GÜNCEL

Emin Pazarcı : Mesele ağaç değil, ODTÜ!

Tarih
11 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Emin Pazarcı

Konuyu ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı açtı; “1977’de Hasan Tan’la yapamadıklarını bugün yapmaya çalışıyorlar” dedi. Meselenin yurt yapımı filan olmadığını söyledi. “ODTÜ ülkenin devrimci mücadelesinin önemli merkezlerinden birisidir, böyle kalacak” sözleriyle devam etti.

Bence de öyle!..

Mesele ne yurt yapımı, ne de ağaç kesimi. Konu, aynen dediği gibi ODTÜ’nün sözde “devrimci” mücadelesi!

Acaba nasıl bir mücadele bu? Şimdi, 1977’ye gidelim, Hasan Tan’ın rektörlüğü döneminden bazı örnekler verelim…

O dönemde ODTÜ’ye 300 civarında yeni işçi alınmıştı. Ardından, tıpkı bu gün şahit olduklarımız yaşandı. Üniversite içindeki sol yapılanmalar ayağa kalktı. Bugün nasıl “Burada bizden habersiz hiçbir şey yapılamaz” deniyorsa, o günlerde de aynısı oldu.

O işçiler, üniversitenin kuytu köşelerinde sıkıştırılıp dövülmeye başlandılar. Büyük bir yıldırma ve bezdirme harekâtı devreye sokuldu. Bugün üniversitedeki polislere “gidin onurunuzla fuhuş yapın” diyen zihniyet, o gariban Anadolu çocuklarına da benzer sözler sarf etti. Militan kızlar, işçilerin çevrelerini sarıp “Siz erkek değilsiniz, erkekseniz, gelin bize gösterin, haydi ispat edin”sözleriyle taciz ettiler.

ODTÜ HASAN TAN OLAYLAR ile ilgili görsel sonucuYetmedi, bitmedi, o işçiler üniversitede gezemez ve iş yapamaz hale getirildiler. Nereye gitseler çevreleri sarılıyor, “hoşt, hoşt, hoşt…” diye sistemli hakarete uğruyorlardı.

Dayanamayanlar istifa edip işten ayrılmak zorunda kaldılar.

Bu defa üniversite içindeki yasa dışı yapılanmalar devreye girdi. Evine ekmek götürebilmek için direnen işçilerin bulunduğu odalara ateş açıldı. Peş peşe bombalar patladı.

Ve nihayet katliam başladı…

İşçilerden Ramazan Turan, Temmuz Ayında Hamamönü’nde ODTÜ servisinden indiğinde ara sokaklardan açılan ateş sonucu katledildi.

Ardından iki mühendis ve bir teknik eleman Bahçelievler’de silah zoruyla ODTÜ servis aracından indirildiler. Remzi Kütükçü, Hasan Hüseyin Sanlı ve Muhittin Canlıer7. Cadde’nin girişinde yaylım ateşine tutularak öldürüldüler.

Muhittin Canlıer, Mersinli bir at arabacının oğluydu. Büyük zorluklar içinde okuyup mühendis olmuştu. Üniversitenin “demokratik” ve “devrimci” yapısı, işte bu gariban vatan evlatları katledilerek korundu!

Ne acıdır ki, o kanlı saldırıların yaşandığı günler, bugün pervasızca yapılan açıklamalarla referans olarak gösterilebiliyor!

***

Ağaç kesimi, yurt yapımı hikâye ve bahane…

İnkâr etmiyorlar, söylüyorlar zaten kendileri. “Asıl olan devrimci mücadelemizdir” diyorlar.

Denemesi bedava, gidin sorun o eylem yapanlara. Belki de tamamına yakını hayatında tek bir fidan dikmemiştir; bir ağacın altına tek bardak su bile dökmemiştir.

Melih Gökçek döneminde benzer eylemleri ODTÜ arazisinden çevre yolu geçirilirken de yaptılar. Eylem üstüne eylem düzenlediler. Onlara da çeşitli bahaneler buldular. Şimdi en çok kendileri kullanıyor o yolu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mehmet

  11 Temmuz 2019 17:25
  0 0
  ODTÜ Üniversite değil de Terorist yuvasıymış
 • Eski ODTÜ'lü

  11 Temmuz 2019 14:07
  2 0
  ODTÜ benim öğrenci olduğum 1976 yılında da kendilerini solcu olarak tanıtan solun her tonunu temsil eden azınlık konumundaki bir grubun baskısı altındaydı. Okuma derdindeki kalabalık öğrenci kitlesi üzerinde baskı vardı. Geceyarısı tehditleriyle öğrenciler yurtlardan çıkmaya zorlanıyordu. Yürüyüş ve forumlara katılmaya zorlanıyordu. Kısacası ODTÜ' deki odak dışarıdan desteklidir. Devlet gereğini yapmalıdır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;