EĞİTİM

Gülay Göktürk : Perşembenin gelişi: Dershaneler

Tarih
18 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Gülay Göktürk

17 Temmuz 2015

Başbakan Erdoğan’ın kurmaylarına verdiği “Dershaneleri bitirin” talimatının hemen ardından, 18 Ağustos 2012 tarihinde şöyle yazmıştım: 

“Ben bu yasaklamaya, pratik sonuçlardan ziyade, özgürlükler meselesi olarak bakılması gerektiğini düşünüyorum.  Zira Erdoğan’ın ‘bitirin’ dediği şey, hür bir toplumun olmazsa olmazlarından olan girişim özgürlüğünün ‘bitirilmesi’dir. 
1982 Anayasası'nın ‘Çalışma ve Sözleşme Hürriyeti’ başlıklı 48’inci maddesinde kapı gibi  ‘Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir’ hükmü var. Bu hüküm girişim ve ticari faaliyet serbestisini düzenliyor. 48’inci maddenin gerekçesi konuyu daha da açıklığa kavuşturmak için  ‘Hürriyet temeline dayalı bir toplumda irade serbestliği çerçevesinde ferdin sözleşme yapma, meslek seçme ve çalışma hürriyetlerinin garanti olunması tabiidir’ diyor. 
Kanun koyucunun anayasal bir hak olan girişim özgürlüğünü kısıtlayabilmesi için, bu kısıtlamanın ‘kamu yararı’na olduğunu ortaya koyabilmesi gerekir. 
Dershaneler,  gençliğe kötü alışkanlık edindiren, ruh ya da beden sağlığını bozan bir üretim yapmıyorlar ki, senin ‘kamu yararı’ gereği girişimcilik hakkını kısıtlama hakkın doğsun. Eğer insanlar çocuklarına yatırım yapmak için para harcamak istiyorsa harcar; onların keselerini onlar adına düşünmek de hükümete düşmez. 
Dolayısıyla bu yasaklama açıkça anayasa ihlalidir. 
Bakalım, dershane sahiplerinden kararı Anayasa Mahkemesi’ne götüren olacak mı...” 
Bu yazıdan iki yıl sonra  dershaneleri kapatan yasa, CHP tarafından, hem anayasanın eğitim hakkını düzenleyen 42. Maddesi açısından hem de girişim özgürlüğünü teminat altına alan 48. Maddesi açısından anayasaya açıkça aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü. 
Aslında bu o kadar apaçık bir aykırılıktı ki, bunu görmek için anayasa hukukçusu olmaya da gerek yoktu. 
Muhtemelen AK Parti de görüyordu sonucu. 
Karşısında iki yol vardı: Ya,  Cemaatin dershane zincirinde yer alan kurumların tek tek  paralel örgütle organik bağlarını bulup çıkaracak; toplanan paraların ne gibi faaliyetlerde kullanıldığını tespit edecek; okulda öğrencilere yönelik yürütülen endoktrinasyon çalışmalarını, çalıntı sorularla çeşitli kurumlara adam yerleştirme faaliyetlerini, öğrencilerden velilere uzanan ağları ve bu ağların nasıl kullanıldığını bulup çıkaracak; kısacası bunların normal eğitim kurumları olmayıp gizli bir organizasyonun parçaları olduğunu deşifre ederek yargıyı göreve çağıracaktı... 
Ya da kolayına kaçacak, kestirme yoldan gidip, uysa da uymasa da demeden yasa yoluyla bütün dershaneleri kapatacaktı... 
Hükümet kestirme yolu seçti. Çünkü zamanı yoktu. Paralel yapıyla savaş o kadar şiddetliydi ki, bu yapının omurgası ve başlıca finansman kaynağı olan dershanelere ne yapıp edip ciddi bir darbe vurmak ihtiyacındaydı. 
Sonrasını sonra düşünürdü... 
11 Haziran 2014’te, yasanın Anayasa Mahkemesi’ne gitmesi üzerine yazdığım yazıda şöyle demiştim: 
“ ... (Hükümet) acil bir siyasi ihtiyacını yasa biçimine sokup Meclis’ten geçirmenin ‘iktidar’ olma hakkının bir parçası olduğunu zannetti. Eğer Cemaat’in dersanelerinin yetişen nesiller için sakıncalı ve hatta tehlikeli olduğunu düşünüyorsa, bu kurumlarla mücadeleyi fikri-siyasi-ideolojik platformlarda vermesi gerekirken; ‘sorunu’ kestirme yoldan, çoğunluk olma ve yasa yapma gücüne dayanarak bitirmeye çalıştı. 
Şimdi bunun yanlış bir yol olduğunu görecek. Zira bu yasanın Anayasa Mahkemesi’nden döneceğine kesin gözüyle bakabiliriz.  
Dilerim ortaya çıkacak olan bozma kararı hükümetin, iktidarların siyasi ihtiyaçlarını hukuki bir metin haline getirmesinin her zaman mümkün olmadığını; bu yönde denemelerin de iktidarı yıpratmaktan başka bir işe yaramayacağını anlamasına katkıda bulunur.  
Bozma kararıyla yüz yüze geldiğinde de, suçu yine Anayasa Mahkemesi üyelerinin üstüne atmak; onların kariyer planlarını, politik duruşlarını sorgulamak ya da yargı vesayetinden bahsetmek  yerine dönüp kendisine bakmayı akıl eder.” 
Ne yazık ki,  AYM’nin bozma kararının ardından yapılan açıklamalardan bu aklın hâlâ kazanılamadığını, AK Partililerin ilk tepkisinin tam da benim korktuğum gibi olduğunu gördük. 
AK Parti milletvekili Aydın Ünal’ın sıcağı sıcağına yaptığı açıklamaya bakın: 
“Darbe ürünü Anayasa Mahkemesi bir kez daha siyasi karar vererek TBMM’yi, siyaseti ve milleti yok saydı. Dershane kararı millete darbedir.” 
Ben daha ne diyeyim...

