GÜNCEL

Ali Turhan : TÜRKİYE İŞARETLİYOR RUSYA VURUYOR.

Tarih
12 Ocak 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Ali Turhan
Başika kampıyla başlayantartışmalara TÜRKİYENİN sert ve kesin tavrıberaberinde geri adımlar getirdi. Gerekli süre de ve gerektiği kadar kalınacak olan bu bölgede tüm terör örgütlerini temizleme kararı alındı. El bap operasyonu tüm hızıyla sürerken, kara ordusuyla çok başarılı çalışmalar yapan TürkiyeMusul operasyonuna da Dicle kalkanı ismiyle hazırlanıyor. El bapkonusun da, büyük kahramanlık gösteren TSK mensupları müdahale serisine hız vermiş durumda. SURİYE bataklığından çıkmak için her türlü manevrayı deneyen süper güçler gergin bir halde Türkiye’yi takip ediyorlar.  Daeş militanlarının sahipleri her türlü desteklerini vererek el baba geçiş yapmalarını gizlice destekliyor. Diğer şehirlerden hiçbir direnç görmeden el baba kadar elini kolunu sallayarak gelebiliyorlar. Sur ve Midyat gibi şehirlerde terörist avlayan güvenlik güçlerimiz, başka bir ülkede başka birşehirde daha büyük bir sınav veriyor.

 Aktörleri diğer devletler olan suriye denkleminde yeni eylemler ve yeni saldırılarla karşı karşıya kalan ekipleriniz gerçekte görmedikleri düşmanla savaşıyorlar. Onlar başarmadıkça bizde yeni hassasiyetler gerçekleşiyor.

İşte İzmirişte Gaziantep işte Suriye. Tüm terör örgütleri ve yancıları çeşitli saldırı ve kumpası göğüsledik. Zihnimize sızarak bizi korkuya ve geleceğe dair kaygı yaratma hedeflerinde ilerliyorlar. Her türlü saldırıya rağmen bizden alabilecekleri hiçbir şey yok. El bap destanına gelince Mehmetçik tüm doğa koşullarına rağmen dünyanın en körü körüne inanmış örgütüyle savaşıyor. Daeşe en büyük darbe vuran Mehmetçik el bap da bin iki yüz daeş militanını telef etmiştir. Birde yaralıları vardı en az dört kişi taşır, bu onları en çok etkileyen süreç tir. Unutmadan söyleyelim ki İsrail bu yaralılara golan tepelerinde tedavi ediyor dedikoduları hadsafhada. Daeş onurlu bir mücadeleyle karşı karşıya bu sebeptendir ki temizlenecekler.  Devamında da bizim çocuklar ırak ordusuna destek olacak ve Musul operasyonu yapılacaktır. Bu da Dicle operasyonu olarak vizyona girecektir. Şimdi buradan soralım daeşe kim diren diyor ve yarın sıkıntıya girince direnme kaç diyecek olan kim.

DİCLE KALKANI

Köprüden karşı kıyıya SelahattinSamara ve Tigrit çevresinde hareket eden DAEŞ militanları kendi aralarında tiyatro oynadığı sırada el bap tarafına geçişlerini engelleyici küçük bir hamleyle karşılaştılar. Beklemedikleri bir hamleyle karşılaşan terör örgütüsivil halkı kalkan olarak kullanıyorlardı ve biz daha önce Elbapda sivil halkın olduğu yerde daeş hedeflerini vurmadık. Onlarda bundan güç alarak ve Türk uçaklarının uzaklarda olduğunu da düşünerek kara sevkiyatına başladılar, havanın da açık olmasınıngörüş mesafesinin uzun olmasıyla da sevkiyat güvenli ilerleyecekti. Sevkiyat bölgesinde daha önceden yerleştirilmiş TSK unsurları harekâtesnasında hedef işaretlemesi yaptılar. Harekât halindeki unsurlar hiç beklemedikleri sırada rejim tarafından kalkan Rus uçaklarının kendilerine geleceğini düşünmediler ve sevkiyata devam ettiler, akabinde de harekât eden tüm konvoyu vuruldu. İlk anlarda ne olduğunu anlamayan terör örgütü kısa bir süre sonra kendilerini vuran uçakların gerçekte kime ait olduğunu öğrendiler ve kara sevkiyatını durdurdular. Böyle yapılan üç işaretle ve vur operasyonundan sonra el bap temizliği başladı. Personel takviyesi yapamayan terör örgütü panik halinde canlı rehinelerin olduğu bölgeler doğru geri çekilmeye başladı. Dış işlerimizin yapmış olduğu ve sonuç veren bu toplantılar için on üzerinden on demek gerekir. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

