EKONOMİ

Şeref Oğuz : Bürokrasi direniyor

Tarih
16 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Şeref Oğuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bürokrasi başta olmak üzere pek çok yerde, nerede işinin altından kalkamayan, tembellik yapan biri varsa, hemen şu tarz ifadelerle işin içinden sıyrılmaya çalışıyor: 'Cumhurbaşkanımız böyle istiyor' veya 'Külliye böyle istiyor."
İşin tembellik ve beceriksizlik yanı bir yana, her şeyi yokuşa sürmek için belge sapıklığı başka bir yana… Bürokratik oligarşinin en büyük silahı, belge sapıklığı
Toplumumuz yüzyıllardır yoğun ve katı bürokrasi ile yaşamış olsa da bilişim imkânları sayesinde bu cendereden kurtulması gerekirdi. Ama olmadı, olmuyor, olamıyor. Bürokrasiyi düşman ilan edip, dışa açık büyüme dönemini başlatan Turgut Özal'dan bu yana, "işleri daha kolay kılma" konusunda çok şey başarıldı.
Misal şirket kurmada 160 farklı işlem bugün 3'e indirildi. Gümrükler mal ve hizmet ihracatını kolay kılmak üzere dönüştürüldü. Devlet dairelerindekiler dahi, eskiye göre daha "bizden yana" tutum içinde. e-devlet uygulamaları sayesinde dünün azap verici bürokratik işlemleri, "daha etkin, güvenli ve çabuk" halledilebiliyor.
Peki, sorun nedir? Sorun, zihinlerin hala "katı bürokratik yapılara" kilitlenmiş olması... Üstelik bu zihinleri, devlet dairelerinde veya kamu kesiminde değil, her yerde görebiliyorsunuz. Mesela zaten ağır bürokrasiden şikâyetçi olan özel sektör firmalarında...
İnternetin getirdiği sürat ve pratiklik dahi bu "bürokrasi mağduru zihinlere" yeterince fayda sağlamıyor. Firmanın sitesinde gördüğünüz bir malın stok bilgisini talep ediyorsunuz. Telefon ile ulaştığınız yetkili, "faks geçin biz de bilgi verelim" diyor. Faks dediğiniz, eski ve verimsiz dünyanın aracı. Kâğıt ve orman düşmanı bir teknoloji… Üstelik zaman değirmeni...
Zaten elektronik postanızda yazdığınız metni, bir kâğıda bastıracak, yetmedi bunu bir faks cihazıyla karşıya gönderecek ve ardından takip edeceksiniz... Firmanın yetkilisini "faks yerine elektronik posta yoluyla" iletişime ikna etmek, sizin becerinize ve sabrınıza kalmış bir şey.
İhracatçılardan örnek verelim; eski dünyanın alışkanlığıyla yığınca evrak talep eden firmalar var. Artık kullanım alanı kalmamış belgeler, hiç kimsenin şart koşmadığı izin kâğıtları, gerekli gereksiz fotokopiler... Sorduğunuzda; "bunlar şart" diyorlar ancak bu şartın nasıl bir değer ürettiğini sorgulamıyorlar.
Hal böyle olunca pek çok firma, kendi "kraldan çok kralcı" bürokratları yüzünden fırsat kaçırıyor. Normalde 5 iş gününde hazırlanması gereken proje dokümanı veya iş teklifi, kurum içindeki "işgüzar" birimler tarafından uzadıkça uzayabiliyor.
Zihinler bürokrasiyle iğdiş olunca teknolojinin faydalarından yararlanamıyor, rekabette toplumu geri bıraktırıyorsunuz. Yapma; ey belge obur bürokrasi…"Cumhurbaşkanımız böyle istiyor" mazeret ve yalanına sığınma…

Sabah
16 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  17 Nisan 2018 00:49
  1 0
  şeref bey bilir. ismet paşa mustafa kermali çankayaya gönderdikten ve başbakanlığı kaptıktan s0nra öyle bir bur0krasi, devlet idaresi sistemi kurdu ki, bakın hala değiştirilemiy0r. AKP bir 657de tadilat yapayım dedi ama hemen AYMden MEMURUMA D0KUNMA kararı çıktı.belki ingiliz etkisi ve tercihiyle 930lardan beri böyle. BU YUZDEN DE CHP 1930LARI BİR TURLU AŞAMIY9R..y0ksa biteceğini göruy0r.(aaah nerde gunler)
 • hursit dilaver

  17 Nisan 2018 00:45
  2 0
  şeref 0guza selamımı söyleyin rahmetler 0lası özal daşu turk parasını k0ruma kanunun sadeleştirmek için kısaltmak için ve hele dövizi serbest bırakmak için ç0k mecelleşti. 0 hazırlanan kanunların muhakkak bir yerine k0ntr0l maddesi k0ydular da özaldan 4 kere döndu. s0nunda özal kendisi hazırladı. bizde bur0krasi CHPnın 27 senelik malum idare şeklinden kurtulamaz.HALA CHP K0RKUSU VARDIR. HER ZAMAN BÖYLEYDİ.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;