SİYASET

Hakan Albayrak : Alerjik tepkiler

Tarih
22 Eylül 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hakan Albayrak
Bugün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplanıyor. Aslında beş gün sonra toplanacaktı ama Irak Kürdistan Bölge Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül’de düzenlemeye hazırlandığı bağımsızlık referandumu münasebetiyle toplantı erkene alındı. Masadaki en önemli konu, referandumdan vazgeçmemesi halinde IKBY’ye uygulanacak olan yaptırımlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediğine göre bunlar “sıradan olmayacak”. Demek ki can yakıcı adımlar planlanıyor. IKBY Başkanı Barzani’nin bu sayede geri adım atması umuluyor.

Barzani yaptırım tehditlerine rağmen geri adım atmaz ve bu tehditler kuvveden fiile çıkar ise, Türkiye, Katar’dan sonraki en yakın dost ve müttefiki olan IKBY ile sonu belirsiz bir sürtüşmeye girer. Bu sürtüşme, Dicle-Fırat havzasında kazandığımız çok önemli bir mevzii kaybetmemize yol açabilir. O mevzi, dost olmayan unsurların eline geçebilir. Diyelim ki Barzani geri adım attı; o takdirde bile, Barzani ve taraftarlarının içinde kalan ukde yüzünden, Türkiye-IKBY ilişkileri zehirlenecektir.

Yol yakınken dönmeyi öneriyorum. Devlet erkânı, bugünkü MGK toplantısında, ‘O kadar yüksek perdeden konuşup büyük bir beklenti oluşturduktan sonra dönmemiz mümkün değil. Bu toplantıda dananın kuyruğunu koparmazsak karizmamız çizilir’ düşüncesine kapılmadan, Türkiye ile IKBY arasındaki iyi münasebetlerin stratejik önemine uygun bir tavır sergilese, yaptırım konusunu geçiştirse veya bu konuda en kötü ihtimalle yasak savmak babından bir şeyler söylemekle yetinse ne güzel olur. Ufak bir ‘mahcubiyet’ olacaksa da olsun. Türkiye’nin selametinin yanında ne ehemmiyeti var?

IKBY ile iyi münasebetleri korumak ve geliştirmek, ki ileride IKBY’nin yerini alabilecek olan bağımsız Kürdistan devletinin dostluğunu şimdiden ‘garantilemek’ anlamına da gelir bu, Türkiye’nin selameti için ‘olmazsa olmaz’ mesabesindedir.

***

Bugünkü MGK toplantısının IKBY ile ilgili faslında gözetilmesi gerektiğini düşündüğüm bir husus daha var:

IKBY’deki bağımsızlık referandumuna, orada bağımsız bir Kürdistan devletinin kurulması fikrine, Kerkük’ü o devlete dahil etme arzusuna, hatta tek başına “Kürdistan” kelimesine bile gösterilen menfi tepkiler genellikle ‘alerjik reaksiyon’a benziyor ve pek çok Türkiyeli Kürt üzerinde (de) tahkir etkisi yapıyor. Basın-yayın organlarında ve hele sosyal medyada söz konusu ‘alerjik reaksiyonlar’ had safhada. Bazı muhalefet partilerinde de öyle. Hükümet, devlet, bilhassa Erdoğan bu sevimsiz resme girmemeli. (Diyarbakır’daki tarihî Erdoğan - Barzani - İbrahim Tatlıses - Şivan Perver buluşmasında verilen harikulade Yeni Türkiye resmi vardı ya, işte o resmi ihya etsinler. Korkulara, vehimlere, seçim hesaplarına kurban etmesinler o resmi.)

Irak’taki durum Türkiye’dekinden tamamen farklı. Suriye’dekinden de tamamen farklı. Oranın kendine özgü şartları, IKBY’nin bağımsız Kürdistan devletine dönüşmesini kaçınılmaz kılabilir. ‘Tartışmalı bölgeler konusunda uzlaşma sağlanmadan bu bölgeleri de Kürdistan devletine dahil etme çabası yanlış olur, bölge halkları için büyük riskler doğurur’ gibi şerhler elbette düşülmeli ama ‘Bağımsız Kürdistan hiçbir kayıt ve şart altında kurulamaz!’ diye kestirip atılmamalı. Aynı şekilde, Kerkük’te Türkmenler ve Araplar aleyhinde demografik dümenlerin çevrilmesine itiraz edilmeli ama ‘Öz be öz Türk şehri olan Kerkük asla Kürdistan toprağı olamaz!’ diye kestirip atılmamalı.

