GÜNCEL

Kurtuluş Tayiz : Erdoğan hem sahada hem masada kazandı

Tarih
18 Ekim 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Kurtuluş Tayiz

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ankara ziyareti dünkü gündemin en önemli başlığıydı. Dünya başkentlerinin gözü Ankara’daki Erdoğan ile ABD’li heyet arasındaki görüşmeye çevrilmişti. Baş başa ve heyetler arasındaki görüşmelerden sonra Mike Pence kameraların karşısına geçerek “ABD ile Türkiye’nin Suriye’de ateşkes için anlaştığını” duyurdu.

Mike Pence, Türkiye’nin Suriye’de 120 saat süreyle operasyonlarını durduracağını, terör örgütü YPG’nin bu sürede Türkiye’nin belirlemiş olduğu güvenli bölgenin dışına çıkacağını açıkladı. Pence, ayrıca ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını, hayata geçirilen kimi yaptırımları ise geri çekeceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump da, aynı saatlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada anlaşmadan duyduğu memnuniyeti açıklayarak Türkiye’ye teşekkür etti.

trump erdoğan ile ilgili görsel sonucuABD’yle varılan anlaşmayla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da şu önemli ayrıntıları verdi: “İstediklerimizi aldık. Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes iki meşru tarafında yapılır. YPG’nin güvenli bölgeden çıkması için harekata ara veriyoruz. Böylelikle ABD tarafı harekatımızın meşruiyetini kabul etmiş oldu. YPG’nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. PKK/YPG’nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Operasyonu’na ara vereceğiz. Fırat’ın doğusunda DEAŞ ile mücadele konusunda da eş güdüm ve işbirliği içinde çalışacağız. Diğer bölgeler için Rusya ile görüşeceğiz” dedi.

Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması sevindirici bir gelişme. Türkiye, bu anlaşmayla büyük bir zafer elde etmiş oldu. Türkiye hem güvenli bölgeyi ABD’ye kabul ettirmiş oldu hem de ABD’yi yaptırımlardan vazgeçirterek iyi bir anlaşmaya imza attı. Türkiye’nin baştaki pozisyonunda ise bir değişiklik olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün partisinin grup konuşmasında terör örgütünün silahlarını bırakarak güvenli bölge sınırlarının dışına çıkması durumunda harekatın zaten hedefine ulaşmış olacağını ve operasyonların son bulacağını açıklamıştı. ABD’yle varılan anlaşma da bu kapsamın içindedir; Barış Pınarı Harekatı askeri hedefine ulaşmış, Ankara sahada elde ettiği başarıyı masada da garanti altına almayı bilmiştir.

Bu noktaya şüphesiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlılığı sayesinde gelinmiştir. Erdoğan, ABD’den yapılan tehditlere kulak asmadan yola devam etmiş, Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en önemli harekatını başlatarak şimdiden başarılı sonuçlar almıştır.

ABD Başkanı Trump’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği ahlaksız mektubu da bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit ederek, korkutarak Fırat’ın doğusuna girmemesini istediler. Ancak Erdoğan’ın Trump’a yanıtı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmak oldu. Trump, tehditle sonuç alamayacağını anlayınca geri adım atarak, Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Ankara’ya gönderip anlaşma yoluna gitti. Bu noktada geri adım atan ABD ve Trump oldu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Kadir

    18 Ekim 2019 18:30
    2 0
    Vermiş olduğunuz anlamlı bilgilerden dolayı teşekkür ederim
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;