SİYASET

Elvan aklaya : TERÖRÜN SAHTE İSLAMCILARI (ATEİST PKK’NIN DİN SÖMÜRÜSÜ TARİHİ)

Tarih
17 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Elvan Alkaya

17 Eylül 2015

1983’te Marksist-Leninist ve Maoist bir ideolojiye sahip olan ve dini reddedenterör örgütü PKKkuruluyor. 1989’a kadar 30’a yakın din adamı öldürülüyor.1990’lı yıllarda bölge halkının dindar olması PKK önünde büyük engel teşkil ediyor. Örgüt dinsel mezhepleri kendi ekseninde toplama çalışmalarına başlıyor. İlk hedef Aleviler. İmamlar Birliği kurulumu ve camilerde Kürtçe hutbe okunarak propaganda yapılma kararları alınıyor. PKK konferanslarında ise Kürtlerin dini olarak Zerdüştlük ön plana çıkıyor. Kürdistan Yurtsever İmamlar Birliği kuruluyor. Öcalan kendi imzasıyla Din Sorununa Devrimci Yaklaşım adıyla bir broşür yayınlatıyor ve Kürdistan Dindarlar Birliği adında bir yan örgüt kurdurtuyor.

1993’te ise yine Öcalan'ın talimatıyla Kürdistan İslam Hareketi kuruluyor. 16 Şubat 1999’da Öcalan Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getiriliyor. Öcalan yakalandıktan sonra Hizbullah’la mücadele ülkenin terör gündemine oturuyor. Bu sırada PKK’nın silahlı eylemlerinde ciddi bir azalma görülüyor.

2002’de Ak Parti iktidara geliyor. Bölgenin ekonomik ve sosyal sorunlarına el atan bu yeni siyasi oluşum PKK’nın hedef kitlesi muhafazakar Kürtler tarafından desteklenmeye başlanıyor.2004’te PKK, şeyhler melle, seyit ve seyda gibi din adamlarına yöneliyor. Kürdistan İslam Topluluğu kuruluyor. Ak Parti Doğu ve Güneydoğu’daki seçimlerde rakiplerinden büyük ara farkla birinci sırada yer alıyor.

2007’de KİT dini konularda çalıştaylar düzenlemeye başlıyor. PKK’ya yakınlığı ile tanınan DİAY-DER ise yurt dışında camii dernekleri kurulumlarını hızlanıyor. Diyarbakır, İzmir, İstanbul, Almanya, Fransa ve diğer yerlerde PKK tabanına propaganda çalışmaları yapılıyor.

2008’de TSK’nın Kuzey Irak’a yaptığı operasyonlara karşı yapılan mitingdekürsüye çıkan emekli imam Muhittin Eryılmaz bir elinde Kur’an tutarken diğer eliyle zafer işareti yapıyor. İslam dininin kimliğe ve kültüre sahip çıkmayı buyurduğu propagandalarda Ahmed Hani, Said-i Nursi ve Mele-i Betti gibi alimlerin eserleri referans olarak kullanılıyor.Batman’da bir araya gelen 150 kişilik imamlar grubu hutbeler hazırlıyor, kendi atadıkları fahri imamlarla bu hutbeler okutturuluyor.Nevruz kutlamalarında Öcalan ile Said-i Nursi posterleri yan yana açılıyor. Bediüzzaman tabana  ‘Kürt milliyetçisi’ olarak gösteriliyor.Bilgesam araştırmalarında Cizreli emekli bir din görevlisi: ‘‘Arafat’ta Nur dağında topluca PKK’ya dua eden bir grupla karşılaşmıştım’’ derken,  Muş’ta yaşayan bir üniversite mezunu “Ben kendi gözlerimle Hac’da PKK için dua edenleri gördüm’’ sözlerini zikrediyor.

