GÜNCEL

Yavuz Bahadıroğlu : Üç boğa, tilki ve kurt

Tarih
27 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yavuz Bahadıroğlu

27 Haziran 2015

Yıllardır AK Parti’ye “isabet buyurdunuz efem” mesajı çeken yazar dostlardan bir bölümü, seçim sonuçlarıyla birlikte, yani testi kırıldıktan sonra, yol göstermeye, hatta eleştirmeye başladılar.

Bu tür yazıları dudaklarımda acı bir tebessüm, dilimde “daha önceleri nerelerdeydiniz?” şarkısı eşliğinde okuyorum.

Seçimin mutlak galibi olan AK Parti’ye gönül vermiş seçmenleri “yenilmişlik” duygusu içine sürüklemeyi başaran “algı operasyonu”nun mimarlarını da kutlamak isterim!..

Yüzde 41 mağlubiyet, yüzde 25, yüzde 16.04 ve yüzde 13 oy oranları ise galibiyet!.. Matematik biliminin değişmez kurallarını bile değiştirdiler!

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, üç yabani boğa varmış...

Biri siyah, biri sarı, biri alaca renkte olan boğalar, öyle samimi arkadaşmışlar ki, yedikleri-içtikleri ayrı gitmezmiş...

Birlikte otlar, birlikte oynar, müthiş bir dayanışma örneği göstererek, kardeş kardeş yaşarlarmış...

Tehlike anında güçlerini birleştirdikleri için de vahşi hayvanlar yanlarına sokulamaz, böyle bir durum ortaya çıkar çıkmaz kuyruk kuyruğa gelir, boynuzlarıyla tehlikeyi bertaraf ederlermiş...

Üç kafadar dayanışma sayesinde huzur ve güven içinde yaşarken, aç bir kurt onları fark etmiş. Hazırlanıp saldırıya geçmiş. Ama öyle sert bir direnişle karşılaşmış ki, yara-bere içinde geri çekilmek zorunda kalmış.

Bir ağacın altından olup biteni keyifle seyreden tilkiye müthiş kızmış:

“Sırıta sırıta ne bakıyorsun?” diye bağırmış, “tüm öfkemi senden çıkartırım şimdi...” 

“Yaparsın” demiş Tilki, “ama bunu yapman, o semiz boğaları yemene imkân vermez. Eğer bana dokunmaz, eline geçecek ganimetten de bir miktar verirsen, boğaları nasıl avlayacağını öğretebilirim.”

Kurt güçlü, ama Tilki kurnaz: Kurt’un gücü, üç boğaya yetmeyince, mecburen Tilki’nin yardım teklifini kabul etmiş:

“Dayanışma içinde hareket ettikleri için avlayamadığım boğaları avlayabileceğim bir akıl verirsen, söz, seni de ganimete ortak edeceğim; hadi bir çare söyle...”

Kurnazlığıyla meşhur Tilki, “Önce onları bölmelisin” diye akıl vermiş, “bir birinden ayırmalısın.”

“Ama bir birlerini çok seviyorlar, asla ayrılmazlar.”

“Ayrılırlar” demiş tilki, “önce Sarı Boğa ile Alaca Boğa’yı kandır, onlara güven ver, arkadaşlarına Kara Boğa’yı kötüle, bencil olduğunu, kendileri hakkında kötü şeyler düşündüğünü söyle.”

Bu fikir Kurt’un aklına yatmış. Denemeye karar verip üç boğanın yanına dönmüş. Niyetinin yalnızca konuşmak olduğunu söyleyip Alaca Boğa ile Sarı Boğa’yı bir kenara çekmiş:

“Size bir kastım yok” diye yemin billâh etmiş, “sizin iyiliğiniz için söylüyorum: Kara Boğa aslında sizi hiç sevmiyor. Bölgedeki bütün hayvanlar bunu biliyor, sadece siz bilmiyorsunuz.”

Hâlâ tereddüt ettiklerini görünce de, “Bakın, çok açım” diye devam etmiş sözlerine, “bu durumda üçünüze birden saldıracağım. Ben de yorulacağım, siz de yorulacaksınız. Hanginizi yakalarım o da belli olmaz. İyisi mi şu Kara Boğa’yı bana verip canınızı kurtarın!”

“Bana dokunmayan yılan (kaplan) bin yaşasın” şeklindeki atasözümüz, hayvanlar âleminde de geçerli mi, bilinmez; ancak Tilki’nin plânı tıkır tıkır işlemiş.

“Madem öyle peki” demişler, Kara Boğa’yı gözden çıkarmışlar. 

Aç Kurt, yalnız başına kalan Kara Boğa’ya saldırmış, Kara Boğa, her zamanki gibi, arkadaşlarının yardıma gelmesini bekleye bekleye can vermiş.

Kurt birkaç gün sonra, Sarı Boğa ile anlaşıp Alaca Boğa’yı yemiş...

Tek başına kalan Sarı Boğa, sonunda hatasını anlamış, ama iş işten de geçmiş. 

O da arkadaşları gibi Kurt’un midesini boylamış.

Nasıl derler? “Önce parçala, sonra yut!”

Sahi, bu taktik, “Yahudi taktiği” değil miydi?

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;