SİYASET

Hakan Albayrak : Meral Akşener ve Suriyeli muhacirler

Tarih
06 Temmuz 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

HABERTÜRK TV’deki Enine Boyuna programına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Suriyeli muhacirlerle ilgili bir soru üzerine dedi ki:

“Suriye konusunda bizim dahlimiz, yani Türkiye’yi yönetenlerin dahli var. Durup dururken Suriye’nin iç işlerinde ne işimiz vardı hiç anlayamadık ve Suriye’de taraf olduk, demokrasi getirmeye kalkıştık. Güzel iyi hoş da bir türlü de o demokrasi gelmedi. Milyonlarca insanın, Türkiye’ye gelenin dışında Ürdün’e ve diğer yerlere de gidenler var, evinden barkından olduğu bir sistem…”

Bunu nasıl anlamalıyız?

Hicret furyasını, Türkiye’yi yönetenlerin Suriye’de taraf olmasına mı bağlıyor Meral Hanım?

Hakan Albayrak çark etti - Son dakika haberleriTürkiye’yi yönetenler Suriye’de taraf olmasaydı bu hicret furyasına yol açan iç savaş yaşanmazdı demeye mi getiriyor?

Öyle değilse şayet, ne demek istediğini ilk fırsatta izah etmesi iyi olur.

Öyleyse şayet, kendisine hatırlatmak isterim:

Der’a şehrinde bir grup çocuğun korkunç işkencelerden geçirilmesi üzerine 15 Mart 2011’de başlayan protesto gösterileri kısa sürede Suriye sathına yayıldı, kitleler “Eşşaab yurîd ıslah’an’nizam” (Halk yönetimin ıslahını istiyor) diye haykırdı, hürriyet ve adalet talebini kan deryasında boğmaya çalışan Beşşar Esed’den ümit tamamen kesilince o sloganın yerini “Eşşaab yurîd ıskat’an’nizam” (Halk yönetimin yıkılmasını istiyor) sloganı aldı ve sivil göstericilere ateş açmayı reddedip rejimin ordusundan firar eden askerlerin öncülüğünde silahlı devrim hareketi başladı; hicret furyasına yol açan bu süreçte Türkiye’yi yönetenlerin Suriye’ye “müdahale”si Beşşar Esed’e ‘’Yapma etme’, muhaliflere de ‘Ne olursa olsun barışçıl tepkilerin ötesine geçmeyin’ demekten ibaret kaldı; Hür Suriye Ordusu’nun resmî kuruluş tarihi 29 Temmuz 2011 ama dönemin dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu 9 Ağustos 2011’de hâlâ barışçıl çözüm için Şam’da Esed’e dil döküyordu… Türkiye kesin olarak Esed’in aleyhine döndüğünde olan çoktan olmuş, Suriye’yi iç savaşa sürükleyen süreçte geri dönülmez nokta çoktan geçilmişti…

Son dakika... İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Habertürk TV'de soruları yanıtladı | Gündem HaberleriHal bu iken, yaşanan facianın faturasını “Türkiye’yi yönetenler”e (AK Parti iktidarına) çıkarmak hangi mantığa sığar?

***

“Türkiye’yi yönetenler”le ilgili anlamsız şerhi bir yana; Meral Akşener’in o programda Suriyeli muhacirler hakkında söylediği şeyler, İYİ Parti’nin bu konuda şimdiye kadar sergilediği tavırdan müteessir olan insaf ve vicdan ehli için sevindiriciydi.

Meseleye insan odaklı bakmaktan söz etti, sığınmacıların masumiyetini ve onlara kötü nazarla bakmanın yanlışlığını vurguladı

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;