GÜNCEL

Hakan Albayrak : Kemalist ‘öğrenci andı’ meselesi

Tarih
22 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, kendisinden önceki bakan döneminde yönetmelikten çıkarılan “(Öğretmenler Kurulu toplantılarında) Atatürkçülükle ilgili konular üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması” maddesini yeniden yönetmeliğe koydurduğunu yazmıştım (Karar, 8 Eylül 2018). Meğer bu, bakanın kendi tasarrufu değilmiş. Danıştay’ın dayatmasıymış. Danıştay şimdi de ilkokul çocuklarına okutulan “öğrenci andı”nın yönetmelikten çıkarılması kararını iptal etti. Gerekçesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “bu değişikliği hukuka uygun kılacak bilimsel bir gerekçeye” dayanmaması!

Bir zamanlar Anayasa Mahkemesi’nin statükoyu milli iradeye karşı korumak için aldığı kararların zorlama gerekçelerindeki garabeti hatırlatmıyor mu bu?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül diyor ki: "Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar. Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır."

Abdülhamit Gül yerden göğe kadar haklı. Daha sert bir tepki gösterseydi de yeriydi. Yeni bir vesayet düzeni doğuyor çünkü. Danıştay’ın yerindelik denetimi yapması, yürütmeye ait bir tasarrufun bilimsel temelini sorgulaması, idarenin yerine geçerek karar vermesi bir kere kabul gördü mü, milli iradeye dayanan siyasi iradenin iradesi yalan olur.

***

Kemalist “öğrenci andı”nın ihyasını kutlarken, buna itiraz edenlere ‘Ya seve seve, ya döve döve okutacağız andımızı’ diye meydan okuyanlar var.

Geçmişte olduğu gibi bundan böyle de Kemalist “öğrenci andı” döve döve okutulabilir tabii. Ve geçmişte olduğu gibi bundan böyle de PKK bunu tepe tepe kullanabilir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarla “çözülme süreci” dediği süreç gerçekten çözüm süreciydi ve şu son birkaç senede bunun herkes tarafından iyice anlaşılmış olması gerekirdi; Kemalist “öğrenci andı”nı döve döve okutmayı marifet bellemekten vazgeçmenin de yer aldığı bu süreç -ve genel olarak açılım süreci- sayesinde, evvelce ‘çözülen’ kitleler yeniden ortak vatan fikrine bağlandı ve devlete yaklaştı; iyi niyet gösteren, barış için fedakarlık yapan ve risk alan AK Parti iktidarının devleti o eski ceberrut devlet olmaktan çıkarıp makul bir zemine oturttuğu algısı öyle büyük bir memnuniyet doğurdu ki, bu muazzam gelişmeye rağmen yeni bir terör furyası başlatan PKK’ya öfke de o denli büyük oldu; eskiden on binler caddeleri ve meydanları “Vur gerilla vur!” diye inletirken, açılım ve çözüm süreçleri sayesinde PKK terörü tabansız kaldı, çukur terörü esnasında halkı dayanışmaya çağıran teröristlerin yardımına üç-beş HDP’liden başka kimse koşmadı, terör işbirlikçisi belediye başkanlarının görevden alınmasına ve tutuklanmasına da kayda değer bir tepki gösterilmedi; Afrin harekâtı da, PKK’nın varını yoğunu ortaya koyarak gösterdiği gayretlere rağmen, kitleleri sokağa çıkmaya sevk etmedi; yıllardır Türkiye aleyhtarı kitlesel bir gösteriye şahit olmuyoruz bir zamanlar “Vur gerilla vur!” sloganıyla inletilen caddelerde ve meydanlarda…

Evet, çözüm sürecindeki bazı ihmaller kısa vadede PKK’nın işine yaramıştır; fakat o süreç olmasaydı, uzun vadede bu ihmallerden kaynaklanan felaketleri mumla aratacak çok daha büyük felaketler yaşanır, belki de çözülmenin önü alınamaz olurdu. Kim ne derse desin, çözülmenin önünü kesen çözüm süreci AK Parti iktidarının en büyük artılarından biridir.

***

Bahçeli, "Danıştay’ın vermiş olduğu karara gölge düşürmek için kuyruğa girenlere, adeta tahammülsüzlük yarışına heves edenlere ne oluyor? Neden kabus görmüş gibi hareket edip, yıkım ve çözülme süreçlerinin kötü hatıralarına sarılıyorlar? Ne var Andımızda?... Türküm demek suç mu? Doğruyum demek yanlış mı? Çalışkan olmak gaflet mi? Eğer Andımıza cephe alanlar kripto damarın karanlık failleri değilse… dertleri nedir?” diye soruyor.

