POLEMİK

Ersoy DEDE : İstiklâl Marşı’nın bestesi çalıntı mı?

Tarih
17 Mart 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklâl Marşı’nın bestesine dair üzüntüsünü dile getirdiğinde yeniden Osman Şevki Uludağ’ı hatırladık.. Osman Şevki Bey bir doktor ama aynı zamanda tıp tarihçisidir. 120’ye yakın beste ve çok sayıda derlemeye imza atmış bir müzik adamıdır.. 1925 yılında cumhuriyet tarihinin ilk tırmanışını gerçekleştirerek zirvesine çıktığı Uludağ’ın da isim babası. İstiklal Marşı’nın bestesine ilk itiraz eden oydu.. 1940’lı yıllarda mecliste milletvekili olarak konuyu gündeme getirir; “İstiklal Marşı’nın ilk kısmını teşkil eden on ölçüsünün, Carmen Sylva adında bir sokak şarkısından transpozisyon suretiyle alındığı doğru mudur?” Başka soruları da vardır o besteyle ilgili olarak.. Ama en dikkat çekeni bu.. Osman Şevki Bey’e göre, İstiklâl Marşı’nın bestesi düpedüz araklama.. Bahse konu beste, Romen bando şefi Ion Ivanovici’nin Carmen Sylva Valsi.. Eserin girişi hakikaten benziyor.. Fakat Osman Zeki Üngör sahiden bu beste üzerinden çalıştıysa, valse bir dörtlük daha ilave ederek tempoyu marşa çevirmiş gibi görünüyor.. Ondan sonra minik dokunuşlarla son haline getirmiş.. Bu iddia halen daha güncelliğini koruyor. Merak eden Carmen Sylva’yı internetten bulup şaşırtıcı benzerliği kendi kulaklarıyla duyar..   

 

Gazi polis müdürünün unutulan soruşturma dosyası

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürü Murat Ellik.. Asteğmen olarak askerlik hizmetini yaparken mayına bastı ve bir bacağını kaybetti.. Vatan hizmetine protez bacakla polis olarak devam etti.. İstanbul’da görevini sürdürürken makamında saldırıya uğradı.. Erdi Meço isimli bir kişi, avukatlığını yaptığı bir insan kaçakçısının, yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması için pasaport şubedeki polis memurlarına baskı yapıyordu.. Devreye, personelini korumaya çalışan şube müdürü Murat Ellik girdi. Bu defa Erdi Meço kendisini engellemeye çalışan Ellik’e fiziksel saldırıda bulundu.. Meço halen; kasten yaralama, görevli memura hakaret ve tehdit gibi suçlardan yargılanıyor.. Ancak burada bir detay daha.. Makamında darp edilen Murat Ellik hakkında da inceleme yapıldı.. Disiplin soruşturması, müfettiş incelemesi gibi süreçler tamamlandı ve ‘ceza tayinine mahal olmadığı’ kararı verildi..Fakat ilginçtir, Murat Ellik, dosyası henüz kapatılmadığı için, bir buçuk yıldır rütbe terfi dönemlerinde mağdur oluyor.. Ellik gibi unutulan başkaları da var mıdır, bilmiyorum. Ama vatan evlatlarını motive etmemiz gereken bu günlerde daha hassas davranmak gerekmez mi?..   

Star
17 mart 2018


YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Mustafa-4

  17 Mart 2018 20:38
  1 0
  Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki girişimleri takdire şayandır. Birileri bu teknik konuyu bilemediği için itiraz edebilir. Onları ikna etmek gerekir. Buradaki amaç, Türk Milletinin daha çok coşku ve katılımla yine aynı heyecanla söyleyebilmesidir.
 • Mustafa-3

  17 Mart 2018 20:23
  1 0
  Bu nedenle Milli marşımızın bestelenmesi gereği vardır. Siyasi asla değildir. Ses sınırları ve söz-ses uyumsuzluğu söz konusudur. Müzik diliyle prozodi hatası vardır. Kelimeler bölünmüştür. cakobe !! ne demektir? Nim milleti bir vuruşluk sürede okunması gerekir(üçleme)V.S
 • Mustafa-2

  17 Mart 2018 20:22
  1 0
  Asıl olan ve eleştirilen bu yönü değil. İstiklal marşımızdaki ciddi problem ses sınırlarını tiz ve pes seslerde aşmasıdır. Yani 11 ses aralığı olan bir eseri ses sürecini tamamlamış ve şan çalışması yapmış vokaller seslendirebilir. Akıl baliğ olmamış özellikle erkek çocuklar bu eseri seslendiremez ve detone olurlar. Özellikle ilk ve orta öğretim gençleri bu marşı bestesine uygun olarak söyleyebilmesi zordur.
 • Mustafa-1

  17 Mart 2018 20:21
  1 0
  Giriş bölümü hariç, İstiklal marşıyla alakası yok. Ancak giriş benziyor besteci buradan kısa bir alıntı yapmış olabilir. Giriş bölümünden sonra oldukça farklı bir beste geliyor. Yani büyük bir bölüm tamamen farklı. Bir kere ana temada benzerlik yok. Bu 3/4 lük yani vals türü bir çalışma. Aynı formatta olan eserlerde benzeme olması doğaldır.Buda bir kaç ölçüyü geçmez.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;