Türkiyeli olmaktan mutluluk duyan, Türkiye’yi bölmeyi aklının ucundan bile geçirmeyen, PKK’nın “demokratik özerklik” davasına da itibar etmeyen, Kuzey Irak’ta bağımsız Kürdistan’ın kurulmasına ise sıcak bakan Kürt arkadaşlarım soruyor, ben de onlarla beraber soruyorum:

“Türkiye var, Arabistan var, daha birçok Türk ve Arap devleti var; Kürdistan niye olmasın?”

“Türkler, Araplar ve Farslar devlet kurabilir ama Kürtler kuramaz, öyle mi? Kürtleri tahkir etmek değilse nedir bu?”

“Irak bayrağı altında yaşamalarında sakınca görülmeyen Türkmenlerin Kürdistan bayrağı altında yaşamalarında niye sakınca görülüyor? Araplar Türkmenlerin kardeşleri de Kürtler değil mi?”
“Kerkük’ün Türk şehri olduğu için Kürdistan’a katılamayacağını söyleyenler Türkiye’deki Kürt şehirleri hakkında ne düşünüyor? Türkmenlerin Kürdistan vatandaşı olmasına itiraz edenler Türkiye nüfusunun önemli bir kısmının Kürt olmasına ne diyor? Ne kadar yaman bir çelişkiye düştüklerini fark etmiyorlar mı?”

“Kürtler Irak’ı parçalıyor diye kızanlar, Irak’ın bütünlüğünün sahici olduğuna gerçekten inanıyor mı? İslam kardeşliğine ihanetten ve Müslümanların birliğini bozmaktan dem vurarak Kürtlere sövüp sayanlar, Müslümanları birbirine düşürmenin kitabını yazan Tahran’a bağlı Bağdat yönetiminin mezhepçi siyasetinde mi görüyor kardeşlik ve birlik şuurunu? İttihad-ı İslam kuruldu da onu Kürtler mi bozdu?”

“Türkiye’nin Kürdistan’la safları sıklaştırmasını savunmak yerine Türkiye’nin Kürdistan’la köprüleri atmasını savunan İttihad-ı İslam’cılar var; yakışıyor mu onlara?

***

NOT:

Bu yazımın, 16.09.2017 tarihli Karar’daki “Referandum ve Kerkük meselesi” başlıklı yazım, 18.09.2017 tarihli Karar’daki “Barzani Türkiye’yi gerçekten savaşla tehdit etti mi?” başlıklı yazım ve 21.09.2017 tarihli Karar’daki “Barzani düşmanlığı” başlıklı yazımla birlikte değerlendirilmesini istirham ederim.

Okumamış olanlar için o yazıların internet adresleri veriyorum:

http://www.karar.com/yazarlar/hakan-albayrak/referandum-ve-kerkuk-meselesi-4942

http://www.karar.com/yazarlar/hakan-albayrak/barzani-turkiyeyi-gercekten-savasla-tehdit-etti-mi-4961

http://www.karar.com/yazarlar/hakan-albayrak/barzani-dusmanligi-4987

Karar
22 Eylül 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ali

  24 Eylül 2017 11:08
  0 0
  Vatan Haini Hakanin makalelerini seslendirmekte ayri bir suc ortagidir! Böyle serefsizlerin sesini neden yayiyorsunuz? Takibi birakmak icin yeterli ya !
 • Osman

  23 Eylül 2017 16:34
  0 1
  Hakan! Hedef Türkiye’nin bütünlüğü ve devletin bekası değil mi? Sen benzerlerine bu ulkede yazi yazdiran devlet kendine yazik ediyor! Nefesiniz kesilmeli!
 • İsmail

