GÜNCEL

Murat Bardakçı : Her köşede bakkal açar gibi üniversite açılırsa, 500 sayfalık kitap bile cinayet sebebi olur!

Tarih
07 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Bardakçı

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin öğrencilerinden Hasan İsmail H., kendisini imtihanda kopya çekerken yakalayıp zabıt tutan araştırma görevlisi Ceren Damar’ı önce bıçakladı, sonra da babasının beylik tabancası ile vurup katletti...

Cinayet hakkında ortaya türlü türlü fikirler atıldı, meselâ Fatih Altaylı konuyu haklı olarak “Kurtlar Vadisi” seyrederek büyümüş nesle bağladı ve “Olacağı buydu, oldu” dedi.

Hadisenin üzerinde pek durulmayan bir tarafı daha var: Cinayeti işlemesinden önce intiharı düşünen, hattâ bir de mektup hazırladığı iddia edilen katil zanlısının mektupta geçen “Beni bunu yapmaya mecbur bıraktılar. Dersler çok ağır, bir kitap 500 sayfa. Siz hiç kopya çekmediniz mi? Beni bunu yapmaya mecbur bıraktılar” şeklindeki ifadeleri…

Vahametin farkında mısınız? 500 sayfalık bir kitap artık bazı kişilerin akıl sağlığını bozmakta, okuma mecburiyeti cinayet sebebi olmakta ve insanları katil yapmaktadır!

Bugün bu hacimdeki bir ders kitabını eziyet gibi gören öğrenci İstanbul Hukuk Fakültesi’nde 40’lı ve 50’li senelerde Sıddık Sami, Hıfzı Veldet yahut Tahir Taner gibi hocaların okuttukları herbiri bin küsur sayfa olan ders kitaplarını hıfzetme mecburiyetinde kalmış olsa idi herhalde katliam yapardı!

Meselenin esası, gençlerin, hattâ öğrencilerin artık kitaba tahammül gösterememeleridir! 500 sayfalık kitap gence ağır geliyor, meslek sahibi olmanın şartının birçok kitabı ardarda hatmetmekten geçtiğini düşünmüyor; işin kolayına kaçmayı, yani kopya çekmeyi tercih ediyor ve yakalanınca da yakalayan hocanın gidip canını alıveriyor!

Katil zanlısının bunu yapmasında hem kendisinin hem de çevresinin “Kurtlar Vadisi” neslinden olmalarının etkisi tabii ki vardır ama işin bu noktaya gelmesinde üniversite sistemindeki aksaklıkların rolü de büyüktür. Bakkal dükkânı açar gibi dört bir tarafta üniversite kurulur, özellikle de özel üniversitelerden bazıları “parayı veren düdüğü çalar” kafası ile meslek edinmek isteyenleri değil de her önüne geleni ücretini ödemesi şartıyla öğrenci diye alır, üstelik üniversiteyi şirket kafası ile idare edip promosyon, taksit, tenzilât, burs vesaire gibi teşvikler sunup dururlarsa işin sonu bu olur! Öğrenci ders kitabını okumayı zül, kopya çekmeyi de hak görür ve buna müsaade etmeyen hocayı canından eder!

Türkiye’deki hukuk fakültelerinin adedi bugün hayli yüksek, devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri bünyesinde 84 adet hukuk fakültesi var. Bu fakültelerde eğitim bakımından nasıl dağlar kadar kalite farkı bulunduğunu da 2019-2020 öğretim yılında öğrenci alınırken uygulanan taban puanlar zaten açık şekilde gösteriyor: En yüksek puan 530, en düşüğü ise 299; yani doğru dürüst bir üniversitenin hukuk fakültesine girebilmek ciddî puan alabilmeyi gerektiriyor, bazı özel üniversiteler de bunu beceremeyenlerin emrine âmâde vaziyette bekliyorlar!

Kalite farkı sadece hukukta değil, diğer branşlarda da mevcut ve üniversiteye girecek olan öğrenciden istenen taban puanların en yükseği ile en düşüğü arasında hayli fark var. Meselâ, 2019’da matematikteki en yüksek puan 518 iken en düşük puan 225; tarihte 487 ile 217, Türk Dili ve Edebiyatı’nda 441 ile 217, makine mühendisliğinde de 528 ile 248 arasında.

