TARİH

Yavuz Bahadıroğlu : Devrimler “halkla birlikte” mi yapıldı?

Tarih
18 Şubat 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yavuz Bahadıroğlu

18 Şubat 2015

“1946’dan sonra Türkiye’de demokrasi olmadı”
diyen CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun 1946’ya kadar kesintisiz süren “tek parti Şefokrasisi”ni “demokrasi” sanması, ya “demokrasi” algısındaki bir arızaya işarettir ya da partisinin geçmişini temize çıkarma çabasından kaynaklanan büyük bir telaşa...

CHP, 14 Mayıs 1950’de yapılan cumhuriyetin tek özgür seçimi sonucunda iktidarı Demokrat Parti’ye devredinceye kadar, o koltukta “cebren ve hile ile” oturmuştur.

Çünkü ortada gerçek bir seçim değil, sadece “göstermelik seçim” vardır…

Hele 1946 seçimlerinde uygulanan seçim yöntemi sebebiyle iktidar da, Cumhurbaşkanı da tartışmalı hale gelmiş, rahmetli Başbakan Adnan Menderes, bu hakikatı bizzat İsmet Paşa’nın yüzüne haykırmıştır.

Bir kere 950 öncesi yönetimde “Millet” yoktur. “Seçilmeye mahkûm” bir partinin zaten milletle iş tutması sözkonusu değildir. Millete ihtiyaç duyduğunda ise millet onları çoktan defterden silmiş bulunuyordu.

Şu soruya dürüst cevap istiyorum: Bugün her biri anayasa koruması altında bulunan “Atatürk devrimleri” millete sorularak mı yapıldı?..

Sorulsaydı, millet onaylar mıydı?..

Daha derin bir soru: Cumhuriyet ilân edildikten hemen sonra çok parti ile seçime girilseydi, Atatürk ve ekibi iktidarda kalabilir miydi?

Bu soruya “evet” cevabını veriyorsanız, 17 Kasım 1924’te Kâzım Karabekir’le arkadaşlarının (Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Adnan Adıvar) öncülüğünde kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’na halk neden akın etti? Halkın bu yönelişinden korkup altı ay sonra kapatmadınız mı? (3 Haziran 1925).

O kapatıldıktan uzunca bir süre sonra Atatürk’ün en yakın arkadaşı Fethi Okyar’a kurdurduğu (12 Ağustos 1930) Serbest Cumhuriyet Fırkası’na yine halk hücum edince, “Fethi Bey hükümeti istiyor” gibi bir gerekçe ile defterini dürmediniz mi? (18 Aralık 1930).

Halka güvenmemek, hatta halktan korkmak başka nasıl olur? 

Son soru: Devrimleri millete sorarak mı yaptınız?..

Bırakınız devrimleri millete sormayı, çoğunlukla Meclis’e bile sorulmadı. Saltanatın kaldırılmasına itirazlar gelince, Mustafa Kemal’in kürsüye fırladığını ve “Mesele zaten emrivaki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu mutlaka olacaktır. Burada toplananlar, Meclis ve herkes meseleyi tabii görürse, fikrimce uygun olur. Aksi takdirde yine hakikat usulü dairesinde ifade olunacaktır, fakat ihtimal, bazı kafalar kesilecektir” diyerek elini boğazına götürüp “kesme” işareti yaptığını, kelle vermeyi göze alamayan muhaliflerin bunun üzerine muhalefetten vazgeçtiklerini biliyoruz.

“Meclis’te oy birliğiyle kabul edilip kanunlaştı” dediğimiz pek çok uygulamada “oy birliği”, bazılarında “oy çokluğu” olmadığını da bilmekte fayda var: O kadar ki, cumhuryetin ilân edildiği oylamada bile “oy çokluğu” yoktur.

334 milletvekilinin yalnızca 158’i cumhuriyet ilânı ve cumhurbaşkanı seçimi oylamasına katılmış, 176 milletvekili (yüzde 52.07) ise oturuma katılmamıştır. Tartışmadığımız için bilmiyoruz, belki de katılmamaları sağlanmıştır. 

Anayasa gereği olarak cumhurbaşkanı seçimi her dört yılda bir tekrarlandı… Atatürk bu seçimlere daima tek aday olarak girdi, çıktı… 

1927’de 335 üyeden 288’inin, 1931’de 351 üyeden 289’unun, 1935’de de 444 üyeden 386’sının oyunu alabildi. Yani hiçbir zaman “ittifak” sağlanamadı. Ne var ki, ders kitaplarında ve resmi tarihte bu yalan tekrarlandı durdu.

