GÜNCEL

Yakup KÖSE : Çin kollarını işkenceye açıyor

Tarih
06 Kasım 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Yakup Köse

Haberin başlığı “Çin kollarını Türkiye’ye açtı”. Geçen yıl 250 bin Çinli Türkiye’ye gelmiş. Önümüzdeki yıl gelmesi beklenen Çinli sayısı 1 milyon. 

Haberi hazırlayan gazeteci arkadaşımız Çin’e gidip mezkûr haberi neden yaptığını da yazmış: “Gelelim sebebi ziyaretimize. Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi'nin desteklediği; Çin Uluslararası Radyosu (CRI) ile Sincan Özerk Bölgesi Yönetimi Basın Ofisi ve Çin'in ilgili ülkelerdeki büyükelçilikleri ve konsoloslukları tarafından ortaklaşa düzenlenen, İpek Yolu'nda Çin Etkinliği kapsamında 2015 yılından beri yapılan "Kuşak ve Yol" güzergâhındaki ülkelerden gelen katılımcılarla bir Çin yolculuğundayız.” 

Türkistan topraklarını işgal eden Çin’in ‘Sincan’ (Doğu Türkistan) dediği bölgeden bizleri bilgilendiren gazeteci arkadaşımız Sincan’daki Kuzey Batı Üniversitesi’nde okuyan yabancı talebelerden de bahsetmiş. Meselâ bir Türk talebe Çince seyahat kitabı yazmış. Türk yayımcı bulursa kitabı Türkçe de basmak istiyormuş. 

Filistinli bir talebe de varmış. Adı İbrahim Işık Ahmet. 25 yaşında olan İbrahim’in annesi Alman babası Filistinliymiş. Mevzu Filistin’e gelince şunları söylemiş: "Ne söylenebilir ki, her şey ortada. Türkiye dışında bu zulme dur diyen yok. İnşallah her şey düzelir. Ben okulum biter bitmez ülkeme, çalışmaya, katkıda bulunmaya gitmek istiyorum." 

Gazeteci arkadaşımız ortaokul ziyareti de yapıyor: “Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de yer alan 66. Ortaokulu'ndayız. Uygurlu, Kaşgarlı, Tacik, Kırgız ve Kazak ailelerin çocukları yatılı eğitim alıyor. Çince ve İngilizce öğreniyorlar. Yetkililerin söylediğine göre kendi ana dillerinde de dersleri var. Bir grup öğrenciyle sohbet ediyoruz.” 

Sohbet ettiği talebeler çok iyi İngilizce öğrenmek ve dünyayı gezmek istediklerini söylemişler. 

‘Sincan İslâm İlahiyat Fakültesi'nin Dekanı Prof. Dr. Şeyh Abdullrekip Tumniaz ise gazeteci arkadaşımıza, "Biz burada İslâm'ın barışçıl ve ırk ayırmayan yapısını bütün Çin'e tanıtmaya çalışıyoruz" demiş. 

Ne gazeteci arkadaşımız, ne İlahiyat Fakültesi Dekanı, ne Çin’de okuyan yabancı talebeler, ne de asimilasyona tabi tutulmak üzere zorla yatılı okulda tutulan ortaokul talebeleri Doğu Türkistan’da (Sincan) Çin’in uyguladığı soykırımdan, vahşetten, işkenceden bahsetmemiş. Bahsetmek istemişlerdir ama fikir ve ifade özgürlüğü bir yana dursun can güvenliği olmadığından bahsedemezler… 

Çin’in zulmüne dünyada sessizlik artarak devam ettiğinden Çin de tarihte eşi benzeri pek görülmemiş işkence ve soykırım yöntemleri geliştiriyor. Doğu Türkistan’da erkek kardeşlerimizi işkence kamplara toplayan Çin, hanım kardeşlerimizi de zorla Çinli erkeklerle evlendiriyor. 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Seyit Tümtürk Çin’in yeni ifsad teşebbüsüyle alâkalı şu bilgileri veriyor: “Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek bizim namus ve iffetlerimizi tarumar ediyor. 1949 yılından beri işgal edilen Doğu Türkistan’da uluslararası hukuk ihlalleri adeta zirve yapıyor. Doğu Türkistan’a Çinli göçmen gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar adeta Çinlileştirilerek asimile ediliyor.” 

Hâdisenin vahametini tahayyül edebiliyor musunuz? Bir düşünün, siz işkence kampındasınız evde de hanımınız zorla bir Çinli erkekle kalmaya zorlanıyor!.. 

Çin’de okuyan Filistinli talebenin Filistin mevzusunda, “Türkiye dışında bu zulme dur diyen yok” dediğini Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz de demeli!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • veli

  07 Kasım 2018 09:26
  0 0
  Atatürk ile ne alakası var Barış, ülkenin 4te 3ünü ver kurtul, islamdan uzaklaştır... varsa böyle bir alaka olabilir... Yine de oralarda tam manasıyla ne olduğunu belgesiyle yazabilen çıkmadı henüz, sadece çin ile ilişkilerimizi baltalamak amacıyla sosyal medyada dolaşan ne idüğü belirsiz çok eski video ve fotoğraflar
 • Barış

  06 Kasım 2018 16:38
  1 1
  Demek ki Atatürk'ü olmayan ülkelerin hali ortada. Macaristan dan başlayıp Afrikaya kadar Osmanlı'nın kaybettiği topraklarda neden Atatürk ün Türkiyesi in dışında gözyaşı olmayan namusuna dokunulamayan bir ülke yok acaba. Yunan galip gelseydi diyenlerde umarım anlar bu yazımızı okuduktan sonra.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;