Kimsenin Türklükle, doğrulukla, çalışkanlıkla bir derdi yok.

Kemalist “öğrenci andı”nda “Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim” deniyor; konu, “Atatürkçülüğü” dayatıp dayatmamak, Mustafa Kemal’in açtığı yolda yürümeye ve gösterdiği hedefe kilitlenmeye ant içmeyi icbar edip etmemek, Kemalist rejimin -“asil kan” söylemi ve kafa tası ölçümleri ile maruf- Türklük anlayışının sonuçlarıyla yüzleşip yüzleşmemek, tek parti döneminin adliye bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt’un “Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı” hezeyanında en ‘veciz’ ifadesini bulan ırkçı dayatmaların acı hatırasını yok sayıp saymamaktır.

İtiraz, Kemalist “öğrenci andı”nın ötesinde, Türkiye’yi çıkmaza sokan ve ne Türklüğe ne doğruluğa ne de çalışkanlığa hizmet eden bir yolda yürümekteki ısraradır.

Danıştay ‘Bilimsel olun!’ diyor ya; denenmiş ve milli birliğe değil çözülmeye hizmet ettiği görüldüğü için vazgeçilmiş olan dayatmaları ihya etmeye çalışmak hiç bilimsel değil.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  06 Kasım 2018 15:20
  0 0
  ne demek kemalist ant.. fruattan demeni beklerdin ey fatih ihvanım..
 • hursit dilaver

  25 Ekim 2018 16:10
  0 0
  bizim mahallede, böyle hukuk guguk, barış, kardeşlik, dayanışma,insan hakları, ifade özgürlüğü, özgür medya neşriyatı, yaşam tarzı, ortak yaşam, seviyeli birliktelik, LGBTlik, erkek erkeğe, kadın kadına evlilikler ve agop dilaçara bonus kazandıran YANIT YANIT dedikçe,bir de şu TIRNAK İÇİNDE LAFI VAR YA. . NE GÖRMEMİŞLİK,BİZ BU KAFADA GİDERSEK, ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN.bunlar iktidara gelirse önce bunları kaşıkçı yaparlar.
 • hursit dilaver 3

  25 Ekim 2018 16:06
  0 0
  2.yoruma örnek DP genel başkanı olan ve DP başlıklı bastonu ile dolaşan CELAL BAYARDIR. DPnin ilk yıllarında laiklik tartişmaları mecliste yapılırken BEN LAİKLK KONULUNDA CHP İLE BERABERİM diyen bu adamdır. hatta GALİBA 1958LERDE ÜLKEYE GELEN BİR MÜSLİM DEVLET BAŞKANINI SULTANAHMETE GÖTÜRÜYOR, ADAM İÇERİ GİRERKEN, SİZ DE GELSENİZE DİYOR ama cevap müthiştir. ve bürokrasi ve kemalizm budur işte BİZ LAİKİZ CAMİYE GİRMEYİZ DİYOR ZAT-İ DEVLETLİLERİ.ve idam dan da kurtuluyor tabi.
 • hursit dilver 2

  25 Ekim 2018 16:00
  0 0
  yojksa andımız yeniden okunsun, 1930ları daima hatırlayıp yadedelim, unutmayalım. o yılları devamlı terennüm edelim diyenler ne dediler. SIRADA TÜRKÇE EZAN, KURAN VAR.. elbet sıra ona da gelirken. SONUNDA DA MABETSİZ ŞEHİRLER KURMAK VE MABET OLAN ŞEHİRLERDEKİ CAMİLERİ HEMEN MÜZE YAPMAK VE MODEREN LAİK KÖKTENDİNSİZLİK İLE TÜRK HALKINA YASAKLAMAK. TÜRİSTLER GİRSİN TABİ.zararı yok.
 • hursit dilaver 1

  25 Ekim 2018 15:57
  0 0
  bilimsel ol demek. TARİHTEN ÖNCE VARDIK, TARİHTEN SONRA DA VARIZ demek. şimdi benim gibi bir dingil çıkıp ta TARİHTE YOKUZ DEMEK, SELÇUKLU, OSMANLI, MALAZGİRT FALAN, HAYAL YA DA DESTANDI DEMEK.çünkü bunlar tarihte olanlar. yani 926lardan 1926lara kadar olan dönem REDDEDİLMİŞ OLUYOR.türkçesi islamın reddedilişidir bu.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;