GÜNCEL

Candaş Tolga Işık : Yüzde 100 yerli operasyon!

Tarih
13 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Candaş Tolga Işık

MİT film gibi bir operasyonla tarihi bir başarıya imza atarak 2013’te Reyhanlı’da 53 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı planlayıp failleri yönlendirdiği iddia edilen, aranan teröristler listesinde “mavi” kategoride yer alan Yusuf Nazik’i Lazkiye’de yakalayarak Türkiye’ye getirdi.

Bu operasyon Öcalan’ın Kenya’daki yakalanma operasyonuyla kıyaslandığında bir açıdan çok daha önem kazanıyor.

1999’da Apo’nun paketlendiği operasyon esasen Amerikan istihbaratının Öcalan’ı teslim etme kararı vermesiyle şekillenmişti. Dolayısıyla orada esas inisiyatif CIA’daydı. Fakat bu sefer durum farklı! Yusuf Nazik operasyonu yüzde 100 milli ve yerli bir operasyon. Tamamen MİT ve TSK’nın koordinasyonuyla yürütülmüş. Suriye’de Beşar Esad’ın kalesi olarak bilinen bir kente girip bir teröristi paket yapmak ve güvenli bir şekilde Türkiye’ye getirmek büyük iş. Bunu ancak büyük bir devlet yapabilirdi. Biz yaptık. Başta Hakan Fidan olmak üzere tüm MİT mensuplarını tebrik ediyorum. Bu gurur hepimizin.

EL MUHABERAT BİR TERÖR ÖRGÜTÜ MÜ?

MİT’in Lazkiye’de paketlediği terörist yakalanır yakalanmaz Reyhanlı saldırısının talimatını vereni okumuş: Suriye istihbaratı. El Muhaberat’ın adını duyunca artık tüylerim diken diken oluyor. Öcalan yakalandığında sorgusunu yapan Albay Hasan Atilla Uğur’a verdiği ilk isim o dönem Suriye istihbaratını yöneten Cevad Esad’tı. Apo’nun yıllarca Suriye’de hamiliğini de yine Suriye istihbaratı üstlenmişti. Ortadoğu’da sayısız terör örgütü var. İstihbarat teşkilatlarının sözüm ona görevi bu örgütlerin terör faaliyetlerine engel olmak. Ama geldiğimiz noktada görüyoruz ki Ortadoğu’nun istihbarat teşkilatlarının her biri birer terör örgütü olmuş çıkmış. Allah aşkına söyleyin MOSSAD’ın, bu El Muhaberat’ın El Kaide’den, IŞİD’den ne farkı kalmış?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;