SİYASET

Markar Esayan : Sinsi bir taktik...

Tarih
13 Temmuz 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Markar Esayan

Cumhurbakanlığı Hükümet Sistemi, sadece yüzde 50+1oy standardı ile milli iradeyi temel kural haline getirmiş, sandığın merkezi önem kazanmasını sağlamıştır. Siyaset mühendisliklerinin önü tıkanmış, çoğulcu siyaset temel kural haline gelmiştir. Tam da bu yüzden, CHP Ankara’da bir “ülkücü”yü, İstanbul’da da bir tür “kolaj” şahsı aday göstermek zorunda kalmıştır.

***

Yani toplum sosyolojisi, kendisini siyasete dayatmıştır, onu evrime tabi tutmuştur. Ülkeyi kontrol etmek isteyen dış güçler dahi artık sosyolojiye göre mühendislik tasarlamak durumundadırlar. (Öyle de yapıyorlar.)

***

Tabii CHP başta olmak üzere Millet İttifakı’nın parçaları, bunları öte iteleyen güçler, buna ilave olarak yeni parti kurma hazırlığında olanlar, Erdoğan’ın siyaseten (veya 15 Temmuz benzeri bir darbe ile cebren ve hile ile hiç fark etmez) hal edilmesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ortadan kaldırma hevesindedirler.

***

İlgili resim

24 Haziran Genel Seçimleri Erdoğan için net bir zafer, Cumhur İttifakı için ise yasama üstünlüğü demekti. Burada sükut-u hayale uğradılar. 31 Mart sonuçları AK Parti ve Cumhur İttifakı’nı 1. parti ilan ettiyse de, Ankara ve İstanbul’un kazanılamamasıyla “yeni bir süreç” açma konusunda bir canlılık gözlemleniyor.

***

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hedef seçilmesi, Erdoğan’ın hal edilmesi arzusunun bir tezahürü, öte yandan milli iradenin güçlenmesinden duyulan rahatsızlığın bir ifadesidir. Yarım yüzyıla yakın bir tartışma sürecinin, ağır maliyetlerin nihayetinde demokratik bir süreçte, yüzde 52’lik halk oyu ile kabul edilen bir hükümet sisteminin bir propaganda çalışmasıyla yıkılamayacağını göstermek gerekiyor.

***

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki bu en önemli yönetim reformunu baltalamak peşinde olanlara aradıkları fırsatı vermeyeceğiz.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Ak sevdalı

    15 Temmuz 2019 00:20
    0 0
    Köpek her zaman itliğini yapar ama havlayan köpek. Dişini göstermez biz yolumuza bakarız fazla değil ben dahi olsam partimi iki ayda daha mükemel bir hale geyiririm yeterki bir olalım birlik olalım
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;