GÜNCEL

Murat Bardakçı : Diplomatımızın katilinin serbest bırakılmasını engellemek için bu kampanyaya katılın!

Tarih
02 Haziran 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Bardakçı

LOS Angeles’ta, Wilshire ile Comstock Caddeleri’nin kesiştiği yerde, 28 Ocak 1982’de sabah saat ona doğru kırmızı ışıkta bekleyen otomobile iki kişi 15 el ateş ettiler. Direksiyon başındaki 45 yaşındaki erkeğin başına, yüzüne, göğsüne ve ayaklarına yedi kurşun isabet etti ve kurban hemen orada can verdi.

Katledilen kişi, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan idi...

Cinayeti “Ermeni Katliamı Adalet Komandoları” isimli örgüt üstlendi, haber ajanslarını arayarak “Devrimci mücadelemiz 1975’te başlamıştır ve tek hedefimiz Türk diplomatları ile Türk kurumlarıdır” dediler.

Başkonsolosun katilleri “Ermeni Katliamı Adalet Komandoları Örgütü”nün mensubu olan Hampig Sasunyan ve Krikor Saliba adındaki iki terörist idi...

O günlerde diplomatlarımız ASALA ve Ermeni Katliamı Adalet Komandoları tarafından ardarda katlediliyorlardı. Hampig Sasunyanyakalandı ama suç ortağı Krikor Saliba ortadan kayboldu ve izine bir daha rastlanmadı.

‘HARPİG’ İDİ, ‘HARRY’ OLDU

1963’te Lübnan’da doğan Sasunyan çocukluğunda ailesi ile beraber Amerika’ya göç edip Kaliforniya’ya yerleşmiş, “Harpig” olan ismini “Harry” yapmış, ilk gençlik senelerinde tekrar Lübnan’a gidip kamplarda terör ve suikast eğitimi aldıktan sonra tekrar Amerika’ya dönmüştü ve Kemal Arıkan’ı şehid ettiğinde 16 yaşında idi.

Mahkeme, Sasunyan’ı birinci derece cinayetten suçlu bulup müebbed hapis cezasına çarptırdı. Bugün 55 yaşında olan terörist 36 seneden beri hapiste bulunuyor, şu anda Kaliforniya’nın St. Louis şehrindeki Obispo Hapishanesi’de tutuluyor ve arada bir affedilmesi gündeme getirilip Af Komisyonu’na başvurular yapılıyor.

Sasunyan’ın 2006’da ve 2010’daki başvuruları reddedildi ama komisyon Ermeni lobisinin de araya girmesi üzerine 2016’da yapılan yeni af talebini kabul ederek teröristin şartlı tahliyesini kararlaştırdı fakat Kaliforniya Valisi Jerry Brown geçen senenin Mayıs’ında kararı veto etti, yani Sasunyan’ın serbest bırakılmasına izin vermedi.

Vali kararı öyle kara gözümüzün hatırına değil, başka memleketlerde Amerikalılar’a karşı eylem yapmaktan mahkûm olmuş teröristlerin affedilmelerine engel olabilmek için veto etmişti ve gerekçesinde bunu açıkça yazıyordu.

 

KARAR, 29 HAZİRAN’DA

Sasunyan’ın tahliyesi şimdi yeniden gündemde... Kaliforniya Af Komisyonu, 29 Haziran’da Sasunyan’ın yeni başvurusunu görüşüp karara bağlayacak. Teröristin serbest bırakılması için diaspora ile Kaliforniya’da hayli güçlü olan Ermeni lobisi var gücüyle çalışırken, Amerika’daki Türkler de komisyonun af talebini reddetmesi için bir imza kampanyası başlattılar.

Amerikan hukuk sisteminde ilgili makamlara konu ile alâkalı olarak yazılan mektuplar ve gönderilen mesajlar dikkate alınır, bu yazışmalar karara az da olsa etki yapar.

Diplomatlarımıza senelerce pusu kurup katleden ve yurtdışındaki kuruluşlarımızı hedef alan geçmişin eli kanlı bir terör çetesine mensup katilin elini-kolunu sallayarak serbest kalmasını istemiyorsanız bilgisayarınızın başına geçin ve http://www. stopterroristparole.org/ letter.html adresine girin. Sol taraftaki isminiz, adresiniz ve memleketiniz ile ilgili kutuları doldurduktan sonra sağda yeralan “Non-California Residents” başlığının altındaki 5 ve 6 numaralı mektup örneklerinden istediğinizi işaretleyip sol alttaki “send message” yani “mesajı gönder”kutusunu tıklayın.

Affa engel olma kampanyası sadece Amerikalılar için düzenlenmiş gibi görünüyor ama farketmez, katılmakla Türkiye’nin sesini duyurursunuz.

Bu iş en fazla iki dakikanızı alır ve bundan 36 sene önce alçakça katledilen bir diplomatımızın kanının yerde kalmaması için bir nebze de olsa katkıda bulunmuş olursunuz...

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ali

  04 Haziran 2018 18:13
  0 0
  29 Mayıs 2018 itibari ile son mektup gönderme tarihi dolmuş.
 • özkan

  04 Haziran 2018 12:57
  0 0
  mektup gönderimi son gün 29/05 miş , Hüsamettin Övünç Bey'in mektubunu okudum , çok teşekkür ediyorum kendisine , ellerinden öpüyorum.
 • timbil

  02 Haziran 2018 22:30
  0 0
  Sayfa çevirisinden anladığım kadarıyla son katılım tarihi 29 Mayısmış. Maalesef oylamaya kapatılmış.
 • Salih

  02 Haziran 2018 18:21
  1 0
  Tepki vermek istedim ama sanirim, petition, Bardakci'nin verdigi adresten kaldirilmis olsa gerek,. Tepki gostermeye muvaffak olamadim.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2018 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;