TARİH

Yavuz Bahadıroğlu : Şapka mı, Musul mu?

Tarih
26 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Yavuz Bahadıroğlu

26 Kasım 2014

Musul
haftalardır Esed güçlerinin kuşatması altında…

Acımasızca bombalanan şehir, harabeye dönmüş…

Kan kardeşlerimiz, din kardeşlerimiz, can kardeşlerimiz “Bizi kurtarın” diye dünyaya sesleniyorlar, ama Türkiye dışında bu sesi kimse duymuyor.

Kobani’yi duyup imdadına koşanlar, Musul’a hem kör, hem de sağır!

“Ne haliniz varsa görün” anlamına gelen korkunç bir duyarsızlık içinde, yalnızca seyrediyorlar.

Vaktiyle, biz de seyretmiştik. “Biz sizdeniz bizi İngilizlere bırakmayın” diye ağlayan soydaşlarımızı, 5 Haziran 1926′da imzaladığımız Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye terk etmiştim.

Musul’u İngiliz’e vermiş, karşılığında İngiliz’in “şapka”sını almıştık.

Geçtiğimiz Salı günü “Şapka inkılâbı”nın (25 Kasım 1925) yıldönümüydü…

25. 11. 1925 tarih ve 671 sayılı kanunla milletin başına şapka giydirilince, milletin hem aç karnı doyuverdi, hem de çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkıverdi! 

Hangi sorun konuşulsa, bazıları “Sallandıracaksın birkaç kişiyi bak nasıl düzeliyor” diyerek, işi kestirmeden hallederler ya, şapka konusunda tam da böyle oldu: Sallandırıldı birkaç on kişi!..

Hatırladığım kadarıyla Erzurum, Rize, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Samsun, Kütahya, Trabzon ve Gümüşhane gibi illerimizden gelen itirazlar kanla bastırıldı.

Tam sayıyı bilmek mümkün değil, ama bazı kaynaklara göre, toplam 78 kişi asıldı. Bunların arasında Erzurumluların “Şöhret Ana” yahut  “Şalcı Bacı” olarak tanıdığı bir de bohçacı kadın vardı: Şal örüp sokaklarda satardı.

Şapka kanununa muhalefetten o da asıldı. Cellâtlar tarafından sehpaya sürüklenirken, “Kadın şapka giye ki asıla...” diye ağlıyor, fakat kimse dinlemiyordu.

Kadın olduğu anlaşılmasın da fazla tepki çekmesin diye de başına çuval geçirilmişti.

Neyse: İşin özü ve özeti şu ki, başka ülkelerde sıradan bir aksesuar olan “şapka” uğruna, bu ülkede insanlar asıldı, ocaklar söndürüldü, Şahirler (Rize/ Of bölgesi) bombalandı.

Hamidiye savaş gemisi tarafından şehirleri bombalanırken, bizim uşaklar ne kadar çaresiz kaldılar ki, “Atma Hamidiye atma! Şapka da giyeceğuz, vergi de vereceğuz, askere de gideceğuz!” diye bağırarak, devlete karşı tüm yükümlülükleri bir çırpıda üstlendiler!

Şimdiki zamanda hayret ve dehşetle hatırlayıp, “Şapka için adam mı asılırmış?” diye sorguladığımızbu olay, “devrim ekibi”ninnazarındamüthiş bir anlam taşıyor.

Kendisi Adliye Vekili (Adalet Bakanı) olduğu için, “devrimci ekib”in “adalet” kanadınıtemsil eden Mahmut Esat’dan (Bozkurt), şapkanın önemini dinleyelim:

“Şapka giymek ne demek? Bütün ilerlemelerin başında bu mu gelir? Evet ve bunda hiç şüphe edilmemelidir… Şapka giymekle, ilerlemelere mâni olan bu kara engel söküldü, yıkıldı, yerin dibine geçirildi. Büyük yürüyüş yolları açıldı.” 

Bir de hatıra naklediyor: 

“Atatürk bir gün, lütfen, bu husustaki fikrimi sormuşlardı. O sırada Musul işi, aleyhimize sonuçlandığı için, rahmetli hayli sıkıntılı idi. 

