GÜNCEL

Hakan Albayrak : Birleşik Arap Emirlikleri’nin zulmü

Tarih
08 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

8 Kasım 2014...
Dr. Amer Alshava (Amir Eşşava), Filistin kökenli bir Türkiye Cumhuriyeti vatadaşı. Üniversitelerde ders verir. Ticaretle uğraşır. Filistin’in dertleriyle ilgilenen -mesela Mescid-i Aksa’nın çevresindeki Filistinli nüfusunu korumaya ahdeden- sivil toplum kuruluşlarına elinden geldiğince destek verir.

 

Öyleydi. Şimdi zindanda. Bundan 40 gün evvel Dubai’de tutuklanıp Abu Dabi’ye götürüldüğü biliniyor. Türk eşi Emel Hanım’a telefon açıp bu kadarını söyleme imkanını bulmuş. Bir daha da kendisinden haber alınamamış.

Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti nezdinde girişimlerde bulundu. Dubai’deki elçiliğimiz vasıtasıyla Amer Alshava’nın durumunu sordu. Bakan Çavuşoğlu bizzat da devreye girdi. Ne var ki bu resmi girişimlerden hiçbir netice alınamadı. Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti, Türk vatandaşı Amer Alshava’nın niye tutuklandığını, şimdi nerede ve ne halde olduğunu, hakkında hangi işlemlerin yapıldığını yahut yapılacağını Türkiye Cumhuriyeti’ne bildirmeye tenezzül etmedi. Tek kelimelik bir açıklama yapmaya bile tenezzül etmedi.

Birleşik Arap Emirlikleri zaten öteden beri insanların kaybolduğu kara bir delik. Batı ülkeleri veya İsrail’in himayesindekiler hariç, her ülkenin vatandaşları orada sorgusuz sualsiz tutuklanıp kayıplara karıştırılabiliyor. “Bu sefer sert kayaya çarptılar, Türkiye Cumhuriyeti bu rezilliği sineye çekmez” diyebiliyor muyuz? Diyebilmeliyiz.

Dün Türkmenistan’da Türkiyeli bir öğretmenin zindandan çıkmasını sağlayan sevgili cumhurbaşkanımızdan istirham ediyoruz; Amer Alshava’nın serbest bırakılması için de bizzat devreye girsin. Birleşik Arap Emirlikleri’nin tavrı, Türkiye’nin haysiyet ve şerefine bir kasıttır. Bu zulme va aşağılamaya asla göz yumulmamalı.

Bir tarafta Mecid-i Aksa’ya saldıran İsrail, öbür tarafta Mescid-i Aksa’nın selameti için çalışanlara kan kusturan Birleşik Arap Emirlikleri... Amer Alshava’nın tutuklanmasının, Mescid-i Aksa etrafındaki evlerin İsrailliler tarafından ele geçirilmesinde Birleşik Arap Emirlikleri bankalarının aracılık rolü oynadığı yönündeki haberlerle aynı zamana denk gelmesi enteresan. Bu da geçsin kayıtlara.
Star

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;