GÜNCEL

Kurtuluş Tayiz : Erdoğan, Soçi'den diplomatik zaferle döndü

Tarih
23 Ekim 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Kurtuluş Tayiz

Türkiye’nin ABD’yle yaptığı, terör örgütü PKK/YPG’ye “120 saatlik” süre tanınmasını içeren anlaşmanın dolmasına saatler kala Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de kritik bir zirve gerçekleşti. Toplantının ana gündemi, ABD’nin askerlerini çekmesiyle Rusya ve Şam korumasına geçen yerlerdeki terör örgütünün varlığı ve durumuydu.

Türkiye’nin zirve öncesi pozisyonu Moskova’nın tıpkı Washington gibi terör örgütünü koruması altına almaması ve bu bölgelerden çıkarılması yönündeydi. Rusya ise görüşme öncesi elini pek açık etmese de Şam rejimini öne çıkararak, Ankara’yı Esed yönetimiyle ilişkileri geliştirmeye teşvik ediyordu. Moskova, şüphesiz Ankara için meselenin öneminin farkındaydı. Türkiye’nin beklentilerinin karşılanmaması iki ülke arasındaki ilişkilerde ciddi bir kırılmaya yol açacağından, Putin’in ‘makul’ hareket etmesi bekleniyordu.

Baş başa ve heyetler arasında süren uzun görüşmelerden sonra iki lider kameraların önüne geçerek “10 maddelik tarihi bir mutabakata” imza attıklarını açıkladı.

Anlaşmaya göre; Türkiye ve Rusya, Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğini bir kez daha teyit etti. Bu madde çok önemli; zira, Türkiye’nin topraklarını genişletme gibi bir hedefinin olmadığını, harekatın da geçici olduğunu ifade ederek muhataplara güven vermesi bakımından gerekliydi.

İlgili resimDiğer önemli madde “Tarafların Suriye’de terörün tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etmeyi, ayrılıkçı gündemleri boşa çıkarmayı” vurgulaması. Burada DEAŞ, YPG ve El Nusra gibi örgütlerin tümüyle mücadele edileceğini anlayabiliriz.

Her iki taraf “Adana Anlaşması”nın referans olarak kabul eder. Ki bu madde de Barış Pınarı Harekatı’nın meşruiyetini teyit eden bir madde.

Bununla beraber “Resulayn ve Tel Abyad arasındaki 32 km derinlikteki Barış Pınarı alanındaki statüko muhafaza edilecektir” maddesi de tamamlayıcı ve “güvenli bölge”nin Rusya tarafından kabulü özelliğini taşımaktadır.

Anlaşmaya göre PKK/YPG unsurları, bugün öğlen 12:00’de başlamak üzere 150 saat içinde Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye Suriye sınırından 30 km’nin dışına çıkarılacaktır. Kamışlı hariç 10 km derinlikte Türk-Rus devriyeleri gezecek. Türkiye için stratejik öneme sahip Fırat’ın batısında yer alan Münbiç ve Tel Rıfat’tan bütün YPG unsurları silahlarıyla birlikte çıkarılacak.

Evet, ABD’den sonra Rusya ile yapılan bu 10 maddelik anlaşma, sınırımızda “garnizon devlet” kurma çabalarını tümden başarısızlığa uğratmıştır.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;