GÜNCEL

Kurtuluş Tayiz : Suudiler kapana kısıldı

Tarih
17 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Kurtuluş Tayiz

Suudi konsolosluğunun kapısında beliren temizlikçilerin fotoğrafı dün dünya medyasının da gündemindeydi. Olay yeri inceleme ekibi konsolosluğa gelmeden evvel içeriye temizlik elemanlarını aldılar. Sanki olay yeri inceleme ekipleri, konsolosluğa akşam beş çayına oturmaya gidiyormuş gibi!

Cemal Kaşıkçı cinayetini ellerine yüzlerine bulaştırmaları yetmiyormuş gibi bir de bu trajikomik görüntülerle kendilerini dünyaya iyice rezil kepaze ettiler.

Tabii, bu kabalıklarının sebebi sahip oldukları petrol zenginliği. Dünyayı eninde sonunda paralarıyla susturacaklarını düşünüyorlar. Özgüvenlerini tamamen bu dünyanın ahlaksız düzenine borçlular.

Bu yüzden olsa gerek ABD Başkanı Trump, Kaşıkçı cinayetinde Kral Selman ve Veliaht Prens’in dahlinin olduğuna inanmadığını açıkladı. Trump, cinayetin bir “serseri işi” olabileceğini belirterek Suudi yönetimine açık kapı bıraktı.

Trump bir yandan “Bu cinayet gerçekse Suudi yönetimini cezalandırabiliriz” diyerek sopa gösterirken, diğer yandan da “ama” diyerek aklanmalarının Suudi yönetiminin “cömertliği”ne bağlı olduğunun da mesajını veriyor.

Trump’ın, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu alelacele Riyad’a göndermesinin sebebi ne olabilir? Pompeo, herhalde Suudi konsolosluğunda işlenen bu korkunç cinayeti aydınlatmaya gitmedi Riyad’a, değil mi?

Trump’ın, Suudileri soymaktan başka aklında bir şey olduğunu sanmıyorum. Pompeo, Kral Selman ile sağlam bir anlaşma yapmak için Riyad’a uçtu. ABD, Suudilerden koparacağı haraca bakıyor, bu olayda! Suçüstü yakalanan Suudi yönetimi kesenin ağzını sonuna kadar açmak zorunda, yoksa Trump’ın daha önce ifade ettiği gibi “ABD desteği olmadan Kral’ın o koltukta iki hafta oturması” mümkün değil. Bunu için de “Sağlam bir ödeme yapmak” zorundalar.

Suudi yönetimi bataklığa batmış durumda. İstanbul’a avlanmaya gelirken dünyanın bütün avcılarına av oldular düpedüz. Kibirlerinin, kabalıklarının, hukuk tanımazlıklarının başlarına açtığı bu belayı kolay kolay savuşturmaları da mümkün değil. İstanbul konsolosluğunda gündüz gözüyle cinayet işleyerek, kendilerince Ankara’yı küçümsemeye, aşağılamaya kalktılar. İstedikleri yerde istedikleri operasyonu yapacaklarına inanıyorlardı. Ancak kapana kısıldılar ve şimdi Ankara’nın insafını bekliyorlar.

Kral Selman’ın, ABD Başkanı Trump ve Başkan Erdoğan’ı aramak zorunda kalması da ne kadar zor durumda olduklarını açıkça gösteriyor.

Ne var ki Suudiler, dünyanın gözü önünde işledikleri bu cinayeti örtbas edecek güce ve şansa sahip değil. Riyad, Kaşıkçı cinayetini birkaç memurun üzerine yıkarak kendisini kolay kolay temize çekemez. Görüntüler, resimler iki özel jetle İstanbul’a gelen “ölüm timi”nin Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın adamlarını olduğunu kanıtlıyor. Paralarının gücü bir yere kadar geçerli, Suudi yönetimi İslam dünyasının vicdanında şimdiden suçlu bulundu ve mahkum edildi. Bunu cezasını, karşılığını mutlaka görecek, bundan kaçamayacaklar.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ali

  18 Ekim 2018 01:16
  0 0
  Dogru ifade; evire cevire ... yor, emiyor'' Bati, Arab petrol gelirlerini 100 yildir munafik Suud hanedani uzerinden aliyor, somuruyor. Son olay ve gittikcede Suudlar sadece Batinin birer memuru haline geldi. Tek basina Suud hanedaninin son 2 yilda Batiya verdigi para $1.5 trilyon dolar
 • yanılıyorsun

  18 Ekim 2018 00:51
  0 0
  tabii yemlik para alarak olayı böyle çözüyormuş gibi gözükecekler. ama asıl Aramkoyu ailenin elinden alacaklar. bu da gizlenen kısım. sonra kuzey suriyede devlet kurmadan pkk denetimli bölge gelicek. bu ikisini toplayınca ne çıkar? akdeniz enerji kontrolü de denen, yeni dünya düzenini belirleme gücü çıkar.yani serseri bir grup yaptı diye birileri idam edilecek. biz burada cinayeti ispatlayacağız ama suçlu cezasını çekmiş olacak. suudiye gene bişey olmayacak.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;