ÇOCUK ve AİLE

Yavuz Bahadıroğlu : Küçük Sally’nin kardeşi

Tarih
17 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Yavuz Bahadıroğlu

17 Mayıs 2015

Sally, küçük kardeşi George’un amansız hastalığı hakkında anne ve babasının konuşmalarını duyduğu tarihte, yalnızca sekiz yaşındaydı...

Annesi, George’un hastalığının git gide ilerlediğini, önemli bir ameliyat geçirmesi halinde ancak sağlığına kavuşabileceğini, fakat ameliyatın çok pahalı olduğunu söylüyordu...

Babası ise umutsuz bir biçimde annesine şöyle fısıldıyordu: “Biz ne yazık ki fakiriz, yiyecek ekmeğimizi zor çıkarıyoruz, bu durumda oğlumuzun kurtulması için bir mucize gerekiyor.”

Sally, odasına koştu. Kumbarasını alarak içindeki paraları yere döktü. Diz çöküp saymaya başladı: “Tam bir dolar on bir sent.”

Tüm serveti buydu. Ne zorluklarla biriktirmişti. Hepsini cebine koyarak sokağın başındaki eczaneye koştu. Eczacı çok yoğundu. Bu yoğunluk arasında sekiz yaşındaki bir çocukla ilgilenmedi. Sally büyük bir sabırla bekledi. Nihayet eczacı ona döndü, yarımağız sordu: “Evet, ne istiyorsun bakalım?” 

Gözleri eczaneye yeni giren iyi giyimli, zengin görünüşlü, orta yaşlı adama takılınca, acele acele ekledi: “Çabuk söyle, beyefendiyle ilgileneceğim.”

Sally üzgün ve kırgın bir sesle konuştu: “Kardeşim çok hasta, iyileşmesi için mucize gerekiyormuş, sizden bir mucize almak istiyorum.”

Eczacı Sally’ye garip garip baktı: “Anlayamadım” dedi, “mucize mi?” 

“Babam söyledi” diye ekledi Sally, “babam, kardeşim için: ‘Onu ancak bir mucize kurtarabilir’ dedi. Ben de o mucizeyi almak için eczanenize geldim. Bir mucize kaç para, efendim?”

Eczacı, Sally’ye sevgiyle karışık bir acıyla baktı bu kez: “Üzgünüm yavrum” dedi, “maalesef biz mucize satmıyoruz, yardımcı olamayacağım.”

Sally kolay kolay vazgeçmek niyetinde değildi. Kardeşini çok seviyordu. Eczacının gözlerinin içine bakarak: “Merak etmeyin efendim” dedi, “param var, alacağım mucizenin karşılığını ödeyeceğim, siz yalnızca fiyatını söyleyin yeter.”

Sırasını bekleyen iyi giyimli, orta yaşlı adam, cevap vermeye hazırlanan eczacıyı bir el işaretiyle susturduktan sonra, gülümseyerek Sally’ye sordu: “Kardeşinin iyileşmesi için ne tür bir mucize gerekiyor küçük hanım?” 

“Bilmiyorum” dedi, Sally.

Gözlerinden süzülen yaşlara aldırmadan devam etti: “Bildiğim şu ki, küçük kardeşim George çok hasta. Bir mucize olmazsa, ölecek. Ben de kumbaramdaki tüm paraları çıkarıp mucize satın almak için bu eczaneye geldim. Biz bir aileyiz ve birbirimizi çok seviyoruz.”

“Ne kadar paran var?” diye sordu orta yaşlı, iyi giyimli adam.

“Tam tamına bir dolar, on bir sent” dedi Sally, avucunu açıp paraları adama göstererek, “tüm servetim bu ve servetimi kardeşim için harcamak istiyorum!”

“Bu aslında iyi bir para” derken hüzünle gülümsedi iyi giyimli, orta yaşlı adam; “kardeşini kurtarmak için gerekli olan mucizeyi bu parayla rahatça satın alabilirsin.”

Sonra avucunu açıp Sally’ye uzattı: “Şimdi bütün paranı bana ver bakalım.”

Sally tüm bozuklukları adamın avucuna boşalttı.

“Tamam” dedi adam, “şimdi de beni evine götür, kardeşini tanımak istiyorum.”

Yorgun eczacının şaşkın bakışları arasında, eczaneden çıktılar. Eeczanede “mucize” ararken rastladığı adamın, Amerika’nın en tanınmış cerrahlarından Dr. Carlton Armstrong olduğunu Sally bilmiyordu...

Dr. Armstrong, Sally’nin kardeşi George’un ameliyatını ücretsiz yaptı. George sağlığına kavuştu. Bir hafta sonra mutluluk içinde hastahaneden evlerine döndüler.

Eve girer girmez, Sally’nin annesi: “Hâlâ inanamıyorum” dedi, “yaşadıklarımız gerçek bir mucize! Yine de ameliyatın kaça mal olduğunu merak ediyorum.” 

Sally kendi kendine gülümsedi. 

O bu mucizenin kaça mal olduğunu biliyordu: Tamı tamına bir dolar onbir sente malolmuştu! (Bonita L. Anticola).

Tüm parasına yüreğini de katan küçük bir kız çocuğunun, elinden geleni yapma çabası sonunda “tecellî” eden rahmet, aileye “mucize” gibi gelmişti. 

Bilin ki, umut ışıkları hiç bir zaman tümüyle sönmez: Çünkü her halimizi gören ve bilen “BİRİ” var...

O bir sebep halkeder ve nice olmazlar olur!

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;