GÜNCEL

Hakan Albayrak : Altan Kardeşler ve Ilıcak

Tarih
04 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

Askerî darbeye zemin hazırladığı iddia edilen EMASYA (Emniyet-Asayiş Yardımlaşma) Protokolü, 2010 senesinde AK Parti Hükümeti tarafından iptal edilmişti.

FETÖ ve müttefiklerinin kanlı darbe teşebbüsünden bir gün evvel, 14 Temmuz 2016’da Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”, terörle mücadelede TSK’nın yetki alanını -Bakanlar Kurulu kararına bağlı olarak-  genişletmesi ve terörle mücadele işlenen “askerî suçlar”da “soruşturma izni verilene kadar yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamaz” şeklinde bir hüküm de içermesi bakımından, bazı çevrelerce EMASYA’ya dönüş olarak yorumlandı.

Ahmet Altan da kanunu öyle yorumladı.

Kanunun yürürlüğe girdiği gün, Can Erzincan Televizyonu’nda Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın konuğu olarak çıktığı “Özgür Düşünce” programında dedi ki:

“Türkiye’de gerçekleşmiş askerî darbelerin önünü açan gelişmeler her ne ise, Erdoğan bugün aynı kararları vererek o yolları teker teker açıyor. Yani şehirlerin yönetiminde mesela generallere sivillerden öncelik tanıyan bir yasa çıkarttı. İsterse yani general şehri yönetecek. Bu EMASYA denilen planı bir daha canlandırdı. Ayrıca sen eğer askerlerin yargılanmasını izne bağlarsan, adam darbe hazırlığını çok daha rahat yapar.”

Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da katıldığı bu mülahaza, besbelli ki, askerî darbeye zemin hazırlandığı endişesini ifade ediyordu.

Gelgelelim, Türk yargısı bunun tam tersine hükmetti.

Altan Kardeşler ve Ilıcak’ın “darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları”na…

Dolayısıyla “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” ettiklerine…

Ceza: Ağırlaştırılmış müebbet hapis!

Milletin üstüne bomba yağdıranlara verilen azamî cezanın aynısı!

Söz konusu televizyon programında Ahmet Altan, o zamanlar 2019’da yapılacağı öngörülen cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yeniden seçilmemesi ihtimali üzerinde de durmuştu… 50 milletvekilinin AK Parti’den istifa ederek siyasi dengeleri değiştirmesi gibi bir ihtimalden de bahsetmişti…

Ahmet Altan’ın, o günlerde askerî darbe yapılacağını bildiği halde (!), Erdoğan’ın birkaç sene sonra seçim yoluyla iktidardan düşebileceğini niçin söylediği ve parlamento aritmetiğine dayalı bir iktidar değişikliğine niçin kafa yorduğu sorusu, Türk yargısı tarafından cevaplanmayı bekliyor.

***

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 16 Şubat 2018 tarihli kararı üzerine yazdığım “Ağırlaştırılmış müebbet hapis” başlıklı yazımda (22 Şubat 2018) şöyle demiştim:

“Savcı ve hakim yine de sanıkların ‘darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları’ hissine kapılmış olabilir, bunu onlara yakıştırmış olabilir. İyi de, ağırlaştırılmış müebbet hapisten bahsediyoruz, sadece bir his veya yakıştırma üzerine verilecek ceza mı bu?... Tashihe fena halde muhtaç bir mahkeme kararı var ortada.”

Kararın tashihi için başvurulan İstinaf Mahkemesi, evvelki gün, bu kadar ağır bir cezayı maşeri vicdana kabul ettirecek derecede sağlam bir delilin yokluğuna ve yukarıda mezkûr çelişkilere rağmen, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını tasdik etti.

Tek kelimeyle korkunç.