  23 Eylül 2017 14:49
  0 0
  Hakan bey hayretle okudum yazınızı,işi kürtlüğe indirgemeniz insanları tahrike yönelik kasıtlı bir amaç gibi duruyor sizin yazılarınızı bilmesem direk düşüneceğim olaydır,bildiğiniz gibi bir dönem Taksim'de ağaç kurtarmak için mücadele edenler vardı,memleketi cehenneme çevirdiler ve dediler ki mesele ağaç değil hala anlamadınızmı,bende sizlere ve Kürtlere diyorum ki mesele Kürt devleti kurmak değil mesele onları kullanarak Kürtlerde dahil olmak üzere ve onları tüm müslümanlar nezdinde itibarsızlaştırarak sadece ve sadece Yahudi ve Amerika'ya kul edip tüm Ortadoğu'yuda yok etmek hala anlamadınız mı bu nasıl bir bakış yazık. Osmanlı'dan koparılıp da kurulan güya bağımsız Arap devletcikleri bayrağını bile İngilizlerin çizdiği sömürge devletcikler ,birer birer yok edilip tekrar parçalanıyor,öldürülüyor ırzlarına geçiliyor,kültürleri yok ediliyor zenginlikleri sömürülüyor,ne zannediyorsun uz Kürtlerin tek millet tek devlet güçlü bir devletin Allah size akıl versin,kurulduktan sonraki ilk hedef Kürtlerin Şii Sünni Alevi yezidi komünist dinci diye birbirlerine kırdırılıp geleneklerinin birlikteliklerini kökünene kibrit suyu dökeceklerini, bağımsız olmaya çalıştıkça darbe yapılacağını liderlerin öldürülüp yok edileceğini,sizi kullanıp nasıl ırak yok edildiyse,Suriye yok edildiyse bundan sonraki süreçte Türkiye'yi yok Edip parçalayacaklarını ve sizi kardeşinizin kanını içmenizi isteyecekleri ni yapmazsanız sizin her şeyimiz yok Edip yerinize başkalarını koyacaklarını sizleri en kudretli zamanında asimile etmeyen zulmetmeyen bir Osmanlı varken Ermeniler gibi şimdide sizmi bizi sırtım8zdan vurup hainlik Edip canımıza malımıza ailemize kastedip hainlik yapacaksınız şimdi bunların zamanımı Türkiye hiç olmadığı kadar özgürken tüm dünya tepesine çökmüşken bunların konuşulması ne denli doğrudur, Hakan bey ne yapmaya çalışıyorsunuz bir olan kardeşlerimizin aklını bulandırıp perişan olmalarını mı istiyorsunuz ,yoksa ebediyen tüm Ortadoğu'nun hain haftasını yiyen millet konumuna mı düşürmek istiyorsunuz Kürt milletine merhamet edin zelil ve perişan hala düşmesinler.
 • Kürt

  23 Eylül 2017 10:00
  0 0
  Biz kürtlerin en büyuk imtihani bu konu , ey kürt kardeslerim kürt denince midesi bulananlara ragmen kinlenmeyin , kizmayin bayrak icin ayaga kalkmayin eger kinlenecekseniz eger ayaga kalkacaksaniz Allah icin olsun ... Amerikanin oyuncagi olanlar Barzaninin ABD nin oyuncagi oldugunu söyluyor tamam iste ikiside ABD nin usagi
 • Recep

  23 Eylül 2017 01:23
  0 0
  Biz de ittihad-ı islam istiyoruz, ama romantik islamcıların hayal ettiğini değil. Her yerde olmaya çalışan hiç bir yerde olamayandır.
 • Kadri

  22 Eylül 2017 19:52
  0 0
  Türkiyenin bu kadar angaje olduğu, hiç bir şüpheye yer vermeyecek şekilde kararlı olduğu bir dış politika konusunda gereksiz bir itiraz yazısı yazmak yararlı olmaz. Yıllardır demografiyle oynanan bir bölgede oldu bittiye getirilen bir referandum adil olmaz. Irakın bölünmesi bölgedeki diğer ülkelere de pek güzel örnek olmaz. Allerji dediğiniz şeyin ne tür spnuçlar doğuracağını en iyi siz tahmin edersiniz.
 • murat

  22 Eylül 2017 17:48
  0 0
  hasan arkadaşımın yorumunu okumadan önce bende hemen hemen aynı şeyleri yazacaktım.ama gerek kalmamış.arkadaşın ağzına sağlık. ben yazar değilim ama .aslında hakan albayrağın herşeyi daha iyi analiz etmesini umardım.kurulacak olan bu devletin kurulmasını kimler destekliyor. amaç ne .bunları benden dahaiyi bildiğini tahmin ediyorum. bu yazının amacını anlamış değilim. bence tehlikeli bir yazı olmuş .kürdistan niye olmasın demek .
 • Hasan

  22 Eylül 2017 16:25
  7 0
  Merhaba, Bence Türkiye yani Erdoğan bu kurt devletine şiddetle karşı çıkıyor çünkü bu devletin sizin söz ettiğiniz gibi masum bir Kürt devleti olmaktan öte büyük İsrail projesinin bir parçası olduğunu görüyor ve biliyor. Öncelikle siz kendinize şu soruyu sorun; yeni kurulacak bağımsız kurt devleti kurulduğu şekli ile kalacak mi? İsrail bu devletin kurulmasına neden ciddi önem veriyor? ... Sorular uzatılabilir. Bununla birlikte her şeye rağmen kurulan bu bağımsız devlet ile çatışma yerine iyi ilişkiler kurmak ülke çıkarları için daha olumlu sonuçlar vermesi muhtemel. Ancak bu devletin kurulmaması için her şeyi yaptıktan sonra ki izlenecek yok olmalı.. İyi günler,
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;