2011-BDP mitinginde ‘Apo Peygamber’ pankartı açılıyor.PKK gerilla cenazelerinde mevlitler düzenlenmeye ve bu cenazelerde ‘şehit’ vasfı kullanılmaya başlanılıyor. Mevlitlerde PKK’ya yakınlığı ile bilinen DTP’liler ön saflarda bulunuyor.Anadolu Din Adamları Derneği kuruluyor. Aynı yıl Uludere’de TSK kuvvetleri 34 Kürt vatandaşın ölümüyle sona erecek bir bombardımana imza atıyor. Bu olay sonrasında muhafazakar Kürtlerden “Dindar Türkler Kürtlerin sıkıntılarına duyarsız kalıyor” sesleri çıkmaya başlıyor. Etnik ve dini kimlikler bu olay sonrasında daha da içiçe geçiyor. Kürt halkı Şeyh Sait olayını, Dersim hadisesini, zoraki göçleri,darbe zamanlarında cezaevlerinde yaşanılanları, 1990’lardaki OHAL uygulamalarını hala hafızalarında canlı tutuyor.

Cami dışındaki alanlarda Sivil İmamlar tarafından Sivil Cuma Namazları kılınmaya başlanıyor.İmamın hutbeyi Kürtçe okuduğu namaz sonrası açıklama yapan BDP İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan "AKP'nin kadrolarının arkasında namaz kılmayacağız. İbadetin yeri sadece cami değil her alanda ibadet yapılır" diyor.Altan Tan gibi muhafazakar aktörler Sivil Cuma Namazları’nda iyice parlamaya başlıyor.

CİK Başkanı MelleŞafai önderliğinde bir heyet, KCK İnanç ve Azınlıklar Komitesi Başkanı Serhat Varto ile görüşüyor.Toplantıda sonbaharda Diyarbakır ve Erbil'de BDP'nin organizasyonunda iki ayrı Kürt ulema konferansı düzenlenmesine karar veriliyor. Ulema Birliği’nin mellelerlefetvalar vermesi, çocuklara cami yerine melleler tarafından evlerde Kürtçe dinî eğitim verilmesi kararlaştırılıyor.PKK’nın uzantılarından DİVES adlı sendika, örgütsel faaliyetleriyle gündeme yansıyor. Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası adı altında PKK propagandaları yapılıyor.

2012’de Öcalan Urfa’da İlahiyat Akademisi, Tunceli’de Demokratik Siyaset ve Alevi Akademisi kurulmasını istiyor.2013 Nevroz’daise Öcalan mesajında şunları kaydediyor:  “Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle 1000 yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır.”

2014’te 83 Kürt din adamı KCK eşbaşkanıCemil Bayık ile bir araya geliyor.DİAY-DER ve DTK Kutlu Doğum haftasını kutluyor. ‘PKK kutlu doğum haftasını kutladı’ adı altında gerçekleşen etkinliğe Ahmet Türk, Hüda Kaya, Ayhan Bilgen, İhsan Eliaçık, Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın yanı sıra 100’e yakın ilahiyatçı katılıyor.

IŞİD Kobani’yi kuşatıyor. PKK’nın Suriye’deki kanton bölgesindeki PYG ağır hasar alıyor. Türkiye Kobani’de ölen sivillere yardım etmiyor kara propagandası ile 6-7 Ekim olayları başlıyor. Olaylarda 50’ye yakın insan ölüyor. Kurban eti dağıtan çocuklar, eşini hastaneye yetiştirmeye çalışan baba ve sakallı olduğu için IŞİDçı damgası yiyen zihinsel engelli çoban da saldırılardan nasibini alıyor. Uzun pazarlıkların ardından Kürt gerillaları Türkiye üzerinden Kobani’ye geçiyor. Bu süreçte Kürt milliyetçi kimliği üzerine benzin dökülerek ateşe veriliyor. Kürtlere yardım etmedi diye suçlanan Türkiye o sırada Kobani’den kaçan binlerce Kürdü misafir ediyor.

Bugün “Allah bir nevi ortaçağın feodal manifestosudur, temel yasası ve bildirgesidir”, “Namazın kendisi de genel anlamda bir tiyatrodur”diyen Öcalan’ın“Sanat ve Edebiyatta Kürt Aydınlanması” isimli kitabının 153. sayfasında yazdıklarını sanırım kimse hatırlamıyor: “Yukarıda Tanrı olsaydı, beni yine yanlış yola sevk edecekti. Allah da Kürtler için değildir, Kürtleri şaşırtıyor. Kürtlerin Allah`ı da onları yanlış yola sevk ediyor. Bunun için ben kendi kendimin tanrısıyım.

seslimakale.com

[email protected]

@ElvanKavi


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;