Akşam

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hpr

  18 Temmuz 2015 15:29
  3 0
  almanya da İngiltere de fransa da italya da kanada da abd de rusya da ne şimdi ne de tarihinde benzerine daha rastlamadığım bu dershane denilen olgunun işlevsiz hale getirilmesinin çok basit bir yöntemi var bana göre devlet dese ki dershanelerde çalışan tüm öğretmenlere kapılarımı açıyorum isteyen gelsin devlette hizmet etsin ertesi gün dershaneler otomatikman kapanır bence çünkü çalışacak tek bir öğretmen dahi bulamazlar bana kalırsa :) denemesi bedava diyeceğim de masrafı var devlet açısından :)
 • Murat Özkaya

  18 Temmuz 2015 13:39
  0 0
  Diyelimki dersaneler kapatıldı peki cemaatin kolejleri ne olacak? Deniliyorki cemaatin okullarına çocuklarınızı göndermeyin fakat Ak Partide üst konumda bulunan bir çok insan bile halen çocuklarını istemese de cemaate yada diğer adıyla paralel yapıya bağlı kolejlere ve özel ünüversitelere gönderiyor. Nedenmi? Nedeni kısaca söylemek gerekirse, cemaat okullarına rakip okulllar yok, gerek eğitim kalitesi, gerekse yaygınlığıyla cemaat okularına rakip yok! olanlarda genel olarak sol zihniyete sahip okullar. Bir şekilde bu açık kapatılmadığı ve bu yapı tamamen dağıtılmadığı sürece parallel ile mücadelede bir arpa boyu yol alınamaz ve siyasi yapının zayıfladığı bir an devleti kontrol altına almalarına hiç bir şekilde engel olunamaz. Bunun asla göz ardı edilmemesi gerekiyor!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;