GÜNCEL

Fehmi Koru : Ateşin üzerine su dökülür, benzin değil

Tarih
09 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Fehmi Koru
9 Ekim 2014...

İNSAFI elden bırakır, bilgi ve deneyime dayalı serinkanlı değerlendirmeler yerine takıntıların peşinde yorumlarla kamuoyunu yanlışa sevk ederseniz, ortaya şimdiki manzaranın çıkması kaçınılmaz olur...
Etrafımız kan ve ateş çemberiydi, etrafımızdaki kan ve ateşi şimdi kendi topraklarımıza da çektik...
Burada biraz duralım ve kendi değerlendirmemize bakalım.
Ebubekir el-Bağdadi ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, IŞİD adıyla anılan örgüt ile Ak Parti’nin herhangi bir ideolojik akrabalığı olabilir mi?
IŞİD (ya da şimdilerde anılmak istediği adıyla “İslam Devleti”, kısaltılmışıyla İD) bir “sapma” ideolojiye sahip; ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın, Türkiye’de temsil edilen İslam inancıyla bir ilişkisi kurulamaz IŞİD’in temsil ettiği inanışın...
Sadece gittiği yerlerde sergilediği uygulamaların vahşiliği sebebiyle değil, IŞİD’in kendisine hedef seçtiği tahmin edilebilecek dünya ve bölge tablosu da İslam’la veya dinin kabulleriyle örtüşmüyor.
Dünya üzerinde var olan herhangi bir din otoritesi, İslam dünyasından din veya ilim adamı, “IŞİD” örgütünün anlayış ve uygulamalarını tasvip etmiş değil; tam tersine, İslam dünyasının saygı hak eden âlimleri, Batı’daki İslam merkezlerinin başındaki önemli kişilikler -bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı da- inananları IŞİD konusunda uyarıp duruyor.
Durum böyle iken, birbirine hiçbir biçimde benzemeyen IŞİD ile AK Parti veya Bağdadi ile Erdoğan ve Davutoğlu arasında paralellik kurup “AK Parti IŞİD’i destekliyor’’ veya “Erdoğan IŞİD’i Kürtlere tercih ediyor’’ türü yakıştırmaları yorum olarak sunmanın anlamı ne?
Türkiye’nin birçok ilinde insanlar bu tür kışkırtıcı yorumlar üzerine hareketlendiler işte...
Meclis’ten geçen tezkere ile Türkiye kendisini ABD’nin başını çektiği “koalisyon”un parçası haline getirdi. İçerisinde 10’dan fazla ülkenin yer aldığı koalisyon günlerden beri Kobani’nin düşmemesi için seferber; sayısız uçak her gün Kobani dahil Suriye’nin kuzeyindeki IŞİD mevzilerini bombalıyor.
Hiç kuşkusuz Türkiye de operasyonlara yardımcı oluyordur...
Yeterli değil mi? Yeterli değilse, “koalisyon” güçlerinin daha neler yapması gerektiği üzerinde fikirler üretilmesi mantıklı olmaz mı?
Neden illa Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin sınır ötesine geçmesi talepleri yükseltiliyor?
Kan ve gözyaşını Türkiye içerisine taşıdığınızda olanları hep birlikte gördük; bir daha asla yaşanmayacağını düşündüğümüz türden tedbirler alınmaya başlandı. Sokağa çıkma yasağının bir adım ilerisi “olağanüstü hal”, onun bir adım ötesi de “sıkıyönetim”dir.
OHAL ve sıkıyönetim dönemlerinde ülkemizde neler yaşandığını ne çabuk unuttuk...
Galiba yönetici kademelerinde yer alanların da sağduyuya ihtiyaçları var. Yetkili ağızlardan çıkan bazı açıklamalar ateşin üzerine benzin dökme etkisi yapıyor... Oysa tedirginliği azaltıcı, kışkırtılan kitleleri yatıştırıcı çıkışlar zamanı şimdi...
Vaktiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den gelmesine alıştığımız türden çıkışlar... Herkes aynı türden açıklamalar yaptığında, ortalığı karıştırma amaçlı kışkırtıcı yorumlar insanlar üzerinde daha etkili hale geliyor.
Ülkemizin şu anda sağduyulu yaklaşımlara ihtiyacı var.
Bir oyun oynanıyor ve oyun bazılarının sandığı gibi Suriye’yle veya Irak’la ilgili değil; doğrudan Türkiye’yi ateş çemberinin içerisine çekme gayreti var ve şimdiki manzara, oyunu kuranları sevindiriyordur...
Biraz akıl ve sağduyu lütfen...
Habertürk

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;