DÜNYA

Esra Elönü : Dilin idamı haksızlıkta susmandır Ey Ümmet! Bu sefer o başı yedirme!

Tarih
18 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Esra Elönü

18 Haziran 2015

Secde insanın alnına tiryaki.

Mursi.. Musa’nın şehadet notası.
Mursi, musallası Yusuf’un gözyaşıyla silinen.
Mursi, Allah’ın ipiyle kuyulara inen.
Mursi, belki de devamı cennette olan bir şehadet hikâyesi.
Kim kimi asacak acaba? Vicdansızın ikizi her yerde bulunur. Evet Mursi’nin imanı idam ipini de postal yalayanların sesini de kesecek. Azrail Allah’ın yasasına göre darbesini öyle güzel yapıyor ki. Sisi’nin ruhuna yapılacak darbeden bahsediyorum. Canınız yaşamak çekse de böğüre böğüre çekileceksiniz aramızdan.
Üzerinde ölümüne biçtiği uzun entarisiyle ipe giden adam gölgesiz. Sen başını aldığını sanırsın bilmezsin ki o başını koyacak bir secde bulma telaşındadır.
Sen bitirdiğini düşünürsün lakin o kaldığı yerden devam eder. Sen idam sehpası dersin o cennet merdiveni der.
Sen ellerini bağladığını düşünürsün lakin o ellerini Allah’a uzatır ve sizin bağladıklarınızı Allah çözer. Sen ipe bir baş koymanın derdindesin o cümleten kelime-i şehadetin derdinde. Diyorsun ki ölüme de böyle gidilir mi? Gidilir azizim. Öyle bir gidilir ki Mursi gibi. Yüzünde senin gaddarlığını delik deşik edecek umarsız bir gülümsemeyle Allah’ın ipine sarılı başı alabiliyorsan al diyen o müthiş sessizliğiyle Mursi gibi gidilir.
Sen “Allah’tan başkasına bu baş eğilmez” sözüne bu denli canlı şehit olan bir adam gördün mü? İdam edeceklermiş etsinler, bu iman secde edecek kaç baş doğurur içinden diyebilecek bir adam gördün mü? Bitmesin diye babasının son anlarını  yavaş yavaş yutkunan bir oğul gördün mü?
Zalimlerin elinde oyuncak olmaktansa cennette bir zerre olurum diyen, toprağa serilecek bir baş olmayı bir gaddarın önünde eğilmeye tercih eden adamı gördünüz mü?
Dilin idamı haksızlıkta susmandır Ey Ümmet! Senin bir duan o ipte zalimliğin adını sallandırır. Bu sefer yedirme!
Allah’tan başkasına boyun eğmeyeceğim. Allah’a dikleneni eğik başımla sevindirmeyeceğim, cennetin büyüklüğü sizin cehenneminizi bastırır diyecek bir adamı bu sefer yedirme!
Biraz rüzgar alırım biraz rahmet bu ölüm de bizi cennete götürür elbet!
Lütfen bu çöpten gündemini sessize al ve ipe dizilecek başları say. İdam edilmek istenen Mursi’nin imanıdır.
Her topuklu kafadan gökyüzünü delecek sesler çıkıyor. Herkes vah vah etme provasını tamamladı. Günah keçisi sütten kesildi bizimle uğraşıyor. “ Bugün Allah için ne yaptın” sorusu ağzımızda Müslüman tekerlemesi olmuş. Derinliğimizi kaybedince derin kayıp kaçınılmaz. Kabul. Ve herkes bir suçlu arıyor lakin her secdede suç duyurusunda bulunacağımız Allah’a niyazı kaybettik.
Ayetler gazete kağıdına basılsaydı daha mı fazla okunurdu diye düşünüyordum. Daha fazla mı tık alırdı açamadığımız kapılar. Hep dünyayı giyinmek istemek, hep ön ceplerimizden kartvizit fışkırtıp makam riyasına dolanmak, kefen arası ekmek olacağımız zamanı bütün ekranlarda zaplayıp geçmek.. Biz neyi unutmaya çalışıyoruz Allah aşkına.
Biz, bize Allah’ı bıraktıran çerezleri ruhumuza yedirdik. Şeytanla mesai değişimi hazların dinleyicisi olduk. Sabahlara kadar oturduk masalarda ümmete ahkam salladık, ezanı arka fon zannettik. Herkes bir gecede Uhud raporu çıkardı önümüze kabul; ama Bedir’den de vazgeçtik. Neden? Şimdi herkeste cayır cayır soru şu; “ Ne yapacağız?” Ne mi yapacağız? Kitaba döneceğiz, parmak uçlarımızda elif’ler nasır tutacak.
Susacağız ve Allah’a konuşacağız. Misafiriz evet; ama umduğumuz zaferler de olmadıysa bulduğumuz duayla Allah’a sarılacağız.


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;