GÜNCEL

Kurtuluş Tayiz : PKK kantonlarına giden CHP TIR’ları

Tarih
28 Haziran 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Kurtuluş Tayiz
Haberi okuduğumda şaşırdım; iyi cesaret doğrusu. Devletin yola çıkardığı TIR’ların önünü kesen CHP, PKK kantonlarına kendi yardım TIR’larını göndermiş. Habere göre CHP’nin Ataşehir belediyesinin yola çıkardığı TIR’lar, PKK’nın Suriye’deki kantonlarına ve Sincar’a ulaşmış. CHP’li vekiller Veli Ağbaba, Mahmut Tanal ve Hüseyin Aygün’ün içinde olduğu heyet, TIR’ları “sağ salim” PKK’ya teslim etmeyi başarmış.

TIR’ların üzerinde yazılı afişlerden en üsttekinde “Ataşehir Belediyesi” imzası bulunuyor. Alttaki afişte ise “Ataşehir’den Şengal ve Rojava’ya dayanışma” yazıyor.

“Rojava” dedikleri yer, terör örgütü PKK/PYD’nin silah zoruyla gasp ettiği Suriye’nin kuzeyi. “Şengal” ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yakın zaman önce bombaladığı PKK’nın Irak’taki “ikinci Kandil’i olarak değerlendirilen Sincar bölgesi.

Türkiye, bir süre önce hem Suriye’nin kuzeyindeki Karaçok bölgesini, hem de Sincar’ı bombalamıştı. Nedeni ise, PKK'nın bu yerleri Türkiye’ye yönelik saldırılarda “karargah” olarak kullanılmasıydı. “Rojava” adıyla anılan Suriye’nin kuzeyindeki bölgede yaşayan Kürtlerin o bölgeden çıkarılması ise çok oldu. İç savaşın başladığı günlerde 250 bin Kürt, PKK’nın sosyo-politik soykırım dayatması karşısında canlarını kurtarmak için soluğu Irak’ın kuzeyinde aldı. Kürtlerin büyük bir kesimi de Türkiye’ye sığındı. Geride kalan Kürtler ise PKK’nın elinde rehin. Tıpkı DEAŞ’ın işgal ettiği bölgelerdeki insanlar gibi esir tutuluyorlar.

PKK/PYD savaşçılarının büyük kesimi -DEAŞ militanları gibi- Avrupa’dan devşirilmiş, bir kısmı PKK’nın Türkiye’den kandırdığı, Kandil’de eğitip buraya gönderdiği terörist ve militanlardan oluşuyor. PKK’ya katılan Suriyeli Kürtlerin sayısı ise çok az; bunlar, PKK/PYD’nin “zorunlu askerlik” uygulamasıyla yani baskı ve zorla silah altına alınmış militanlar.

Batı sistemi, PKK/PYD terör örgütünü Suriye’nin kuzeyinde güçlendirerek Türkiye’nin güney sınırlarında bir “terör devleti” kurmaya hazırlanıyor. Bu yapılanma ister ‘devlet’ niteliği kazansın isterse mevcut “kanton” niteliğiyle devam etsin; “Rojava” adı verilen bu bölge, Türkiye Cumhuriyeti’ne dönük büyük bir “saldırı karargahı” veya “ileri karakol” işlevi görmesi amacıyla oluşturuldu. Pentagon’un kontrolündeki bu terör bölgesi, doğrudan Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini hedef almakta.

Türkiye’nin bekasını tehdit eden bu terör bölgesine CHP’nin yardım TIR’ları göndermesi nerden bakılırsa bakılsın büyük bir skandal. Görüntüde CHP’nin “insani yardım” TIR’ları, ama aslında Pentagon’un devleti içeriden çökertme projesinin bir parçası…

CHP’nin siyasi misyonu, uzun süredir ABD’nin güney sınırlamızda oluşturmaya çalıştığı “terör kuşağı”yla eşgüdüm halinde. CHP, devleti içeriden meşgul etmekle, oyalamakla görevli. FETÖ ve PKK’nın nefesinin yetmediği yerde CHP’yi öne çıkarıyorlar. Devletin, Ortadoğu’daki gelişmelere, sınırlarımızdaki “terör devleti”ne müdahil olmasını engellemek için CHP ve HDP’yi devreye koyuyorlar.

CHP’nin PKK kantonlarına TIR göndermesi, aslında Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine yol açma, kanal oluşturma planının bir parçası. Türkiye’nin desteği ve kabulu olmadan PKK/PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde soluk alması imkansızdır. Türkiye karşı çıkarsa, PKK/PYD’nin ayakta kalması zorlaşır. Pentagon, Türkiye’yi ikna edemezse “terör devleti” planı suya düşer. Bu yüzden CHP’yi kullanarak Türkiye’yi “Rojava”ya alıştırmaya çalışıyorlar.

Devletin bu meseleye yaklaşımı nedir veya ne olur? Bunu anlamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün ABD’ye seslendiği şu sert sözlerine bakmak yeterli: “Suriye’de seçtiğiniz terör örgütü ile nasıl bir geleceğiniz olur bilmiyorum ama bizimle bir geleceğiniz olmayacağını bilmelisiniz. Şunu tüm dünya bilmelidir; Suriye’nin kuzeyinde, sınırlarımızda bir terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bunlara destek verenler de bu gerçeği göreceklerdir.”

Akşam
28 Haziran 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • hursit dilaver

    28 Haziran 2017 15:27
    2 0
    O TIRLAR OARAYA VARMADAN BOMBALAYAMADINIZ YA. YA DA YOLDAN ÇEVİRİP İBLİDE HALEPE GÖTÜREMEDİNİZ YA.. BEN BUNA BECERİKSİZLİK DERİM. YANİ ÖSO ASKERLERİ BUNLARI YOLDA ÇEVİREMEZMİYDİ. NİYE GEVŞEDİNİZ DOSTLAR.ya içinde adam kaçırdılarsa, ya silah gönderdilerse.. aradınız mı. bu ne saflık yahu. CHP MEBUSLARINDAN MI KORKTUNUZ.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;