GÜNCEL

Murat Bardakçı : Gazze katliamı, etek ve kucak!

Tarih
16 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Bardakçı

BİR asırdan buyana sadece kan ile gözyaşının hâkim olduğu Gazze’de yalnızca İslâm ve bölge tarihine değil, dünya tarihine geçecek bir katliam yaşandı...

2018’in 14 Mayıs’ı, bundan böyle Ortadoğu hakkında yazılacak olan eserlerde kan, gözyaşı ve ıztırap ile dolu bir gün olarak yeralacak. Belçika’nın 19. asrın sonlarından itibaren Kongo’da işlediği cinayetler, Naziler’in 1940’ta Polonyalı subaylara karşı Katin Ormanı’nda yaptıkları, Fransızlar’ın 1961 Ekim’inde Paris’te Cezayirliler’i katletmeleri gibisinden utanç dolu hadiseler tarihte nasıl kara bir leke hâlinde kalmışsa, Gazze’de önceki gün olanlar da işte böyle bir utanç sahnesi olarak kalacak.

Gazze’deki cinayetlerin sorumlularının büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Amerika ile Yahudiler’in İkinci Dünya Harbi senelerinde maruz kaldıkları acıların daniskasını şimdi Filistinliler’e uygulayan İsrail’den ibaret olduğunu düşünmeyin. Olup bitenlere karşı tek söz etmeyen Arap ülkeleri de bu işte Amerika ile İsrail kadar suçludur, cürümlere beraberce iştirak etmişlerdir!

Diğer mücrimlerin başında, katliamın asıl sebebi olan büyükelçilik meselesine temas bile etmeden cılız bir kınama ile yetinen, sonra utanmış olacak ki dün akşama doğru daha da cılız ve sıska bir açıklama yapıp“Krallık, Amerikan Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını reddediyor”diyen Suudi Arabistan vardı! Çetenin reisi işin içinden böyle sıyrılmaya çalışır da hempaları geri kalırlar mı? Suudiler ile beraber Washington’un peyki hâlini almış olan diğer Arap memleketlerinin gıkları bile çıkmadı!

BUNLARIN HEPSİ SUÇLUDUR!

Tahtını ve geleceğini güçlüye ipotek ettikleri için Gazze’de yaşananlar karşısında söz etme cesaretini bulamayan Suudiler’in, Emirlikler’in ve rejiminin istikbalini Washington’dan gelecek “Aferin”lere bağlamış olan Mısır’ın günahı, işte bu yüzden İsrail’den aşağı değildir!

Arap dünyasının uzun senelerdir bu şekilde hareket etmesinin sebeplerini anlayabilmek için derinlemesine bir sosyolojik, psikolojik ve hattâ genetik tahliller yapılması şart ise de, meselenin basitçe anlaşılabilmesi için seneler önce yazmış olduğum bir hatıramı şimdi tekrar nakledeceğim:

1980’lerde gazeteci olarak Mısır’da yaşıyordum. İstanbul’a bir iş için gelmiş ve 25 Mart 1988’de Kahire’ye dönmüştüm.

Havaalanında, Aziz Nesin ile karşılaştım. Dünya Yazarlar Birliği’nin kongresine davetli idi, karşılayıp oteline götüreceklerini söylemişlerdi ama gelen-giden yoktu. Zira kongre iptal edilmiş ama iptali haber vermeyi akıl edememiş, adamcağızı havaalanında bırakmışlardı...

Dede dostum olan Aziz Bey ile doğruca Zemalek’teki evime gittik, o gece bende kaldı, misafirini kapıda bırakan Yazarlar Birliği’ni ertesi sabah arayıp vaziyeti izah ettik, geldiler, Aziz Bey’i binbir özürle alıp Marriot Oteli’ne yerleştirdiler.

BİR HÖDÜĞE TARİH DERSİ...

Aziz Bey ertesi gün telefon etti, “Bunların ‘Savtu’l- Arab’ diye bir gazeteleri varmış, öğleden sonra bana mülâkata gelecekler, tercümanlığımı sen yapar mısın?..” dedi.

Gittim... Röportaja yolladıkları muhabir hödüğün de hödüğü idi, AzizNesin’in hiçbir kitabını okumamıştı, hattâ kim olduğunu bile bilmiyordu, “Ne tür yazılar yazarsınız?”, “Dindar mısınız?”, “Hükümetle aranız nasıl?” yahut “İslam Birliği mümkün müdür?” gibisinden abuk subuk sorular sordu ve hakettiği cevapları da aldı.

Herif derken, “Arap dünyası hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye sormaz mı?

Aziz Bey “Siz birilerinin eteğinin altına saklanmayı, gidip kucaklarına oturmayı çok iyi bilirsiniz” diye başladı... “İngilizler’i buldunuz, bizi sattınız, isyan edip peşlerine düştünüz! Adamlar bunu çok iyi kullandılar, ‘Türkler emperyalistti ama biz değiliz’ dediler, herşeyi Türkler’in üzerine yıktılar ve buna inandınız... Aradan zaman geçip de İngiltere zayıflayınca sizin Abdülnasır başka bir himaye aradı, gidip Ruslar’ı getirdi. Barajınızı vesairenizi Ruslar’a inşa ettirdiniz ama Amerika daha büyük güç hâlini alınca da Ruslar’ı kovup Amerikalılar’a sığındınız. Suudi’si, vesairesi hep aynını yaptı, kim güçlü ise ona yanaştı! Şimdi daha kuvvetli bir başka devlet bulacak olsanız hemen onun eteğinin altına girersiniz!”.

Sonra bana döndü, “Sana bir şey söyleyeyim mi?” dedi. “Buraları iyi ki kaybetmişiz! Şu sokakların haline bak! Şayet bize ait olsaydı, milyonlarca entarili adam vatandaşımız olacaktı... Bunların ceplerinde Türk nüfus kâğıdı taşımasını düşünebiliyor musun?”.

Aziz Nesin’in sözlerinin iki gün sonra yayınlanırken “Türkiye ile Mısır kardeştir; dinimiz de, tarihimiz de ortaktır, yaşasın Türk-Mısır dostluğu!” haline getirilmiş olduğunu herhalde tahmin edersiniz...

Arap memleketlerinin bir-iki istisna haricinde Gazze’deki katliam hakkında tek söz etmemelerinin sebebini Aziz Bey’in bundan otuz sene önce söyledikleri mükemmelen izah etmektedir, yani ortada bir “etek” ve“kucak” merakı vardır!

Habertürk
16 Mayıs 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Meliha

  17 Mayıs 2018 12:24
  0 0
  Şimdi ben Aziz Nesinin 30 sene evvel suudların ne olduğunu yüzüne vurmasına mı sevineyim, yoksa Osmanlının çekilmesinden sonra İngilizlerin onların eteğine köteğine bakmadan kucağına oturtmasına mı üzüleyim.
 • Salih

  16 Mayıs 2018 19:49
  0 0
  Kör ölür badem gözlü olurmuş Selman Rüşdü'nün Turkiye'deki muridi de boylece kiymete binermis. Demek ki Misir'in bizden cikmasina sevinmemiz icin adamlarin fistan giydiklerini goz onune almamiz yetiyormus. Hayrettir ki Misirlilarin giyim tarzi ne Napolyon'un ne de ingiliz'in Misir iştihalarina hic bir engel teskil etmemis. Koskoca tarihcinin konustuguna bakarmisiniz? Bu nasil mantiktir dogrusu anlamadim. Diyorum ki yuh olsun!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;