EĞİTİM

Süleyman ÖZIŞIK : Ders kitaplarında Fetö izleri...

Tarih
25 Eylül 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Süleyman Özışık
 Geçtiğimiz haftaların en önemli gündem maddesi, ders kitaplarına "Cihad" kavramının girmesiydi.


Kimi köşe yazarları bu kavram üzerinden yola çıkarak bir doğruya bin yalan kattı, ders kitaplarında hiç olmayan şeyleri varmış gibi okurlarına duyurdu. 

Hürriyet yazarlarından Ayşe Arman, Atatürk'ün ders kitaplarından çıkarıldığını ve eğitimin şeriat temelleri üzerine oturtulduğunu dile getirdiği kasti tahrik içerikli yazısını şu yalan sözlerle noktaladı:

"Kitapta, erkeğin okumuşu kadı, kadının okumuşu cadı olur yazıyor" 

Bu yalan bilgi, iktidara çakmak için fırsat arayan diğerlerine de ilham kaynağı oldu, Ayşe Arman'ın uydurduğu püsküllü yalan aldı başını yürüdü.

Geçtiğimiz hafta okulların açılmasıyla birlikte çocuklara dağıtılan kitapları araştıran veliler, var olduğu iddia edilen bu bilgilere rastlamadı ama çok daha skandal bilgilerin varlığına şahit oldu. 

Gelin o bilgilere birlikte göz atalım.

Milli Eğitim Bakanlığı, 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabında yer alan okuma metninde müziğin yeryüzüne iniş şekli bakın nasıl anlatılıyor:

“Yeryüzünün ve gökyüzünün büyük bölümüne hükmeden tanrı Quetzalcoatl, yeryüzünde dolaşırken ortalığın ne kadar sessiz olduğunu gördüğünde insanlara çok acımış ve rüzgarlara dört kez seslenmiş: "Rüzgarlar gelin!'"

İlginç değil mi?

Küçücük çocukların zihnine, "Yeryüzü ve gökyüzüne hükmeden Allah değil, Quetzalcoatl isimli tanrıdır" bilgisi zerk ediliyor. Ayrıca; müziğin, tıpkı kutsal kitaplar gibi gökyüzünden indirildiği  salık veriliyor. 

Üç-beş satırdan oluşan Cihad kavramına takılanlar, her ne hikmetse bu bilgilere zerre-i miskal itiraz etmiyor. 

Çünkü; bu satırların içinde Allah, Kur-an, peygamber ve cihad gibi kendilerinde alerji oluşturan kutsallar yok!

Devam edelim...

Sosyal Bilgiler 7. sınıf öğrenci çalışma kitabı ve öğretmen kılavuz kitabından bir bilgi aktaralım.

Kitapta şöyle bir senaryoya yer veriliyor:

"Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, bir süre sonra basının, kurdukları hükümet hakkında sürekli yolsuzluk haberleri yapmasından rahatsız olur. Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olmalarından faydalanarak Anayasa’ya basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyarlar ve kendi izinleri olmadan yapılan haberlere sansür uygularlar. Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler.”

Sanki uzun zamandır Fetö ile CHP'nin elele verip yönettiği, "Türkiye'de bir diktatör olduğu için basın özgürlüğü yok" şeklindeki algı operasyonunundan bahsediliyor değil mi?

"Yok canım, ne alakası var" diyorsanız, o zaman bir başka örnek vereyim:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler kitabında, "Çan, hazan ve ezan sesi buluştu"sloganın yer aldığı bir gazete kupürüne yer veriliyor. Metinde, “Semavi dinlerin temsilcileri tarafından dünyaya barış çağrısı yapılması amacıyla Hatay’da düzenlenen 1. Medeniyetler Buluşması dün başladı” ifadeleri yer alıyor.

Bir başka deyişle, 6. sınıfta okuyan çocuklara Fetö'nün, "Dinler Arası Diyalog" propagandası yapılıyor. 

Hadi sayfalar arasında biraz daha dolaşalım...

Sosyal Bilgiler 7. sınıf çalışma ders kitabında, Sinop ilimizde yapılan "Nükleere hayır mitingi" soru konusu haline getirilmiş. Kitapta, “Sinop Çernobil olmasın, Nükleer onların olsun Sinop bizim” sloganları atılıyor.

Öğrenciler, kitabın bir başka sayfasında hazırlanan bulmacayı tamamladıklarında karşılarına, Fetö'nün meşhur "Sızıntı Dergisi"nin ismi çıkıyor. 

Bir başka kitapta, "Yenilikler" başlığı altında bazı görseller var. Bu görsellerde, çarşaflı ve kasketli evli çift gerici, takım elbiseli kısa etekli çift modern olarak lanse ediliyor. 

Rahlede Kur-an' Kerim okuyan çocuk bağnaz, Atatürk ve çevresindeki öğrenciler ilerici olarak gösteriliyor. 

Aynı sayfadaki bir başka görselde, Osmanlı alfabesi ile Osmanlı Fesi giyen şahıs eski zihniyeti, Atatürk fotoğrafı medeniyeti işaret ediyor. 

Osmanlı'ya nefret bununla da bitmiyor. 

2. Sınıf okuma metni kitabında Osmanlı'ya karşı kin ve nefret dolu beslenmesine neden olacak şu satırlar yer alıyor:

"Halkın ne söz hakkı vardı, ne de oyu.
Mutlak hakim idi padişah soyu
Uyutulmuş idi asırlar oyu
Uyandı, silkindi bu millet"

Sizi sinirden çıldırtmaya, çileden çıkarmaya niyetim yok. İğrenç ötesi örneklere burada noktalayacağım.

Lakin, merak ediyorum. 

