SİYASET

Emin Pazarcı : Tehdit, şantaj, dayatma...

Tarih
04 Mayıs 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Emin Pazarcı

Eli kulağında, Yüksek Seçim Kurulu, artık gereğini yapacak. Topladığı verileri masaya yatıracak. Seçimin adil yapılıp yapılmadığına bakacak. Varsa bile ufak tefek sonucu etkilemeyecek madrabazlıkları dikkate almayacak. Ancak, ortada ciddi usulsüzlük, yolsuzluk ve hırsızlık varsa İstanbul Seçiminin iptaline karar verecek.

Yapılması gereken bu! Hukuk böyle diyor çünkü! Adalet kavramı bunu gerektiriyor!

Şu şunu dermiş, bu böyle davranırmış, alınacak kararın muhtemel sonuçları şöyle ya da böyle olurmuş; hukuk bakmaz buna. Zaten bakmaması ve dış tesirlerden etkilenmemesi gerekir. Hukukun görevi, kanunlara uygun karar verip adaleti sağlamaktır. Dünyanın her yerinde, Roma Hukuku’ndan beri bütün hukuk devletlerinde temel mantık budur. Ancak mutabık değiliz bu temel doğruda!

Bizde 31 Mart’tan bu yana belli çevreler tarafından hukuk rafa kaldırılmış durumda. Bunu da geçmişte en fazla “hak, hukuk, adalet” diye bağıranlar yapıyor. Utanılacak değerlendirmeler, insanın kanını donduracak yönlendirme çabaları peş peşe geliyor… Belli çevreler, adeta “hukuk da neymiş” dercesine tavırlar sergiliyorlar! Şu ifadelere bakın:

*Türkiye’nin çok ciddi sorunları varmış. O yüzden İstanbul seçimlerine takılıp kalmak doğru değilmiş!

*İstanbul seçimi yenilenirse, Türkiye’de gerilim olurmuş!

*Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde seçim yenileme kararı vermek de neymiş!

*Türkiye İstanbul’dan çok önemliymiş!

*Önümüzde S-400, Suriye Meselesi ve alınması gereken çok önemli ekonomik kararlar varmış! Konuyu kapatıp, o tarafa bakmak gerekirmiş!

*Eğer seçimi yenileme kararı verilirse, batıda zaten var olan Türkiye’ye karşı olumsuz bakış daha da perçinlenirmiş! Ekonomimiz ve uluslararası menfaatlerimiz sıkıntıya girermiş!

Vesaire, vesaire…

İçinde her türlü tehdit, şantaj ve dayatmayı barındıran; çirkin, hukuka aykırı, kimliksiz ve kişiliksiz değerlendirmeler bunlar!

Kimse kusura bakmasın, ama hukuk devleti kavramının ve demokrasinin ayaklar altına alınmasıdır böyle bir tavır. Bağımsızlık kavramının bir kenara atılması ve düpedüz teslimiyettir. Ama hiç utanmadan ve sıkılmadan yapabiliyorlar bunu!

***

Asıl dikkat çekici olan şu ki:

Malum güçler dışarıdan, bunlar da içeriden bastırıyorlar. Türkiye’ye yönelik tehdit ve şantajda ağız birliği etmiş gibiler.

Osmanlı’nın son dönemlerinde İngiliz Muhipleri Cemiyeti kurulmuştu bu ülkede. “Bırakalım mücadeleyi, idareyi İngilizlere verelim” diyorlardı. Ne farkı var birbirlerinden? Bugünküler de “Ne olmuşsa olmuş, üzerini kapatalım ve batıyı rahatsız etmeyelim” tavrı içindeler. Kafa, aynı kafa!

Adalet kavramını ayaklar altına almaktır bu sergilenenler. Milli şuuru felce uğratmaya çalışmaktır. Yabancı müdahalesine açık bir destektir.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • nebula

  04 Mayıs 2019 20:00
  0 0
  yav bi insanda azıcık haysiyet olmalı.. sen nasıl kameraların karşısına çıkabiliyorsun? hadi çıktın, nasıl tehditler savurabiliyorsun? sen sana ve size "atatürkün askeri değil generali olsanız ne yazar, it sürüleri.!" diyen şahsın yanına oturmadın mı hdp kongresinde? sipariş misiniz siz? bu erdoğan düşmanlığı daha neler yaptıracak size acaba, düşünmesi bile iğrenç.
 • Mustafa

  04 Mayıs 2019 15:31
  1 0
  Merak ettiğimiz şudur ki; seçim tekrarlansa sol adaya oy verenler bu sefer vaz mı geçecek? Nedir bu telaşe ve itiraz. ?Korkmayın. Seçim tekrarlanırsa ve kazanırsanız 4 yıl boyunca sürecek bir şüphe ve şaibelerden de uzak kalacaksınız. Olası seçimin tekrar edilme kararı hayırlı olacaktır.
 • hursit dilaver

  04 Mayıs 2019 14:04
  1 0
  sultan hamidin, alatıini sürgünken ittihatçi bir itin. SEN BECEREMEDİN BİZ BECERDİK deyişine EYVAH RUMELİ ŞİMDİ GİTTİ deyişini hatırlayın. İSTANBUL GİDERSE TÜRKİYE GİDER .1 YILA KALMAZ ,seçim talepleri dünyadan da gelecektir.BEYLER. BU SAFTİRİKLİĞİNİZ, HUKUK HUKUK DEYİŞİNİZ BU ÜLKEYİ DE BÖLER, SİZİ DE İZMİHLALE UĞRATIR. ALLAH KORUSUN.yetti gari.17 seneden sonra bu ülkeyi CHP-FETÖ-PKK-PYD-NATO-AB-ABD kafasına teslim ederseniz millet sizi asla affetmez.
 • hursit dilaver 2

  04 Mayıs 2019 14:01
  1 0
  siz hala AKP seçim işleri başkanının nahif, aman hukuk, aman sevgi ,aman bunu CHPlilerin yapacağını düşünmem laflarını dinleyin. PAZARTESİ TOKATI YİYİNCE CHPLİLERİN BAYRAMINI VE..... SÖKE SÖKE ....ALDIK DEYİŞLERİNİ GÖRÜN BAKALIM..BİZ PARTİ ÜYESİ YA DA SEÇMENİ OLARAK KAHROLACAĞIZ. SİZ DE HAZIR OLUN.
 • hursit dilaver 1

  04 Mayıs 2019 13:57
  1 0
  bu adam. taa 31 MART AKŞAMI HERKES KESİN BİLECEKK Kİ CHP İSTANBULU VE SEÇİMİ KAZANDI dediğinde AKP teşkilatları nerelerini kaşıyordu.bu adam bu lafı ilk defa bu seçimde söyledi de niye söyledi. ne var bunun altında diye düşündümü... yooo. hiç ciddiye bile almadılar. GEÇELİM İKİYE.. pazaertesi günü YSK ÖNÜNDE KAÇ CHPLİ KARARGAH KURACAK VE KAÇ AKPLİ.. orada görürsünüz, seçimi nasıl kaybettiğinizi.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;