GÜNCEL

Ersoy DEDE : Kadir Şeker davasıyla birlikte öğrendiklerimiz

Tarih
15 Ekim 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede

Antalya’da yaşayan Özgür Duran ile Ayşe D. Sevgili.. İkili bir süre önce Konya’ya yerleşip aynı evde yaşamaya başlıyor.. Bir akşam evde kıskançlık merkezli bir tartışma yaşanıyor.. İçkiyi fazla kaçıran Özgür Duran da Ayşe D’yi dövüyor.. Ayşe şiddetten uzaklaşmak için evden çıkıp bir park gidiyor.. Özgür burada da Ayşe’yi bulup şiddet uygulamaya devam ediyor.. (Ayşe’nin olay sonrası verdiği ilk ifadeden öğreniyoruz bunları.. O sırada kütüphaneden çıkıp yanında yaşadığı teyzesinin evine doğru yürüyen Kadir Şeker olanları görüyor.. Müdahale için yanlarına gidiyor.. Ve iki adam kavgaya tutuşuyorlar.. Özgür, Kadir’in üzerine atlayıp boynunu sıkıyor. Kadir kurtulmayı başarıp kaçmaya başlıyor. Fakat Özgür, peşinden gittiği gence tekrar saldırıyor. Bunun üzerine Kadir, bıçağını çıkarıyor. Boğuşma sırasında bıçak Özgür’ün kalbine saplanıyor. Şeker de olay yerinden kaçıyor.

Mütalaa açıklandı: Kadir Şeker'e 18 yıla kadar hapis istendi — Gazete Karınca***

Birkaç saat sonra..

Polis, kan izlerini takip ederek Kadir Şeker’i parka 1.5 kilometre mesafedeki teyzesinin evinde yakaladı.. Gözaltına aldı .. Ardından da Kadir, ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklandı...

***

Ayşe önce olayı tam da az önce anlattığım gibi özetledi. “Evde dövdü” dedi. “Çıktım parkta buldu yine dövdü” falan dedi.. Sonra!.. Sonra bi’şey oldu.. Ayşe ölen sevgilisi için, ‘beni değil verandayı yumrukluyordu’ dedi. “Beni dövdüğünü düşünmüş ama Özgür bana vurmuyordu” dedi. “..Kadir yanımıza elinde siyah renkli bir bıçakla geldi..” dedi.. “.. Ortada bıçaklamayı gerektirecek bir durum yoktu. Karı-koca arasında yaşanabilecek bir tartışmaydı bizimki…” dedi.. “…Dayak yemiş olsam, Özgür bana vurmuş olsa, darp izi olurdu herhalde..” dedi. “.. sevgilimin, ‘kasten yaralama’, ‘hırsızlık’, ‘yağma’ ve ‘uyuşturucu madde ticareti gibi 19 ayrı suçtan kaydı olması onu kötü biri yapmaz..” dedi.. Milletçe öyle kalakaldık iyi mi!..

***

Ersoy Dede'nin yeni adresi belli oldu!Şimdi o adam 12,5 yıl aldı. Öldürdüğü adamın ailesi de bu cezadan memnun değil. Kadir Şeker de..

Bir taraf az diyor diğer taraf çok.. Size bir şey söyleyeyim mi?.. Bu olay kriminal bir olay değil. Sosyolojik bir olay.. Evet içinde cinayet, darp, kadına şiddet falan var. Fakat en az onlar kadar mesela bir kamuoyu tepkisi (ya da desteği) var.. İnsanlar yerde bir ceset olmasına rağmen, katili adeta “Şehrin Azizleri”ndeki gibi kutsuyorlar.. İkincisi genele teşmil edilecek bir yeni davranış modeli var artık karşımızda.. Hep kadına şiddet haberlerinde ne diyorduk? “O yoldan geçen adamlar da tek kelime laf etmiyor mu karısına şiddet uygulayan kişiye” demiyor muyduk?..

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Hakan

  19 Ekim 2020 14:23
  1 0
  Burada kimse dikkat çekmiyor ama devlet kadını birinci derece korumaya alıp bütün telefon vs kayitlarini incelemeye almaliydi.Neden ifade değiştirdi bunu iyice inceleme yapılmalı.Yani kadının ardında belki bir çete baskıyla aldırdı bu karari.Eger kararı degistirmese belki ölen adamın yakınları kadını oldureceklerdi Maalesef kadın korunmaya alınıp ifade neden değiştiğini cozmedikce bu olay çözülmez.Kimse de bunu sormuyor?
 • atom

  18 Ekim 2020 12:43
  0 0
  ŞİMDİ BİZ NASIL YOLDA ŞİDDET GÖREN BİR KADINA YARDIM EDELİM YA DA OTOSTOP YAPAN BİRİNİ ARABAMIZA ALALIM.
 • BARIŞ

  16 Ekim 2020 11:12
  0 0
  SONUÇ MU KANCIK İKİ KİŞİYİ YAKTI.
 • yandaş

  16 Ekim 2020 07:18
  0 0
  Bu saatten sonra kimse sokak ortasından kocasından/sevgilisinden şiddet gören kadına yardım etmez. Kılını dahi kıpırdatmaz....
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;