EKONOMİ

Şeref Oğuz : Kriz militanları ekonomik sabotaj pususunda

Tarih
06 Şubat 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz

6 Şubat 2015

Bir yıl önceki oyun, senaryosu, aktörleriyle yeniden sahneleniyor. Yerel seçim öncesi sandıkları ekonomi üzerinden vurmak ve Erdoğan'ı saf dışı bırakmak için geliştirilen plan iki ana kol üzerinde temellendirilmişti: 1- ekonomik kriz çıkarmak, 2- yolsuzluk algısı üzerinden 17 Aralık ve 2023 hedeflerini sabotaj üzerinden 25 Aralık operasyonlarını gerçekleştirmek...
İki operasyon da başarısızlıkla sonuçlanınca ekonomide kriz çıkarmaya odaklandılar. Öncelikle faiz üzerinden büyüme frenlenecekti. Ancak bunun için doların çıldırtılması gerekiyordu. Bunu yaptılar ve açığa alımlar da dahil dolar kısa sürede 2.39'a zıplatıldı. Piyasalara müdahalede (özellikle) geç kalan Merkez, 28 Ocak 2014 gece yarısı olağanüstü kararla faizi 5.5 puan birden zıplattı.
Yine de kriz çıkmamıştı. Yerel seçim yaklaşıyordu ve acilen dış yardım(!) istendi. The Economist "Kırılgan Beşli" kavramını geliştirdi, Türkiye "en kırılgan" diye listenin başına konuldu. Faiz üzerinden kriz çıkmıyorsa cari açık denenecekti.
Ekonomi, okyanus ötesinden gelen "kriz çıkarın" talimatları ve içerideki yandaşlarının gayretlerine başarıyla direndi fakat bedel de ödedi. Büyümemizi çaldılar, 2 operasyon ile 160 milyar $'a yakın "görünür görünmez" maliyet üstlenmek zorunda kaldık.
Yenikapı'da toplanan 2 milyonun bu ihanetlere itirazı, oyunu bozdu ve bu defa aynı çevreler seçimden 10 gün önce sandıkları açmış, "Ak Parti, tek parti" neticesini görünce söylemler "muhteşem Türkiye" halini almıştı. Şimdi bir yandan Bank Asya yönetiminin TMSF'ye devri, diğer yanda doları zıplatıp faizi indirmeme gayretleriyle aynı oyun yeniden sahneleniyor. Einstein aptallığı "Aynı şeyi defalarca yapıp farklı sonuç almayı ummak" olarak tanımlar. Ama bu tespit, aptalların yeniden denemeyeceğini söylemiyor.
Kriz militanları, sistematik olarak ekranlarda, gazete sütunları ve sohbetlerde "kriz algısı oluşturmak için" ekonomik verileri çarpıtıyor, Bank Asya tedbirini sektörün krizi haline getirmeyi deniyor ve felaket tellallığı yapıyor.
Sandıktan çıkamayınca ekonomik kriz çıkarmak... Sonuç alamayacakları belli ama ülkeye maliyet ödettikleri de meydanda... Neticede ekonomideki sabotaj girişimleri, pek çok kurumun ve ülkenin kaynaklarını buduyor, fırsatları heba ediyor.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;