POLEMİK

Murat Bardakçı : Böyle bir edepsizlik karşısında hiç çekinmeyin, ağzınıza ne gelirse söyleyip rahatlayın!

Tarih
08 Mart 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Murat Bardakçı

Burada, üzerinde semazen çizimi bulunan bir şişenin fotoğrafını görüyorsunuz…

Şişede “vodka” var, yani alkol bakımından en sert içkilerden biri! Hollanda’da sadece 1001 adet imal edilmiş, piyasaya birkaç ay önce çıkartılmış ve şişesi 30 eurodan satılıyor.

Fiyat bakımından daha kalitelilerine göre hayli ucuz olan bu Hollanda işi müskiratın bizi alâkadar eden tarafı ismi ve logosu: Adı “Rumi”, yani “Mevlânâ”; logosu da bir semazen!

Başlıkta “Ağzınıza ne gelirse söyleyebilirsiniz”, yani “Atış serbest!” dememin sebebi, işte bu! Gözünü para bürümüş birileri “Ne yapsak da keseyi doldursak” diye düşünmüş ve yeni bir içki markasında karar kılmışlar; vodka imal etmiş, içerisine şişenin alt tarafında yazdığına göre İran’a mahsus baharat, kendi sitelerine bakarsanız safran vesaire gibisinden birşeyler koymuşlar. Sonra dikkat çekecek bir marka aramış ve buram buram İran kokan vodkanın ismini hem Anadolu hem de İran ile bağlantılı çok önemli bir şahsiyetin, Mevlânâ’nın adının Batı’da bilinen şekli olan “Rumi” koymuşlar!

Bir de logo bulup şişenin üzerine resmetmek lâzım ya… Semazen figürü ne güne duruyor? Çizdirmişler, gerçi semazenlerin giydiği bembeyaz tennûre simsiyah olmuş ama ne gam? “Rumi” sözünün tepesine logo niyetine bu kapkara semazeni koymuş, altına da Mevlânâ’ya atfedilen ve “Onları olduklarından başka hâle koyar” yani “içki, içeni değiştirir” mânâsına gelen “On çunân ro on çunânter mîkoned” mısraının Farsçasını İngilizcesini yazmışlar; nihayet buyurun sizlere “Rumî”, yani “Mevlânâ” vodkası!

ASIL KABAHATLİ BİZİZ!

İşin bu hâle gelmesinin suçunu sadece Mevlânâ’yı vodka markası haline getiren edep fakirlerine yüklemeyin, bu işte asıl kabahatli biziz!

Mevlânâ’yı ticarî metâ haline getirdik! Kebapçılara, hamamlara, seyahat şirketlerine ve daha bin türlü mekâna ismini verdik, Mevlânâ’nın eserlerini tepe tepe kullanan okuma-yazma özürlüleri “Aman ne büyük âlim, neler de biliyor!” diye hiç durmadan pışpışladık ve “Mevlânâ aslında Moğol ajanıdır” diye saçmalayanların da “ilim adamı” olduklarını zannettik. Raks yahut ritüel değil, basbayağı bir ibadet olan semâ sâyemizde davetlerin, defilelerin, sünnetlerin, restoranların ve turistik mağazaların süsü oldu, semazenler de birer “döner sermaye”!

Bu kadarla kalsak, âmenna! Müşterisi azalan lokantacı iki semazen kiralayıp masaların arasında döndürünce giden müşteri geri geldi, halıcı dükkânın cazgırı turiste kahvenin yanında bir-iki de semazen getirince halılar hemencecik satılıverdi! Türkiye’yi şereflendiren Yeni Zellandalı oyuncu Russel Crowe için Hocapaşa Hamamı’nın kurnasında Mevlevî Âyini tertip ettik, Amerika’da düzenlediğimiz Türk Günü’nde dansöz oynatıp Tarkan’ın şarkılarının refakatinde semazen döndürdük, bir Fransız şampanya markasının Esma Sultan Yalısı’ndaki tanıtım davetinde ortaya çıkıp tepinen pembelere bürünmüş, omuzu saçaklı bir herif “modern semazen” diye magazin sayfalarının manşeti oldu.


yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • ekrem saçan

  10 Mart 2019 21:37
  0 0
  Murat bey merak ettim bu ibadet dediğiniz semâ hangi dinin ibadetidir? farz mıdır? sünnet midir? Peygamber yada sahabeleri tarafından da icra edilmiş midir? açıklarsanız sevinirim saygılarımla...
 • hursit dilaver

  08 Mart 2019 16:37
  0 0
  BU AKLI ONLARA,YANİ HOLLANDALILARA KESİN LAİK, KAMALİST, BUDİST, BİR TÜRK VERMİŞTİR. YANİ DÜNYA VATANDAŞI OLARAK YETİŞEN BİR TÜRK..o votkayı içen budizme yoğaya sempati duyarmış. dolayısı iie CHPlilerin yaptığı yoga seanslarına vesile oluyormuş. BENİ HOLLANDADAN ARADILARDI DA ORDAN BİLYORUM.
 • hursit dilaver

  08 Mart 2019 16:34
  0 0
  UNUTTUNUZ TABİ. UMREYE GİDİP TE, YÜKSEK KATLI OTELİN BİLMEM KAÇINCI KATINDA, KOLTUĞA YAYILIP ELİNDE VİSKİ, FIŞKI NE VARSA ONUNLA KABEYİ SEYREDEN BAŞYAZARI UNUTTUNUZ MU.unuttunuz tabi..böyle bir şey karşı mahallede olsa anında size çakarlardı. işte hödük, pısırık ve günlük yaşıyoruz. keşke benim okuduğum 3500 kitabın beşte birini okuyaydınız be.. yazık.bunlar hep de AKP döneminde kasten mi oluyor.BU DEMOKRASİ İNSAN HAKKI, ÖZGÜRLÜK,LGBT,EŞİTLİK ,İFADE HAKKI DİYE DİYE AKP KENDİNİ BİTİRECEK.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;