Dünya toprakları üzerinde, soyundan geldikleri atalarına küfretmek amacıyla yetiştirilen başka bir nesil var mıdır acaba?

Yerküre üzerinde ve henüz ilkokul çağında bilinç altına, "Senin inancın çok gerici, dinin ise çok bağnaz" bilgisi nakşedilen başka bir öğrenci nesli var mıdır yerküre üzerinde? 

Ve soruyorum. 

Hepi topu üç-beş satırdan oluşan "Cihad" kavramına takılan sözümona köşe yazarları; bu alçakça, bu aşağılıkça satırları neden görmüyor?

Hadi onların gözleri var görmezler, kulakları var işitmezler. Peki bizim Milli olan Eğitim Bakanlığı'na ne demeli? 

Öğrenci velileri görmemiş olsa, o bilgiler yıl boyu, belki de yıllar boyu çocukların hafızasına zerk edilecekti. Peki velilerin gördüğünü, sözümona yeni müfredat hazırlayan Talim ve Terbiye Kurulu'nın pek muhterem üyeleri görmedi mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki bütün Fetö'cü haşhaşilerin bulunup ihraç edildiği söylenmişti. Temizlik yapıldıysa bu rezillik neyin nesi? Yok yapılmadıysa, neden yapılmadı?

Sıkıntılı kitapların toplatılmasına karar verilmiş. 

Peki ama iş bununla mı kalacak?

Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden, seçilmiş iktidara darbe sopası sallayan bu aşağılık Fetö'cülere kimse dokunmayacak mı? 
Bu Fetö'cü haşhaşi kalıntılarının bir an önce bulunup yargı eliyle hesap sorulması gerekiyor. 

Mesele çocuklara Cihad'ın ne olduğunu öğretmek ve göstermekse, bundan ala örnek olamaz!

internethaber
25 Eylül 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Gökhan bayram

  26 Eylül 2017 09:33
  3 0
  İnanılır gibi değil... Ak parti hükümetinin en kötü olduğu kurum eğitim sistemidir doğru, lakin bunun sebebi cumhuriyet doneminde eğitim sisteminin kasıtlı olarak dinsiz ve gayrı milli olarak hazırlanması idi .. ama bu gerçekler bile anlattığınız hatalara ,ihmale veya kasti ihanete mazeret olamaz . Devletin güvenlik birimleri ne iş yapar . Acilen milli iç istihbarat kurulmalıdır.
 • İncici

  25 Eylül 2017 22:40
  3 0
  FETÖ bu ülkenin düşmanı bunu kimse inkar edemez; ancak Milli Eğitim Bakanlığındaki görevliler kitaplardaki rezaleti nasıl görmüyor insanın hafızası almıyor. Herhalde kitapları incelerken lahmacun yiyorlardı. Yazık çok yazık aldıkları para nasıl boğazlarından geçiyor ya da niçin erdemli bir şekilde istifa etmiyorlar.
 • AGAH

  25 Eylül 2017 21:42
  3 0
  Hadi Bey'ciğim ne temizliği lise edebiyat kitaplarını yazan komisyon üyeleri dahil ne kriptolar var bu MEB'te bir bilseniz.Okul Müdürlerinin çoğu ilçe milli eğitim ve şube müdürleri dahil çoğu fetöcü.İstanbul Fatih'te bir okul müdürü iki defa görevinden alındı yine iade edildi ama adam Fetöcü.Bunları kim kurtarıyorsa komisyonlarada onlar aldırıyor.Bu Meb'te en az 100 bin Fetöcü var.Son on yılda bunlardan başkası girebildi mi ki öğretmenliğe.
 • Elif

  25 Eylül 2017 18:42
  3 0
  Milli Egitim Bakanliginda calisan milli gorus tabanindan gelen pareleldenn nefret eden tek karalama kanitlarida 10 yil-15 yil once bank asyada heplarinin olmasi cok garip bir dunya nasil oluyorda suzme fetocular faaliyetlerine devam edebiliyor masum insanlarda bir turlu kendilerini aklayamiyor cok garip gercekten
 • osman

  25 Eylül 2017 12:26
  6 0
  bu soyu sopu kuruyasıcalar şerefsiz amerikan askerleri fetöcüler ALLAH sizin belanızı zaten verdi hala .... pislik yapma peşindesiniz...adi kafirler sizi ...ama size kafir demek bile iltifat olur sizler münafıksınız..
 • Ahmet Y.

  25 Eylül 2017 12:15
  4 0
  Sapıklığa bir dikkat edin.“Yeryüzünün ve gökyüzünün büyük bölümüne hükmeden tanrı...". Büyük bölümü diyerek, tövbe haşa, Yüce Mevla'nın tamamını idare edemeyeceği şekilde O'nu, acizlikle tanımlamak değil midir? Sevgili Süleyman Özışık kardeşim de, daha bariz hatalara odaklandığından, bu küçük ama anlamı büyük sapıklığı gözünden kaçırmış olmalı.
 • sezen

  25 Eylül 2017 12:02
  7 0
  koca reisi cumhur hangi biriyle uğraşsın talim terbiye kurulu uyuyor mu acaba yazık körpe çocukların akılları karışacak resmen
 • SEDAT KALFA

  25 Eylül 2017 11:59
  7 0
  ya bu ak partiyi anlamakta bir ak partili olarak inanın çok zorlanıyorum ,Süleyman bey bas bas bağırıyor ya adamı bi çağırn da dinleyin da doğrumu yazdıkları diye ve kesin doğru zaten de NİÇİN HALA BAŞLARIN KUMA GÖMÜP GEREĞİNİ YAPMIYOR BU YETKİLİLER . YAZIK YA BİR AK PARTİLİ OLARAK ÇOK ZORUMA GİDİYOR DOĞRUSU . Süleyman beye selamlar
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;