Sayın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığını geçersiz kılmak için Sabih Kanadoğlu tarafından ortaya atılıp CHP’nin müracaatı üzerine Anayasa Mahkemesi’nin kabul ettiği “367 toplantı yeter sayısı” o gün de geçerli olsaydı, cumhuriyet ilân edilemeyecek, dolayısıyla Atatürk de Cumhurbaşkanı olamayacaktı.

Kızmadan, bağırmadan, öfkeye teslim olmadan, birbirimize küsmeden, her şeyi tartışmamız lâzım!

Var mısınız?

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • osmanli

    18 Şubat 2015 07:43
    4 0
    DAYATMA CUMHURIYET...bir sey soylesem belki size cok garip gelir..bu ulkenin basina ne geldi ise bu CUMHURIYET dayatmasi yuzunden geldi..cumhuriyetin anlaminda halkcilik yatar halkin iradesi ve kendi kendini yonetmesi yatar,demokrasi yatar..gercekten uygulandigi zaman iyi bir idare rejimidir ..ama BIZIM CUMHURIOYETIN ADI VARDI KENDISI YOKTU..ASLADA OLMADI.. herseferinde KILICDAROGLU nun sahiplendigi ici bos cumhuriyeti..halk hicbir zaman benimsemedi..BABAMIZ DEDEMIZ KORKMUS CUMHURIYET CUMHURIYET dedirtmisler..yeni nesil de alisila gelmis iste bayramlarla seyranlarla bilinc altina yerlestirilmis..isin ilginc tarafi CUMHURIYETI biz kurduk diyenlerin halka cumhuriyeti agiz tadiyla yasatmamalidir..her seferinde halkin meylettigi partileri veya iktidarlari bir sekilde askeri baski ve darbelerle bertaraf etmislerdir..gunumuzdede yapmaya calistiklari gibi..OSMANLI hanedanligini parcalayip lav edip ..aslinda kendileri kendilerine bir hanedanlik kurmuslardir..tehditle .cebren ve hile hile..BIZIM ULKEDE CUMHURIYETI N YARGILANIP. KENDINI AKLAMASI LAZIMDIR..neden derseniz..kendinde gercek ozune donmesi icin bunu yapmasi lazimdir.. ve CUMHURIYETIN KEMALIZMIN TEKELINDE OLMADIGI BU MILLETE GOSTERILMESI LAZIMDIR.. KILICDAROGLUNA benimde bir sorum var...HER SEFERINDE CUMHURIYETI BIZ KURDUK BIZ KURDUK DIYORSUNDA..acaba sizden cumhuriyeti kurmanizi kim talep etti veya kim istedi..????? HALKMI? sakin evet halk demeyin ..hemen istiklala mahkemelerini,ADNAN MENDERtSI suratiniza carpi veririm..bana gore cumhuriyettende . halkciliktanda bahsetmesi hatta hic bahsetmemesi gereken yegane kisi ve kurum siz ve partinizdir.. sayin yazarimizda dedigi gibi..daha dogrusu kafaniza sokmaya calistigi su kavram..DEVRIM HALKLA yapilir..KENDI HALKINLA...EVET SIZDE KENDI HALKINIZLA YAPTINIZ..AMA SIZIN HALKINIZ INGILIZDI,YUNANDI,ERMENIYDI.. iste bu yuzden gole caldiginiz maya tutmadi ve bu millete zorla eskimis yogurdu yedirdiniz..kaymagindan da siz istifade ettiniz..simdi de gordunuz ki kaymak tutan elleriniz tek tek kiriliyor..pisliklerin arkasindan..cumhuriyet ve demokrasi cigirtkanligi yapiyorsunuz..ama nafile.. PARTILERIN COKUSU..KARBON KAGIDININ YANISINA BENZER..hani yanarda arkasindan kulu bile kalmaz..sizinde kaderiniz bu olacak..YA BU ULKEYE ADAM GIBI ADIYLA SANIYLA YENI BIR GERCEK CUMHURIYET GELECEK. YADA SIZIN KOKUSMUS BU CUMHURIYET DEDIGINIZ SAFSATA BU ULKEDEN SILINIP TARIHE GOMULECEK.. ..BIR BASKA IHTIMAL SE...OSMANLI YA DONECEK...YA DONECEK...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;