SİYASET

Hakan Albayrak : Cıvıl cıvıl bir hareket

Tarih
14 Eylül 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak
AK Parti çevrelerinde yükselen tepkinin şimdilik homurtu halinde olduğunu ama yakında ‘kuvveden fiile’ çıkabileceğini söyledik. Yani: Belli konulardaki tarz-ı siyasete tepki duyan kimi parti büyükleri, milletvekilleri, bakanlar, eski bakanlar, bu tepkilerini açıkça ifade etmeye başlayabilir.

Bazıları ‘Kendiliğinden düzelir’ diye bekliyordu; o ümidi kaybediyorlar. Bazıları ‘Linç edilirim’ diye korkuyordu; o korkuyu aşıyorlar. Bazıları ‘Ne yapsak beyhude’ yılgınlığı içindeydi; o yılgınlığı atıyorlar. Kendi aralarında konuşup dertleşiyor, sonra ‘Dertleş dertleş, nereye kadar?’ diye kendi kendilerine kızıyorlar. ‘Bir şeyler yapmamız lazım’ diyorlar; ‘Milletin önüne çıkıp bu meseleleri açık açık konuşmamız lazım.’

Bunu yapacak gibiler. Doğrusu da bu zaten.

FETÖ meselesindeki haksız ve/veya gereksiz mağduriyetler, toplumsal buhran seviyesine ulaştı. Maşeri vicdanı yaralayan ve darbecilerle mücadelenin haklılığına gölge düşüren bu mağduriyetler, FETÖ ve müttefiklerinin -yahut efendilerinin- propaganda savaşına hizmet etmekten başka işe yaramıyor. Böylesine yakıcı bir gerçeği bile AK Parti cenahında sadece birkaç gazeteci-yazarın yüksek sesle telaffuz etmesi, siyasetimiz namına utanç vericidir. AK Parti ve hükümette ortak akıl namına bir şeyin kalmadığı, bu durumda ülkemizin ve AK Parti hareketinin maruz kaldığı / kalabileceği büyük meydan okumalarla baş etmenin iyice zorlaştığı gerçeği de böyle.

Daha sayabiliriz.

Üç-beş gazeteci-yazar olarak bizim taşıyamayacağımız kadar ağır bir yük bu. Sorumluluk bilincine sahip olan siyasetçilerimiz de ortaya çıkıp, kendi aralarında konuştukları meseleleri kamuoyu önünde konuşmalı.

***

“Türkiye kritik bir süreçten geçerken sırası mı?”

Evet, tam sırası. Konu zaten bu kritik sürecin doğru yönetilip yönetilmediği ile ilgili. 

“Peki, yedi düvelin taarruzu altındaki Erdoğan’ı eleştirmek yakışık alır mı?”

Doğacak olan tartışma ortamı inşaallah o taarruzlardan bazılarını zeminsiz bırakıp bitirmeye, bazılarını da geri püskürtmeye yarayacağı için, evet, yakışık alır. Bu, Cumhurbaşkanı’nın elini zayıflatmaz, güçlendirir.

“Eleştiriler, şikâyetler bizzat cumhurbaşkanına iletilse, kamuoyu önünde tartışmaya girilmese, bazı münasebetsiz internet sitelerine filan malzeme verilmese daha iyi olmaz mı?”

Kapalı kapılan ardında konuşmakla bir şey değişmiyorsa meseleleri kamuoyu önünde enine boyuna konuşarak toplumsal baskı oluşturmaya çalışmaktan başka çare yoktur.

Herkes tartışmayı izlesin ve haberlerini yapsın, istediği gibi de yorumlasın. AK Parti gizli bir örgüt mü? Kapalı bir cemaat mi? Değil. 80 milyon nüfuslu, kocaman bir ülkenin iktidar partisi. Her toplumsal kesimden insanların oy verdiği bir parti. Geniş olalım biraz. 

***

Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim: Sadece geçen yazıda ve bu yazıda bahsettiğim konularda değil ve sadece şu dönemde değil, genel olarak da çoksesliliği benimsemeliyiz. İmparatorluk varisi rengârenk bir ülke olan Türkiye’nin en büyük siyasi hareketi, farklı farklı fikirlerin farklı farklı üsluplarla tam bir özgürlük ve esenlik içinde ifade edilebildiği cıvıl cıvıl bir hareket olmalı.

Kaostan, anarşiden bahsetmiyorum. Çokluk içinde birlikten, birlik içinde çokluktan bahsediyorum. Lider karizmasıyla ezilmeyen bir çeşitlilikten bahsediyorum. Akıl akıldan üstündür; akılların hayırda yarışarak bizi daha güzel yerlere taşımasından bahsediyorum. Bereketli bir dinamizmden bahsediyorum. Sıkıcı olmamaktan bahsediyorum. En önemlisi, yozlaşmamaktan, çürümemekten bahsediyorum.

Hareketimizi değişen şartlara göre mütemadiyen yeniden üretmeliyiz vesselam.

