GÜNCEL

Hakan Albayrak : Erdoğan’ın ‘daha fazla demokrasi’ vaadine dair

Tarih
27 Nisan 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen Salı günü Meclis’teki AK Parti Grup Toplantısında yaptığı konuşmada dedi ki:

“Yeni dönem, daha fazla demokrasi dönemi, daha güçlü hukuk devleti dönemi olacaktır… daha geniş özgürlük dönemi olacaktır… yargının daha bağımsız hale geldiği bir dönem olacaktır…”

Soru: Daha fazla demokrasi, daha geniş özgürlük, daha bağımsız yargı, daha güçlü hukuk devleti için niye yeni dönemi beklememiz gereksin ki?

Bugün, şu saatte, hemen şimdi yapılabilecek şeyler yok mu bu konularda?

Seçim sath-ı mailinde imkânsız diyelim; şu son bir senenin nesi vardı peki?

Siyasî irade üzerinde askerî / bürokratik tahakkümün t’sinin bile kalmadığı bu dönemde, bir yandan FETÖ’yle mücadele kararlılıkla sürdürülürken öbür yandan demokratik hukuk devletinin ihyasına yönelik birtakım adımlar da atılamaz mıydı?

***

Bilakis, iktidara yan gözle bakmaktan başka somut suçu (!) olmayan -Büyükada’daki insan hakları aktivistlerinden Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul’a kadar- birçok kişinin akıl almaz suçlamalarla tutuklanması suretiyle ‘daha az demokrasi’, ‘daha zayıf hukuk devleti’, ‘daha dar özgürlük’, ‘iktidara daha bağımlı yargı’ mesajı verildi…

FETÖ’yle mücadele sürecinde kurunun yanında yakılan yaşların mağduriyetleriyle doğru dürüst ilgilenilmedi, şikâyet dosyalarına yetişmesi mümkün olmayan kifayetsiz bir araştırma kurulu oluşturmakla ve bir de “Mor Beyin” skandalı üzerine -epeyce nazlandıktan sonra- Bylock listelerinde bazı tashihler yapmakla yetinildi…

28 Şubat döneminde darbeci generallerin talimatı doğrultusunda hareket ederek “irticacılar”ın tepesine binen cunta işbirlikçisi savcıların iddianameleri ve hakimlerin kararları buruşturulup çöpe atılmadı; müebbet hapis cezasına çarptırılan 28 Şubat darbecileri yaşlı ve hasta diye hapse atılmazken 20 senedir mahpus olan aynı yaşlardaki 28 Şubat mağdurları hastalıklarına da bakılmadan zindanda tutuldu ve tutuluyor...

Erdoğan’ı ‘içeriden’ eleştirmeyi imkânsız, ‘dışarıdan’ eleştirmeyi ise ancak ‘muvazaa’ şartıyla mümkün kılan bir medya düzeni inşasının tam gaz devam etmesi de cabası…

Hal bu iken ve bu hali değiştirme iradesinin varlığına dair kuvvetli bir işaret verilmemişken Erdoğan’ın yukarıda mezkûr vaatlerine bel bağlamak ne mümkün?

***

Yine de Erdoğan’ın yeni dönem için daha fazla demokrasi, daha güçlü hukuk devleti, daha geniş özgürlük ve daha bağımsız yargı sözü verme gereğini duyması önemli bir gelişme.

Demek ki bu konularda sorunların olduğunu Erdoğan da kabul ediyor.

Karar
27 Nisan 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • SEDAT KALFA

  03 Mayıs 2018 11:22
  0 0
  CHP DEMOKRASİ DEMOKRASİ DİYOR DA MISIRDA SİSİ Yİ NEDEN DESTEKLİYO. SİSİ DEMEK TAYYP BEYDEN DAHA DEMOKRAT . YESİNLER SİZİN DEMOKRASİ ANLAYIŞINIZI.
 • veRaLTürk

  03 Mayıs 2018 09:32
  36 0
  Böyle bir düşünce iki şey akla getiriyor. Ya bu arkadaş amerikada yaşıyor yada orada büyütülmüş ülkede olup bitenden habersiz yada başka bir hususta yaftalanmaya talip bir karaktere sahip.
 • Sabır taşı

  28 Nisan 2018 20:18
  60 0
  95 yıllık Cumhuriyet döneminde daha demokratik bir dönem varsa gösterde hükümette örnek alsın.
 • Emre

  28 Nisan 2018 11:46
  7 0
  Laik dayatmacılığın ülkede yapılan hatta yapılmak istenen her icraata tehditlerle kalkışmalarla karşı çıktığını laikçi dayatmacıların ordudaki yargıdaki güçlerinin bunlara destek olduğunu bu ülkede 10 yılda bir eften püften sebeplerle darbeler yapılıp yıllarımızın çalındığını görmeyenler bilmeyenler olacak ki sanki iktidarda siz yoktunuz neden yapmadınız he neden diyorlar ayıptır
 • ibrahim can

  27 Nisan 2018 21:53
  30 0
  Nekadar kucuk sizing dunyaniz ya. hukumetin hala Feto ile icerde pkk ve digger guclerle disarda ugrasmaktan vaktimi kaliyor acaba. Hukumet elinden gelenin en iyisini yapiyor. CHO olsaydo Feto simdi Turkiyeyi ele gecirmisti.
 • Merve

  27 Nisan 2018 21:28
  2 2
  15 senedir Ak parti değil Chp iktidarda sanki, insan biraz lafın nereye gittiğine dikkat eder. Ama her defasında yiyor halk nasılsa, kaptır gitsin.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;