DÜNYA

Abdullah Muradoğlu : Trump intikam almaya hazırlanıyor!

Tarih
16 Şubat 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Abdullah Muradoğlu

ABD eski Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki “azîl” yargılaması hızlı şekilde bitti. Trump’ın suçlu bulunması için 67 Senatörün oyu gerekiyordu. Oylamada 57 Senatör Trump aleyhinde oy kullandı. 50 Demokrat’ın yanı sıra sadece 7 Cumhuriyetçi Senatör, Trump’ı suçlu buldu. Önceki yazımda belirttiğim gibi Trump’ın beraat etmesine zaten kesin gözüyle bakılıyordu.

Trump Şubat 2020’de başka bir suçlamadan ötürü yine Senato’da yargılanarak beraat etmişti. Bu azîl yargılamasında sadece Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney parti çizgisinin dışına çıkarak Trump’ın suçlu bulunması yönünde oy kullanmıştı. Cumartesi günü yapılan ikinci azîl oylamasında bu sayı 7’ye çıktı. Ancak Trump aleyhinde oy kullanan Cumhuriyetçi Senatörler kendi eyaletlerindeki Parti teşkilatları tarafından şiddetle protesto ediliyorlar.

trump ile ilgili görsel sonucuTrump’ın parti tabanı üzerindeki nüfuzu sebebiyle Cumhuriyetçi Senatörlerin siyaseten oy kullandıklarına inanılıyor. 7 Senatör hariç, diğer Senatörler Trump aleyhinde oy kullanmayı göze alamadılar. Amerikalı bir yazar Cumhuriyetçi senatörlerin ruh hallerini “Dudakların hayır diyor, hayır, ama gözlerinde evet var, evet” şeklindeki şarkı sözleriyle açıklıyordu.

Cumhuriyetçi Senatörler görevden ayrılan bir Başkanın yargılanmasının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle aklama yönünde oy kullandıklarını savunuyorlar. Nitekim Senato Cumhuriyetçilerinin Lideri Mitch McConnell yargılamadan sonra yaptığı açıklamada Trump‘ın Amerikan Kongresi’nin işgal edilmesinde ahlakî sorumluluk taşıdığını vurguladı. McConnell başka gerekçelerle Trump’ın cezaî yargılanmasının önünün açık olduğunu da îma ediyordu.

Aslında Trump görev başındayken Senato’da yargılanmasının önünü kapatan da McConnell idi. O sırada McConnell Çoğunluk Lideri olarak Senato’yu kontrol ediyordu. McConnell, duruşmayı Joe Biden’ın Başkanlık görevine başlamasından sonraki günlere ertelenmesini sağladı. Parti içinde farklı kanatları temsil eden Trump ile McConnell arasındaki güç yarışına daha önce defalarca değinmiş idik. Kasım seçimlerinin sonuçlarının kabul edilmesinde de McConnell önemli rol oynamıştı. Bu sebeple McConnell ile Trump’ın arası daha da açılmıştı.

McConnell ile ilgili görsel sonucuMcConnell daha önce de Kongre işgalcilerini Trump’ın teşvik ettiğini söylemişti. McConnell’ın Ulaştırma Bakanlığı yapan eşi Elaine Chao ise istifa etmişti. Demokratlar küçük bir ihtimal de olsa, McConnell’ın Trump aleyhinde oy kullanmasını ümit ediyorlardı. McConell duruşmadan önce Cumhuriyetçi Senatörlere gönderdiği mesajda Trump’ın aklanması için oy kullanacağını bildirdi. Böylece McConnell daha fazla Senatörün aleyhte oy kullanmasını önlemiş oluyordu.

Hemen belirtelim “Azîl yargılaması” bir ceza yargılaması değil. Senato Trump’ı suçlu bulsaydı, ayrıca gelecekteki kamu görevlerinden men etme yoluna gidebilirdi. Şimdiki durumdaysa Trump, ikinci kez aklanmış bir lider olarak 2024’te Başkan adayı olabiliyor. Zaten Trump duruşmadan sonra yaptığı açıklamada ‘hareketinin’ yeni başladığını vurguluyordu.

Trump’ın henüz yargıdan paçasını sıyırmadığını söyleyen McConnell topu yine Demokratlar’a pasladı. Senato’da aklanmış olmasına rağmen Trump’ın önümüzdeki aylarda yeni davalar açılmasından endişe ettiği söyleniyor. Kongre işgaliyle ilgili federal soruşturma devam ediyor. ABD Kongresi’ne ev sahipliği yapan Washington DC’nin Başsavcısının ayrıca bir dava açma ihtimalinden söz ediliyor. Trump hakkında daha başka soruşturmalar da söz konusu imiş.

abd kongresi ile ilgili görsel sonucuDemokrat Parti’nin Sol kanadı ise yeni ABD Başsavcısı’nın Trump aleyhinde cezaî soruşturma açması için ayrıca harekete geçti. Biden’in Adalet Bakanı(ve Başsavcı) olarak aday gösterdiği Merrick Garland’ın Senato onay süreci ise henüz başlamadı. Federal Temyiz Mahkemesi eski Başyargıcı olan Garland’ın onay sürecinin Mart ayı başlarında tamamlanması bekleniyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Zoe Parker

    16 Şubat 2021 18:08
    0 0
    Co bunu aratacak bence
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;