Karar
14 Eylül 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mehti susuz

  16 Eylül 2017 18:28
  0 0
  Merak etme hakanim yukunuz agir bilirim fakat endiseye mahal yok abd ab yardim eder sana ve seningibilere . Bir de insanlari saf yerine koyan bu tarziniz yokmu cook guluyorum. Hakancik senin fikir adamligiyla alakan yok zaten potansiyelin dusuk .
 • MECHUL

  15 Eylül 2017 14:18
  0 0
  Şimdi sana ne diyeyim ki tam zamanın da adı sanı sende saklı kişilerin şikayetleri var diyorsun açıkla isimlerinide bir okkalrına bakalım hangi meydanın eriymiş bunlar bir görelim kol kırılır yen içinde kalır diye öğrettiler bize madem bu yolda imişler darılmadan GÜCENMEDEN BIKMADAN ADAM GİBİ millete hizmet etmeye devam edecekler çıt kırıldım olmayacaklar SENİN GİBİ BİR GAZETE İLEDE MİLLETE DEVLETE MEKTUP YAZMAYACAKLAR
 • ibrahim Can

  14 Eylül 2017 19:17
  0 0
  Hatirliyormusunuz Abdullah Gul acik acik konusmustuda Kayserili Fetocu is adamlarini korumak istemisti. Bu Abdullah Gul Erdoganin en guvendigi Cumhurbaskanligini kendisine telim ettigi kisi. Eger liderin etrafinda birlesilmezse herkez toz duman olur. Malesef su an kizaga cekilen siyasetciler cambaz ipte iken bende bende ipte oynamak istiyorum diyorlar. Bir ipte iki cambaz olmaz diye bosuna dememisler. Herkes Aklini basina alsin. Hepimiz ayni gemideyiz unutmayin.
 • Asena

  14 Eylül 2017 18:28
  0 0
  Zaten ortayı karıştıracak ve Erdoğan'ın liderliğini tartışmaya açaçak biri bekleniyordu.
 • Asena

  14 Eylül 2017 18:25
  0 0
  Erdoğan'ın gitmesi ne senin gibil bir köşe yazarı, nede millet vekilleri karar verir. Ancak seçip başa geçiren halk karar verir.
 • Mimar

  14 Eylül 2017 17:12
  1 0
  Mehmet Metiner ne demiş; "Dostane eleştirilere sonuna kadar eyvallah,lakin liderimize yönelik bu kirli algı operasyonuna ve suçlamalara sessiz kalmayacağımızı da bilmelerini isteriz. Erdoğansız AK Parti! oyununun tüm figüranları bilsinler ki hevesleri kursaklarında kalacaktır." Ortada sıkıntılı ve eleştirilmesi gereken bir durum var ama bunun müsebbibi Erdoğan değil. Halkımız sorunun kaynağını Erdoğan olarak görmüyor.Hakan efendi, eğer niyetin erdoğansız ak parti ise hevesin kursağında kalır.
 • HARUN DURGUN

  14 Eylül 2017 17:11
  0 0
  Taraflı bir hava sözkonusu olduğunu hissediyorum. Sizi tenzih ederim ama gazete yazarları arasında bir makama gelemedikleri için bu öfke yazanlar mevcut. Sizden beklentim daha çok Dünya üzerindeki şeytani ve zalim düzenin kodlarını açığa çıkaracak yazılar yazmanız.Bir müslüman yazarın en büyük sorumluluğu dünyada ki tüm şeytani-tağut (insan nesneleştiren) düzenin karşısında olmaktır. Bu yorumumu da çeşitlilik adına kabul etmenizi umarım.
 • Mimar

  14 Eylül 2017 16:48
  3 0
  Takipçilerin yorumlarının daha çok olmasını beklerdim. "Lider karizmasıyla ezilmeyen bir çeşitlilikten bahsediyorum" cümlesini kurmasa yıkıcı değil yapıcı bir eleştiri sunmuş diyecektim. Bu adam hep böyle yapıyor ama, doğru çıkış noktasından başlayıp yanlış sonuca varıyor.
 • Osman göktürk

  14 Eylül 2017 15:40
  3 0
  Ak partide sağa sola savrulanlar ya ingiliz uşağı, Ya fetöcü. Ya abd yada menfaatci. Liderin kuyusunu kazan tipler. Elbet açıktan konuşsalar turnusol rengini gösterecek ve millet de dersini verecek. Tabi neden olmasın düğünde dernekte biz onları bir arada görüyoruz. Onlar iliştirildikleri ülke ve lobilerden vazgeçemediler ama ülkeden vazgeçtiler. Taşın altına ellerini sokup adam gibi ülkeyi savunmuyorlar. Tam sırası fitne ateşi için bir onlar eksikti.
 • Zeyno

  14 Eylül 2017 15:35
  2 0
  Maşallah öfkeli söylemler tutmayinca tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır mantığıyla yazılmış bir yazı.dislanmanin verdiği acıyı içinden at yazar efendi.karizmani çiziyordu elinle.yazik etme kendine.fitne kötüdür.fitne kötüdür.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;