Sistemin böyle işlemesi ile beraber bazı özel üniversitelerin de öğrenciyi meslek sahibi değil diploma sahibi yapmayı hedef edinmiş olmaları sayesinde, 500 sayfalık ders kitabını kâbus gibi görenler bile bir yerlere kaydolabiliyor, hattâ kendilerine hukuk gibi gayet ciddî çalışma gerektiren bölümlerde de yer bulabiliyorlar ve netice ortada!

Şiddetin her yerde hüküm süreceği bir toplum olma yolunda sür’atle ilerliyoruz. Veliler çocuklarının öğretmenlerini dövüyor, hasta yakınları doktorları vuruyor, kadınlar katlediliyor, hattâ henüz çocuk yaşındakiler bile cinayet işleyebiliyor ve nihayet bir üniversite öğrencisi hocasını önce bıçaklıyor ama yaptığı yetmiyormuş gibi silâhla vurup katlediyor!

Endişe verici bu gidişatın ardından okullarda, kafelerde yahut başka sosyal alanlarda Amerika’da eline makineli tüfeği alanın etrafı taraması gibi sık sık yaşanan toplu katliamlar meydana geldiği takdirde hiç şaşırmayalım!

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • yediates

  09 Ocak 2019 14:50
  0 1
  . kurtlar vadisinde ömer baba nın hikayelerinden etkilenmeyen insanlar silahlardan mı etkileniyor. doğuştan içimizden gelen saf sevgi, insanlarını birbirine sevgi göstermemesinden azalıyor zamanla yok oluyor. anne baba abi abla kardeş amca hala dede anane babane dayı teyze kuzen öğretmen hoca arkadaş esnaf patron ... herkes bu etkileşimin bir parçası .insanlara sevmeyi ve sevilmeyi yeniden hatırlattık mı sorun kalmayacaktır. yaratılanı sevmeli yaratandan ötürü..
 • yediates

  09 Ocak 2019 14:49
  0 1
  neden olan bir olay için nedenlerini bir yerlere bağlamaya çalışıyoruz. çok üzücü bir olayın yasını bile tutmadan yorumlar yapılmaya karmaşık teoriler üretmeye başlıyoruz. ben liseye giderken " kurtlar vadisi" yoktu ama okula silahla giren öğrenci öğretmeni şehit etti. bunu da "dallas" dizisine mi bağlayalım. her kötülüğün kaynağı sevgisizlikten geçer insanlar kendini sevmiyor başkalarını sevmiyor hayvanları sevmiyor hayatı sevmiyorsa onlardan her kötülük gelir
 • Nedim

  08 Ocak 2019 12:07
  4 0
  Zorluk ve sıkıntıya tahammülü olmayan, bunlarla karşılaştığında çözmeye uğraşmak yerine kolayca bunalıma düşüp intihara veya cinayete kadar varan şiddete başvuran, manevi dayanaklardan ve tevekkül duygusundan uzak, yokluk nedir bilmeyen veya bilmek istemeyen, rahata ve zevke düşkün yeni bir nesil. Sonuçlar çok mu şaşırtıcı? Bunlar uzaydan gelmedi. Bu toplumda yetiştiler. Biz yetiştirdik.
 • Okuyucu

  08 Ocak 2019 11:31
  3 0
  Velhasıl eğitimin ne zorunlusunu, ne yükseğini bir yoluna koyamadık gitti.Hükümetin yumuşak karnı olmaya devam ediyor.Özel üniversitelerin vakıf olarak kurulmasına izin veriliyor.Kar amacı güden bir anlayışla işlemesin diye.Ama denetim nerede? uygulamada durum ortada.Parasıyla yazılan diplomayı her durumda alırım zaten diyor. Sonra neden kopya çektin dendi mi cinayeti bile göze alan tipler bu okullarda türüyor.
 • Özden Ak

  08 Ocak 2019 05:38
  2 0
  Yüreginize sağlık hocam, tesbitler çok yerinde. Şiddet,tahammülsüzlük, birbirini beğenmeme, sevgisizlik/saygısızlık ve daha bir çokları her yerde her kesimde her yaş grubunda ve meslekte. Binmişiz bir alamete gidiyoruz kıyamete, Allah sonumuzu hak getire.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;