SİYASET

Hakan Albayrak : Ümit

Tarih
12 Eylül 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları Milli Görüş kadrolarından ayrılıp AK Parti’yi kurduklarında hain ilan edildiler.

Şimdi AK Parti ile yollarını ayırarak yeni partiler kurmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a aynı yafta yapıştırılıyor; hem de o yaftalamadan en çok çekmiş kimi AK Partililer -başta Erdoğan- tarafından.

Karar’a verdiği mülakatta Babacan’ın buna cevabı:

“Burada söz konusu sadakatse öncelikle şunu söylemek lazım: Biz ilkelere ve değerlere sonuna kadar sadığız.”

Neydi AK Parti’nin kuruluş ilkeleri?

Babacan hatırlatıyor:

“Adaleti tesis etmek, işi ehline vermek, kararları istişareyle almak, kurumların itibarını korumak, şeffaf olmak ve belki de en önemlisi ‘önce insan’ diyebilmek… Aynı zamanda insan hakları, özgürlükler, demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi değerler de bizim hep savunduğumuz, inandığımız değerler.”

İlgili resimDikkat:

“Bu ilke ve değerler bizim için dönemsel bir siyasi tercih değil.”

Tekrar:

“Bu ilke ve değerler bizim için dönemsel bir siyasi tercih değil.”

Ya ne?

“Bizim ahlaki ve toplumsal hayat ideallerimiz bunlar.”

***

AK Parti ile beraber bütün bu ilke ve değerleri hayata geçirmeyi amaçladıklarını, bunların uygulandığı süre içerisinde çok güzel başarılar elde ettiklerini, Türkiye’nin dünyada çok itibarlı bir ülke haline geldiğini, halkımızın refah seviyesinin yükseldiğini, Türkiye’de genel anlamda yaşam kalitesinin de yükseldiğini belirtiyor ve şöyle diyor Babacan:

“Bütün bu başarılardan sonra Türkiye’nin şu anda içinde bulunduğu durum gerçekten bizi üzüyor. Ve niye bu durumda ülke diye baktığımızda da bu ilkelerden ve değerlerden uygulamada uzaklaşılmış olması bu sorunların ana kaynağı maalesef.”

Demek ki neymiş?

Demek ki AK Parti’nin bidayetteki davasının ihyası için yola çıkmış Babacan.

Davaya ihanetten dem vuranlar, davanın ne olduğunu hatırlasınlar bir zahmet.

***

Babacan’ın mülakatında altı çizilmesi gereken kelimelerin başında ümit geliyor.

Korku siyaseti değil ümit siyaseti yapacaklarını vurguluyor Babacan.

Buna başladı bile.

En sorunlu alanlar olarak gördüğü özgürlük, adalet ve ekonomide AK Parti iktidarının ilk yarısındaki muazzam reformları hatırlatıp “İyi dönemleri yaşadık” diyor, tekrar yaşamamızın önünde bir engel olmadığını düşünüyor,  hatta ekonomiyi “en kolay kısmı” olarak görüyor; “İki kere iki dörttür diyebildikten sonra, rasyonalite olduktan sonra çok kolay toparlanır” diye konuşuyor.

Dikkat buyurun; Polyanna değil, Türkiye’yi birbirinden ağır iki ekonomik krizden çıkaran ekibin başındaki adam söylüyor bunu.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • sedat

  15 Eylül 2019 19:13
  0 0
  abdülü de alın yanınıza
 • sedat

  15 Eylül 2019 19:11
  0 0
  NE DÖNEK ADAMMIŞSIN SEN YA
 • VATANSEVER

  15 Eylül 2019 02:10
  3 0
  Hakan bey sahip çıktığın bu zatın kime ve hangi amaca hizmet ettiğini ve bunların biraz oy kotarabilmelerinin şu ortadoğu coğrafyasında yaşananlarla birlikte Türkiye'nin siyasal yapısıyla ilgili ne gibi risk ve tehlikelere gebe olduğunun herhalde farkında değilsin.Şayet olsaydın bu şekilde bir savunmaya sahiplenmeye yönelmezdin.
 • Batman li

  13 Eylül 2019 21:11
  3 0
  Diyelimki Akparti ve sn.Cumhurbaşkanı Adaleti tesis etmedi, işi ehline vermedi, kararları istişareyle almadı, kurumların itibarını koruyamadı da hergün düşmanlık düzeyinde eleştiri. Peki bu saydıklarınızın onda biri marjinalleşmiş Chp, göbekten pkk ya bağlı hdp, boğazına kadar fetö ile içli dışlı ismi iyi özünde kötü parti mi Adaleti tesisedecek, işi ehline verecek, kararları istişareyle alacak , kurumların itibarını koruyacak. Rahmetli Erbakanın deyimi ile Hade ordan Hade ordan.
 • MUSTAFA

  13 Eylül 2019 15:23
  4 0
  arsiv.sabah.com.tr › 2003/02/27 27 Şub 2003 - Irak'a İlk bomba düştüğünde 8.5 milyar $ hesaba geçecek. Devlet Bakanı Babacan açıkladı; Türkiye ile ABD 6 milyar dolar hibe üzerine anlaştı. ZAMANIN DA MÜSLÜMAN KANI ÜZERİNE İKTİDAR İÇİN PAZARLIKLARLA ABD DEN ALDIKLARI DIŞ DESTEKLİ HİBELERLE ,VERDİKLERİ TAVİZLERLE EKONOMİYİ SUN-İ DÜZENLERLER DEN Mİ?? !!! MEDET UMAR OLDUNUZ. BUNLAR MI ? YEŞERTECEK YENİ ÜMİTLERİNİZİ YAZILAR OLSUN... " YENİ KIBLE NERESİ"... ÜMİT-MİŞ
 • Asım

  13 Eylül 2019 01:56
  4 0
  Babacan Abdullatif'i de al. Yazık onu da al. Beraber çöplüğe gidin. Bin tane oyum 1 tane yok size
 • Başkomutan

  12 Eylül 2019 15:34
  10 0
  Hakancığım hiç de inandırıcı değil!.. Bu numaraları Yüce Türk milleti yemedi yemez..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;