POLEMİK

Fehmi Koru : MHP koalisyon yolunu açtı, ama...

Tarih
06 Ekim 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Fehmi Koru

6 Ekim 2015

“KOALİSYON sürecinde MHP’nin uzlaşmaz tavrı yanlıştı”
dokundurmasını yaptım diye partinin önemli isimlerinden birinin tehditkâr açık-mektubuna muhatap edilmiştim... Hayrettir; MHP’nin seçim bildirgesini açıkladığı toplantıya, Devlet Bahçeli’nin, “Seçimde sandıktan 7 Haziran’daki gibi bir sonuç çıkarsa, partimiz HDP dışındaki partilerle koalisyona hazır” sözleri damgasını vurdu.

Daha önce açıklanan 4 ilkeye sadık kalma kaydıyla...

Bu da bir şeydir; hem de önemli bir şey...

Siyasi partiler, mensuplarına, Meclis’te mümkün olduğu kadar çok koltuk sağlamak amacıyla faaliyet göstermez. Seçmenler de, oylarını, “Bizimkiler Meclis’e girsinler de hep muhalefette kalsınlar” diye kullanmaz. Partilerin amacı iktidara gelmek, seçmenlerin arzusu da partilerini iktidarda görmektir.

Oy bunun için değerlidir.

İktidarın seçimden önce belli olduğu, sandığın dengeleri hiç değiştirmediği bir sistem değildir demokrasi...

7 Haziran seçimi sonrasında yaşananlar, partilerin -özellikle MHP’nin- tavrı yüzünden seçmenin iradesine uygun gelişmedi. Seçmen, oylarını, sandığa, AK Parti’yi birinci parti yapacak biçimde yansıttı, ancak ona tek başına hükümet kuracak çoğunluğu vermedi; bugün ise AK Partili bir hükümetle yeniden seçime gidiliyor...

MHP istekli görünseydi AK Partili veya AK Parti’nin içinde yer almayacağı bir hükümetin kurulmasını sağlayabilirdi.

Ne kadar değerli ve yerinde olursa olsun, “ilkeler”, seçmenin iradesine uygun bir hükümetin kurulmasından daha önemli sayılamaz.

Dahası, MHP’nin “ilke” saydığı konuların pazarlığa tabi tutulmadan yerine getirilmesi pekâlâ mümkündü. Siyasette her soruna çözüm bulunabilir ve demokrasiler çözüm üretmekte mahirdir.

AK Parti’nin, oyunun ciddi ölçüde azaldığı 7 Haziran seçimi sonrasında kendini iktidarda tutmanın ve seçimi tekrarlatarak şansını yeniden denemenin yolunu nasıl bulduğunu gördük işte. Şu anda var olan siyasi tablo 7 Haziran sonucuyla erişilmesi en zor olan tabloydu; AK Parti bunu başardı.

Partilerin seçim bildirgeleri bir niyet açıklaması anlamı taşıdığı kadar, seçmenin zihnindeki tereddütleri ortadan kald��rma aracıdır da. MHP’nin “Koalisyona varız” mesajı, seçmenin zihnindeki tereddütleri kaldırma zorunluluğunun eseri.

MHP iktidar olmak istemeyen bir parti görüntüsünü silmek için bu mesajı veriyor.

İşe yarayacak mı mesaj?

Kuşkuluyum.

Benim kuşkum kişisel. Gayet masum bir dokundurmaya karşılık partinin “2 numaralı” koltuğunda oturan politikacının yazılı tepkisini çekmemi getiren bir konu bu ve MHP’nin iktidar olma arzusu duyduğuna kendimi ikna etmem biraz zor.

Etkili bir biçimde tekrarlanırsa, kendi tabanını yeniden oy vermeye belki ikna edebilir MHP...

MHP’den esas beklenen, HDP konusundaki uzlaşmaz tavrını ciddi biçimde gözden geçirmesidir.

“HDP dışındaki koalisyonlara varız” diyor ya, işte onu...

Unutulmaması gereken bir nokta da, seçime girme hakkını elde etmiş partilerin siyaseten “meşru” oldukları gerçeğidir. Her parti diğerlerinden pek çok noktada ayrılır; ancak “meşruiyet” konusunda hepsi eşittir.

Son seçimde 6 milyondan fazla oy alıp 80 milletvekili çıkaran HDP ile “meşruiyet” açısından farklı değildir MHP...

İki partiden biri diğerini koalisyon ortağı olarak görmek istemeyebilir elbette, başka partilerle ortaklığı tercih edebilir; ancak bunu sistemi kilitleyen bir “veto” haline getirmenin anlamı yok.

“Var” diyenin samimiyetinden kuşku duymalı MHP...

Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;