POLEMİK

Fehmi Koru : Medyada olanın anlamı

Tarih
01 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Fehmi Koru

1 Aralık 2014

GERÇEKTEN tuhaf bir olay...

İktidara yakın iki yayın grubunda yönetici koltuklarında oturan üç gazetecinin görevlerinden aniden alınmaları, hem olayın kendisi hem de meydana geliş biçimi olarak, tek kelimeyle tuhaf...

Üçünü de yakından tanıyor ve çok değerli meslektaşlar olduklarını biliyorum. Olay üzerine haklarında olumsuz kanaat sergileyenlerin bile, söylediklerini kine bürünmüş kirlerden arındırdığımızda, onları birçok yönden başarılı buldukları ortada.

Medyada esasen çekememezlik dizboyudur ve bugünküne benzer aşırı çekişmeli ortamlarda, iddia ve ithamların çirkefe bürünmesine alışkınız.

Anlaşıldığı kadarıyla, görevden alınan üç yönetici de, rakiplerinin haklarında ileri sürdüklerine pek şaşırmış görünmüyorlar; onların şaşırdıkları, böyle bir olayın bugünün şartlarında ve kendileri için olabilmesidir...

Onlar da olayın neden olabildiğini tam anlamış değiller.

Evet, böyle bir olayın yaşanmış olmasını anlamak o kadar kolay değildir; ancak yine de yaşananın bütünüyle anlaşılmaz bir olay olduğunu sanmıyorum.

Aşağıda okuyacaklarınız, kendi hesabıma, olanı açıklama denemesidir...

Türkiye’de hayli uzun sürmüş bir iktidar var. Çok partili dönemde hiçbir siyasi çizgi 10 yıldan fazla süreyle tek başına iktidarda kalamamış, başkalarıyla paylaşarak bile AK Parti kadar devlet yönetiminde bulunamamıştı.

Yalnız iktidarın süresinin uzunluğu yönünden dikkat çekici bir durum yaşanmıyor ülkemizde; muhalefetin zayıflığı yüzünden siyasetin geleceği de ipotek altında. Mevcut iktidar kolayca değişmeyecek hissini veriyor. 2023 yılında iktidarda yine kendisinin bulunacağı hesaplarını yapabiliyor AK Parti; iktidarın potansiyel süresini 2071 olarak öngörenler bile çıkabiliyor...

Demokrasilerde pek nadir görülen bir durumdur bu. Normalde, siyasi çizgiler iktidara gelir, bir süreliğine devleti yönetir ve çeşitli sebeplerle geldikleri gibi yönetimden giderler... 10 veya bilemediniz 11 yıllık döngülerle iktidar sahipleri değişir; en uzun süreyle iktidarda kalan partilerin ömrü 15 yılı geçmez...

Uzun süren ve hiç sona ermeyecekmiş görüntüsü veren iktidarlar yok mudur? Vardır elbette. O tür yönetimlere sahip ülkelerde, şimdi bizde yaşanana benzer -kahramanlarının bile neden olduğunu tam anlayamadığı türden- olaylarla karşılaşılabilir. Hoyrat ve nobran bir dil sıkça kullanıma girer.

Herhangi bir kıymet hükmü ifade ediyor değilim; sadece uzun süreli iktidarların gereğinden fazla kendine güven ürettiğinden, bunun iktidar sahipleri ile yönetilenlerin davranışlarına yansıdığından ve en tuhaf olayların da iktidara yakın bilinenlerin başına gelebildiğinden söz ediyorum.

İktidarı elinde tutanlar değişmeyince, iktidar içi hesaplaşmalar daha kolay ortaya çıkabiliyor; iktidarın gücünü kendi alanlarında paylaşan kişiler, örgütler, cemaatlerin tutumları, huzursuzluklara, çeşitli boyutlarda çekişmelere ve tabii savrulmalara da yol açabiliyor.

Çekişenleri çıplak gözle görmek şart değil; hatta bazen çekişme ancak tuhaf olaylarla dışa vurduğunda varlığını belli ediyor. Dahası, çekişmenin ciddi sebepleri olması da gerekmiyor.

Oluyor ve olduğunda herkesi şaşırtıyor.

Yazdıklarım bir tahlil denemesi olarak kabul edilmeli. Tezimi akla uygun bulanlar, şimdi yaşananın bu tür tuhaf olayların ne ilki ne de sonuncusu olmadığını anlamışlardır. İlk değildir, çünkü çok daha farklı biçimlerde kendisini belli etmiş başka çekişmeler de yaşandı yakınlarda; iktidarın daha uzun yıllar işbaşında kalma becerisi ortada olduğuna göre, bu olay son da olmayacaktır...

Tek teselli, son olayda gadre uğrayanların, yere düşmekle kadr-ü kıymetten düşmeyecek cinsten meslektaşlar olmaları...

Bilmem anlatabildim mi?

Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;