GÜNCEL

Hakan Albayrak : Alparslan Kuytul ve polis sireni

Tarih
28 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak

Furkan Vakfı’nın kurucu başkanı Alparslan Kuytul tahliye edildi diye sevinirken, bir de duyduk ki yeniden tutuklanmış.

Bu iki gelişmenin arasında Adana polisinin sireni var; önemli.

***

Kuytul hapishaneden çıkıp Adana’ya geldiğinde kalabalık bir grup tarafından karşılandı.

O gruba birkaç kelam etmek istedi.

Eline bir megafon alıp konuşmaya başladı ki, o da ne?

Polis, siren çalarak Kuytul’un sesini bastırdı.

Konuşma boyunca siren, siren, siren…

Vukuat yok, acele yetişilmesi gereken bir yer yok; ama siren, siren, siren…

Kuytul konuşuyor, polis siren çalıyor.

Kuytul konuşuyor, polis siren çalıyor.

Kuytul konuşuyor, polis siren çalıyor.

Şaka gibi.

Kötü şaka.

Belki de, hakkındaki dava dosyasının “suç değil sus dosyası” olduğunu söyleyen Kuytul’un haklılığını vurgulamaya matuf bir shock art (şok sanatı) atraksiyonuydu bu.

Öyleyse Adana polisine kocaman bir alkış!

***

Şimdiye kadar ihtiyatı elden bırakmamaya çalışan Furkan Vakfı camiası, Kuytul’un tahliye edildikten bir gün sonra göz altına alınması ve tekrar tutuklanması üzerine hükümete ateş püskürmeye başladı. (“Yargı kararlarıyla hükümetin ne alakası var?” diye ciddi ciddi sorabileceğimiz bir durumda olmamızı ne çok isterdim.)

Havada husumet var artık.

Halbuki, bazı konferanslarının valilikler tarafından engellendiği Kasım 2014’te Alparslan Kuytul şu açıklamayı yapmıştı: “Kanaatime göre konferanslarımıza yapılan bu engellemeden  hükümetin ve siyasilerin haberi yok. Ama bürokratlara karanlık yerlerden talimat geliyor. Bu sadece bize yapılıyor gibi görünse de esasında AK Parti tüm cemaatlerle düşman edilmeye çalışılıyor. Hedeflerinin bu olduğuna inanıyorum. AK Parti uyanık olmalı. AK Parti’ye kimler düşmansa bu iş onların tezgâhı olabilir.”

İşi o noktadan şimdiki noktaya getirmeyi başaran AK Parti iktidarına da kocaman bir alkış!

Kriz, bundan daha kötü yönetilemezdi.

Hiç değilse bundan sonra akl-ı selim ile hareket edilse…

Çığırından çıkan iş, çığırına sokulsa…

***

Alparslan Kuytul’un konuşmalarında tasvip etmediğim, yanlış bulduğum, hatta kızgınlıkla karşıladığım bir sürü laf var.

Furkan Vakfı’nın Ankara’daki bir mitinginde taraftarlarına hitap ederken  “Ankara’dan iki tane hanım kardeşimizin gördüğü sadıka rüyalarda Peygamberimiz de şu anda aranızda… (Allah) melekleriyle de, peygamberiyle de desteklemektedir bizi” demesini sorunlu buldum mesela. (Peygamber Efendimiz aleyhisselatu vesselam ölmüştür. Bu dünyada sadece sünnetiyle yaşar, kendisi aramızda dolaşmaz. Hazret-i Ebubekir, Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali radıyallahum bile Efendimizin ölümünden sonra asla ‘O aramızda, destek için yanımızda’ dememişken Kuytul’a ne oluyor?)

15 Temmuz darbecilerine direnen kimselerin bu direniş kapsamındaki hareketlerinden ötürü cezalandırılamayacaklarına ilişkin kanun hükmünde kararnameye veya Fırat Kalkanı Harekâtı’na itiraz ederken kurduğu bazı cümleleri de yadırgadım.

Böyledir diye “İyi ki Kuytul’u zindana tıkıp susturdular” mı demeliyim?

E o zaman “Takrir-i Sükun Kanunu”na dayanarak muhalif sesleri susturan tek parti rejiminin istibdâdını da savunayım bari!

Metin Karabaşoğlu’na kulak vermek gerek:

“Yanlış gördüğü fikre karşı mücadeleyi fikirle değil, devletle yapma gibi bir eğilimin, yazık ki, dindarlar arasında da yaygınlaştığını görüyoruz. İhtiyacımız olan, fikir özgürlüğünü korumaktır. Doğrunun yanlıştan korkusu olmaz. Doğrunun ihtiyacı olan şey müzakere ve özgürlüktür.”

Budur.

***

 “Ama bunlar potansiyel FETÖ!”

Konuya böyle yaklaşacaksak, her cemaat ve tarikatın potansiyel FETÖ olduğunu söyleyebilir ve bunların alayının zindana tıkılmasını savunabiliriz.

Olacak şey değil.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  16 Şubat 2019 16:16
  0 0
  yetti hakan be.. o da kuytulluk yapmasaydı. yaptı cevabını aldı.
 • hursit dilaver

  31 Ocak 2019 15:49
  2 1
  sen tayyip bey için neler dediğini git de youubda dinle evladım. SIKIYSA RUS ÜÇAĞINI DÜŞÜRDE GÖRELİM dedikten sonra da ne yani düşürmüşte diyen senin üstad-i azamın kuytul. git oku. böyle zamanda tayyip beye vurmak hainliktir. hele kendine islami cemaat diyenlerden..sen ya da kuytul öyle de,yeni asya farklı mı. hepsi FETÖnün sahabe ve resul ruyalarından korkuyorlar.tayyip beyin himaye-i şahanesine nankörlük etmeyin. cHP geldiğinde yunana da kaçamazsınız.
 • SEDAT KALFA

  30 Ocak 2019 00:24
  2 0
  DÖNEKLER KARAR DA KARAR KILDI
 • karar hainlerin......

  29 Ocak 2019 02:39
  4 1
  nerde bir donek var karar gazetesi hemen savunuyor fetöyü savundunuz altan kardesleri savundunuz sözcüyü savundunuz osman kavalayi savundunuz allah askina siz hain oglu hain degilsinizde ne siniz
 • Safa

  28 Ocak 2019 21:57
  3 2
  Albayrak kinin artik iyice aciga cikti karar gazetesinin bir kuyruk acisi var reise karsi ama itibar gormuyorsunuz goremiyorsunuz
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;