DÜNYA

Mehmet Beyhan : NATO'nun kimlik krizi ve belirsizlik

Tarih
17 Haziran 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Beyhan Milat

Tarih boyunca ülkelerin yöneticileri, belirsizlikleri azaltacak ve karar almada önemli avantajlar sağlayacak bilgilerden yararlanmak suretiyle, tehlikeler konusunda önceden uyarılmaya ve hazırlıklı olmaya önem vermişlerdir.

Bu bağlamda bir ülkenin düşünen insanları o ülkenin potansiyel gücüdür. Zira düşünce insanları günlük sorunlarla uğraşma yerine, ileride ortaya çıkabilecek gelişmeleri, sorunları tahmin ederek çeşitli olasılıklara göre çözüm önerileri hazırlar.

Böyle bir girizgâhla yazıma başlamamın nedeni, son NATO zirvesinden sonra, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanımız Erdoğan arasında yapılan görüşmeden ‘’acaba ne çıktı?’’ Sorusuna net bir cevap bulamayışımdır.

Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin konuşan Beyaz Saray yetkilisi: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yokHer iki Başkan görüşmeye ilişkin yaptıkları açıklamada ‘’olumlu geçti’’ dese de uzun bir zamandan beri iki ülke ilişkilerinin gerilmesine neden olan ABD’nin tutumunda olumlu bir değişimin olup olmayacağı konusunda belirsizlikler devam etmektedir.

Türkiye etrafında olup biten olaylara karşı kendi güvenliğini korurken, uluslararası güvenliğe ve bu alandaki işbirliğine de önem vermektedir. Türkiye, son derece net ve şeffaf bir dış politika yürütürken, aynı şeffaflığı NATO ortaklarında görememektedir.

Bu bağlamda iki ülke arasında gerginliğe neden olan PKK terör örgütünün Suriye’deki uzantısına yapılan yardımlar ABD’nin güvenilmez bir ülke olduğu algısını beslemektedir. Zirveden daha iki gün önce Afrin’de özel bir hastaneye YPG’li teröristlerce saldırıya uğradı.

Terör meselesi, hiç kuşkusuz Türkiye için hem bölgesel hem de uluslararası boyutuyla üzerinde fazlasıyla durulması gereken bir konudur. Tedavi gören 14 sivili katleden bu terör örgütüne ABD hâlâ desteklemeye devam edecek mi?

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin egemenlik haklarını gasp etmeye çalışılan politikalara son verilecek mi? Türkiye: ‘’Barış ve adalet temelinde konuşalım anlaşalım’’ çağrılarına kulak verilecek mi?

Türkiye ile yapılan ‘’suçluların iadesi’’ anlaşmasına rağmen, FETO başta olmak üzere diğer tüm terör örgütleri iade edilecek mi? Bu ve benzeri konular çerçevesinde ne NATO Zirvesinde ne de Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşmede Türkiye lehine somut bir ilerleme göremedik.

NATO’nun kimlik krizi

Yukarıda Türkiye ile NATO arasında yaşanan belirsizlikleri: PKK, Doğu Akdeniz sorunu ve suçluların iadesi başlığı altında belirtmeye çalıştık. Ancak NATO’nun belirsizliği sadece bu üç konuyla sınırlı olmayıp daha derin bir kriz ve belirsizlik içindedir.

Hiç uzatmadan hemen söyleyeyim: NATO, Sovyetler Birliği çöktükten sonra, derin bir kimlik krizine düştü.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;