 

ASİMETRİK SAVAŞ VE MÜCADELE

Şimdi bugünlerde en çok konuşulan konu asimetrik savaş var ve biz nasıl savaşacağımızı bilemiyoruz. Öncelikle böyle bir savaş biri tarafından finanse edilmesi gereken bir mücadele şekli.  Yani böyle terör örgütü kurmaya gücü olan, onları finanse edebilen,  örgüt büyürse onun içine girerek ona müdahale edebilen, lazım olduğun da kullanışlı dost olmadığınızı yüzünüze söyleyebilen bir güç olmalı. Sonra siz uysal bir koyun iken nasıl kullanışlı dost olmaktan çıktığınızı bilmeniz gerekiyor. Bir de kontrol edilemez havanız olacak tabi. Şimdi bunların hepsi mevcutsa ASİMETRİK SAVAŞ BAŞLIYOR demektir.

 Ne kullanılıyor, kim kullanıyor, kime kullanıyor diğer sorulması gereken sorular. Biz birazcık nasıl uygulanıyor kısmını anlatalım, en azından mevcut tarifleri yapalım.

 Bu tarz da bir savaş istihbaratlar arasında başlar. Öncelikli hedefin istihbarat birimini boşa düşürerek, güvenilmez pozisyona çekilerek kullanılmaz hale getirisiniz. Devamında kültürü zedeleyici görsellerin önünü açarsınız, ahlak yozlaşmasına başlarsınız. Muhalefeti yaşam tazımıza dokunma çığırtkanlığı yaptırırsınız, beraberinde tacizleri başlatırsınız. Özel hayatları kayda alır, tehdit ve cebirde kullanırsınız. Kutsala saldırtır konuyu savunanları gerici olarak adlandırırsınız, sosyal medya üzerinden çakma hesaplarla tartışılamaz denen her şeyi eleştiri yağmuruna tutar toplumu kutuplaştırmaya başlarsınız. Hiçbir konuda fikri olmayan yığınları, kontrolden çıkan gurupların üzerine ve liderlerine saldırtırsınız. Devamında da terör örgütleri devreye girerek önüne gelen her kalabalıkta basarlar düğmeye, neye kime hizmet ettiğini bilmeden kendilerini patlatırlar. Sonuç asimetrik savaş bize niye geldi kardeşim olur. Hızlımı anlattım, yok gayet yavaş anlattım hatta adamlar benim anlatımımdan daha hızlı uyguluyorlar. Gelelim biz karşılık olarak ne yapabiliriz ya da bunu uygulayan en iyi örnek kim. Öncelikli olarak bu işi dünya da en iyi uygulayan lider PUTİN,çünkü istihbarat alt yapısından gelme, en büyük avantajı bu ya ikinci avantajı ülkesi başkanlık sistemini biliyor manevra kabiliyetini de ekleyince hepsi bir bütün oluyor. Ani gerçekleşen sorunlarda ani refleksler gösterebiliyor, ülke menfaatine en uygun neyse ona göre karar alabiliyor. Doğru tahmin ve doğru tespitlerle en az zararla hamle bertaraf ediliyor. Bize uygulamasına gelince, başkanlık sistemine direnmekten vazgeçmeliyiz, başkanlık hızlı biçimde gelmeli. Doğru tespit ve müdahale konusunda en iyi liderlerden birisine sahibiz. Manevra kabiliyetini gün gün kazanıyoruz. En büyük avantajımız müthiş bir kara ordumuz ve her gün yeniden adlarını öğrendiğimiz kahramanlarımız var yani en büyük avantaj DERİN ANADOLU ve EVLATLARI.  Biraz daha sabredip biraz daha dayanırsak, arkamıza aldığımız bu ilahi rüzgarla biz bu savaştan da Allah’ın izniyle galip çıkarız.

Saygılarımla

seslimakale.com
12 Ocak 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • süleyman şah

    14 Ocak 2017 16:01
    1 0
    amerika nın desteklediği daeş in amk pyd nin amk musul a da rusya ve iran ile birlikte girin,amerikan oç. dışarda bırakın...türkiye,rusya,iran ırak ve suriye meselesini rahat çözer...fitne ve fesatçı amerika ve ab siktirip gitsin amk haçlı o.ç.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;