Altan Kardeşler ve Ilıcak, 17-25 Aralık (2013) süreci ve sonrasında yanlış yerde durarak -başka yüzlerce yazar gibi- FETÖ’ye alet oldular, evet; ama askerî darbeye taammüden hizmet etmek başka bir şey…

Eli kanlı darbecilerle aynı derecede suçlu sayılmak bambaşka bir şey…

Dava şimdi Yargıtay aşamasına giriyor.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis kararı orada bozulur inşaallah.

FETÖ’yle kararlı mücadele ne kadar önemliyse, bu mücadelede kantarın topuzuna mukayyet olmak da o kadar önemlidir.

Bu vesileyle, Maide Suresi’nin sekizinci ayetindeki uyarıyı bir kere daha hatırlatalım: “…Bir topluluğa duyduğunuz kin, sakın sizi adaletsizliğe sevk etmesin…”

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  05 Ekim 2018 16:02
  0 0
  bu hakana bir haller oldu. bari sen de onların yanına haftada 2 gün git misafirleri ol kardeşim. bunun da çaresini buluruz adliyeden.sana bu FETO takımını savunmak mı kaldı.YAHU 15 TEMMUZDA BAŞARSALARDI SEN HANGİ GEMİ İLE HANGİ OKYANUSTA, ABDLİLERİN HAVADAKİ İŞKENCE UÇAĞINDAKİ GİBİ OLACAKTIN. BİLİRMİSİN.BAŞARSALARDI AÇIK DENİZLERDE BEKLEYEN GEMİLERE POSTALANIP, MURSİ KADAR BİLE RESİM VEREMEYECEKTİNİZ.kendine çeki düzen ver seni severiz, bizi üzme.
 • ismail

  05 Ekim 2018 13:12
  0 0
  Bu gerzek hakan Rüzgaragöreesenbayrak Ayeti işaret ettiğine göre bu fetöcü hainleri yargılayanın T.C. Bağımsız mahkemelerinin hakimi değil de İslam Cumhuriyeti Şeriat Mahkemesi kadısının şeriata göre yargıladığını falan sanıyor herhalde. O zaman ona şöyle soralım İslam cumhuriyeti ve şeriat hükümleri olsaydı, Devlete ve Devletin Emirinin canına kast eden ve ona hizmet eden işbirlikçilerine ne ceza verilirdi diye soralım.
 • Ayhan

  05 Ekim 2018 12:27
  0 0
  Sana neler oldu Hakan seni adam sanmistik nedir bu Erdogan dusmanligin (yoksa Feto iti kucaginami oturttu seni )
 • harun

  05 Ekim 2018 02:25
  1 0
  bu hakani iyi bir yazar bilirdim yazikki degilmis, bu zat gazetecilerin dokunulmaz olduguna inaniyor, her halde kendisnin basina bir sey gelse onlarda benim icin yazsin mi diyor , arastirin bu adam fetoyla irtibati varmi yada para almismi yada acigi varmi fetonun elinde, senden bir ayet okuyup erturl özköküde ,bekir coskunu ,emin cölasanida temize cikartmani bekleriz...
 • zaza 44

  05 Ekim 2018 02:20
  1 0
  yaziklar olsun sana. seni adam sanmistim birde muslumanliktan bahsetme sende kripto fetocu olmayasin baksana dinsiz altan kardesleri nasilda savunuyon...senin yazilarini daha okumam,fetonun silahli kalemsorlerini savunuyon ,,,fetoda senin gibi ayet okuyordu... yaziklar olsun sana....ozaman darbeci arkerleride birakalim onlarda fetonun oyununa alet olmuslardi sen ne kadar aciz bir kisiliksin.....
 • Ali

  05 Ekim 2018 01:38
  2 0
  Elbette korkunc, sallandirilmasi gereken iblisler besleniyor
 • Tahir Danacı

  04 Ekim 2018 21:50
  0 3
  Sevgili hakan bey Buradaki hakim ve savcıların adalet duygusu ile hareket ettiklerini sanmıyorum.Sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın gözüne girmek için böyle bir karar aldıklarını tahmin ediyorum
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;