimizi ti'ye almanın ifadesi...
Şimdi Endüstri 4.0 var. Anlamı ne mi? Ben anlatmayayım. Gönül rahatlığıyla siz bir tanım uydurabilirsiniz. Özünü kavramadan, faydasına inanmadan, gereğini yapmadan, lafla peynir gemisi yürüterek varılacak bir yer yok nasılsa...
Türkiye'de sanayinin dijital olgunluk düzeyinin Endüstri 2.0 ile Endüstri 3.0 arasında yer aldığını ölçmüşler anketlerinde ve 2.1 bulmuşlar. Endüstri 2.0 kaba tabirle tarımdan sanayiye geçme sürecini, Endüstri 3.0 ise sanayileşmeyi ifade ediyor.
Oysa bizim gözümüzü diktiğimiz yüksek gelir grubu ülkeleri, bilgi ile üretimi birleştiren, her sürecin akıllı hale geldiği Endüstri 4.0'ı tasarlamakla kalmadı, buna geçtiler bile... Hani şu her şeyin bilgiyle yönetildiği yoğun teknolojiler, robotlar ve yapay zekâ ile çalışan sistemler, fabrikalar, tesisler...
Bizim üretim alışkanlığımız Endüstri 2.1 düzeyinde... Ancak çenemiz 4.0 geyiğine çoktan vardı. Hatta bir iki lafazan organizatör, 4.0 yetmez "bilmem ne 5.0" demeye başladı bile.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;