“Şu cevabı vermek cesaretinde bulundum: ‘Şapka giymek, bu millet hesabına bir Musul fethinden üstündür!’

“Atatürk hafifçe gülümsedi ve başını bir kaç defa eğerek beni taltif etti.” (Mahmut Esat Bozkurt. Atatürk İhtilâli, s.154-155).

Musul ne ki?..

Varsın 5 Haziran 1926′da yapılan Ankara Antlaşması ile Musul, İngiltere’ye terk edilmiş olsun!..

Varsın bugüne kadar çıbanbaşı olarak başımızı ağrıtmaya devam etsin!..

Musul’u kurtaramadık, ama şapkayı kurtardık!

Musul’u verdik, şapkayı aldık!

Yaşasın şapka!

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Onur BİRİNCİ

  27 Ocak 2015 13:53
  0 0
  Esed güçlerinin Musul'u kuşatması mümkün değildir. Zira Musul, IRAK sınırları içerisindedir. Esed güçleri Halep'i kuşatmıştır ve Halep de 1921 Ankara anlaşması ile Suriye Fransız Mandasına bırakılmıştır.
 • osmanli

  27 Kasım 2014 13:35
  2 1
  ilke ve inklaplar yururluluge konuldugunda yaptiklari icraatlarin halkta nasil bir etki yarattigini ve aksi durumlardada halka bu icraatlarini nasil Kabul ettirdiklerinin gostergesiydi bu adam asmalar..istiklal mahkemeleri..tabiki sapka kanunu yapmisin giydirecek bir sapkan yok nede bir sapka yapacak fabrikan..onuda al gulum ver gulumle halletmisler..su yazidan mecazet cikarmayin..bu zihniyet ingiliz gel sen bana sapka ver bende sana musulu vereyim demistir ..bunu direk olarak anlaya bilirsiniz. o kadar zalim ve pervasiz bir zihniyetti bunlar..tabi ordan belli kesimlerin sagladiklari rantlarda cabasi..kanunlasmis ..tarihi bile yazilmis bir kenara ..sapka ..ki o zaman petrol den degerli..sonucta giymeyen asilacakk .buda buyk bir pazar acacak millet.e ..hani simdi boyle bir sey olsa deselerki..butun eruiskin erkek ve kadinlar jame bond canta tasiyacak ,tasimayan asilacak denilse..nolur canta satislarinda patlama olur demi? dericiler koseyi doner.. o hesab ..dilimiz degistirdiler ezani dahi turkce yaptilar..turkce diline nereleri verdiler gorku..gerci lozan bize her seyi anlatiyorda..size bilmem ama .ben Mustafa asla ulu onder ataturk diyemedim diyememde..milli sef mis Inonu milllilik kim o kim? hani bilgisayarda IMPARATORLUK OYUNU vardir mause ile ile ri ileri tikladikca oyunun karanlik yerleri acilir haritasi yani..karanliklar aydinlaniyor her aydinlanan tarihin gercekleri bir tokat gibi suratimiza carpiyor..ilk okula basladigimdan bu yana yanlis bir tarihle buyutuldugumun uzuntu ve ezikligini anlatamam..bu yuzden ..benim olmayani bana zorla yakistirmaya calisanada bir gun olsun ulu onder diyemedim..turklerin atasi ataturk diyemedim dememde..cunku benim gercek atalarim..sokakta sal satan yasli bir teyzeyi alipta sirf sapkaya itiraz etti diye asmazdi..cunku benim atatlarim ugruna kandoktugu bir karis topragi bir kanun icin bir sapka icin dusmanina satmazdi veya peskes cekmezdi...kuzura bakmayin ataturkcu ve kemalist kardes lerim..sizing ataturku ululastirdiginiz sebepler kadar benimde onu ulu gorememem icin cok sebebplerim var...ataturk benim icin..bir dogan gunes,bir ismail hakki karadayi.bir hilmi ozkok gibi..zamanin bir askeri komutani..bundan ibaret...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;