GÜNCEL

Fehmi Koru : Bayrağım hazır ama süreç yeniden başlasın

Tarih
16 Eylül 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Fehmi Koru

16 Eylül 2015

Terörün en fazla sarstığı ülkelerdeniz; hem de tam 30 yıldır... Terörün başını her kaldırışında ülkemiz “iç savaşa” maruz ülke görüntüleri veriyor.

Evet, terör 30 yıllık kaderimiz, ancak bu belayla baş etme konusunda acemiliğimiz hâlâ sürüyor.

Devlet terör konusunda hazır bir “mücadele paket programa” sahip: F-16’lar, F-4’ler ile dağlar taşlar bombalanıyor... İsyan kalkışması olarak gördüğü yerlere göz açtırmıyor; binlerce mermiye yüz binlerce mermiyle mukabele ediyor... Terörist ile masum vatandaşı ayırmanın tek yolu olarak sokağa çıkma yasağına başvuruyor devlet... Teröriste geçiş imkânı ve ikmal desteği sağladığı düşünülen yerleşim yerlerinden henüz zorla göç ettirme tedbirine başvurulmadı; ama onun da eli kulağındadır...

Sonuç?

Bugüne kadar 40 binin üzerinde can kaybı, yüz milyarlarca dolar maddi zarar bilançosuna yeni kayıplar ve zararlar eklenmesi... Moral bozukluğu ve onun getireceği sıkıntılar da cabası...

Teröre karşı devletin mücadelesi yalnızca askeri ve polisiye tedbirlerle sınırlı kalmıyor; ister istemez sivil hayatı ilgilendiren uygulamalar da gündeme geliyor. Siyasilerin (HDP’liler) sokağa çıkma yasağı uygulanan ilçeye girme girişimleri geri püskürtüldü...

Küçümsediğim sanılmasın, tam tersine, çözümü devlete bırakılan sorunların üzerine her devlet üç aşağı beş yukarı bizdeki gibi mukabele eder. Başarılı olur veya olamaz, o başka bir meseledir; ancak “devlet” dediğinin kullanabileceği unsurlar meşru kolluk kuvvetleridir ve onlar da teröristlere karşı bizde alınana benzer tedbirlerden başkasını bilmez.

Önemli olan, sorunların şiddet kullanılarak belli edilmesinin önüne geçmek, teröre sapılmışsa bunu durdurmanın farklı yöntemlerini aramaktır.

Herhalde bunu devletten bekleyecek değiliz; görevi sivil toplum unsurlarının üstlenmesi beklenir.

Ülkemizin en kalabalık üyeye sahip sivil toplum kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde buluşan, 13 işçi ve işveren sendikası, odalar, işadamı dernekleri ve Barolar Birliği’nin “teröre karşı ortak cephe” oluşturma kararı, önemli bir ilk girişimdir.

Ankara’da toplanacak üyeleriyle terörü lanetleyecekler... Herkesin evleri ve işyerlerine Türk bayrakları asması çağrısında da bulundu katılımcı örgütler adına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu...

Sivil toplum da “terör” başını çıkardığında geleneksel olarak böyle bir tepki verir...

Vermeli de. Ancak bununla yetinmemeli, terörün yeniden boy göstermesine yol açan zemini ortadan kaldırmak için başka girişimler de üstlenmeli.

Barışı ve çatışmasızlığın sürekliliğini sağlayacak süreç neden beklenen sonucu doğurmadı? Demokratik bir ülkede sorunların dile getirilmesinin yolları bellidir; o yollar kullanılarak sorunun çözümünde bayağı mesafeler alındı da, neden son anda yeniden silaha sarılındı? Sürecin önemli yönlerinden biri, tarafların ilgili yerel unsurlar aracılığıyla görüşlerini birbirleriyle ve gerektiği oranda kamuoyuyla paylaşmasıydı; bu yön nisan ayından bu yana neden çalıştırılmıyor?

Cephede buluşan 13 sivil toplum örgütünün temsilcileri, soğutulan süreci canlandırmak üzere bu ve benzer soruların sağlıklı cevaplarını arayabilir, terörü yeniden devre dışı bırakma yolunda ciddi adımlar atılmasını sağlayabilir.

Yükselen şoven duyguları biraz daha yükseltmeye yarayacak girişimlerden kaçınmalı, sürece biraz daha şans tanıyacak formüller peşinden gidip kalıcı barışı zorlamalıyız.

Hisarcıklıoğlu ve arkadaşları bunu yapabilir.

Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Sadık Demir

  17 Eylül 2015 09:59
  2 0
  Fehmi Bey, çözüm sürecinin tekrar başlamasını istemişsiniz; yazınızı okudum, hiç bir yerinde örgütün propaganda yapmak için yoğun ve profesyonelce kullandığı internet web sitelerinden söz etmemişsiniz. Bir kısmı şu anda kapalı olan bu web siteleri sayesinde örgüt, genç beyinleri yıkamakla kalmadı aynı zamanda kendi eylemlerini haklı çıkarmaya da çalıştı.. Her kim ki bu web sitelerinin tekrar açılmasına ön ayak olur ya da onay verir biliniz ki çözüm süreci denen bölünme sürecinin yeniden hayata geçiren kişi olarak tarihe adını yazdıracaktır.. Sizden yazılarınızda bu konuya da değinmenizi bekleriz..
 • ahmed niyazi

  17 Eylül 2015 09:42
  2 0
  fehmi bey yazılarınız da avrupa veya amerika mevzu bahis olduğunda hayranlık pkk ve türevleri olduğunda küçümseyen uslub içine gizlenmiş masumlaştırma ,vatanımızdan milletimizden ordumuzdan hükümetimizden konu açılınca niçin TEPE GÖZÜN ÇALIŞIR DA UKALA CA AMERİKAN VARİ BİR USLUP TAKINIRSIN BİLEMEDİK DİREK BAĞ KURMAK TA İSTEMEDİK ...AMA
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;