GÜNCEL

Ersoy DEDE : Devlette yeni dönemin şifreleri

Tarih
25 Eylül 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede

Haftasonu Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Ersoy’un Güneydoğu kültür gezisini takip ettim.. Ve orada bir şeyi farkettim. Başkanlık sistemi tüm kurumlarıyla oturmaya başlamış.. Bakın şimdi ilginç bir tespitimi sizinle paylaşmak istiyorum..  Çok siyasetçi izlediğim gibi çok da iş adamı takip ettim gazetecilikte.. Sayın Ersoy’u izlerken bir bakandan çok bir iş adamı gördüm..  Yurdun dört bir yanına yayılmış yatırımlarını denetleyen ve oradaki bayilerinden brifing alan bir CEO..  Uzun ve sıkıcı yöresel buluşmalar yerine, sonuç odaklı ve nokta vuruş ziyaretler.. Bence yeni dönemin kodları işte burada gizli.. 

 

 

Pimapenli tarihi eser palavrasını atan da gerçeği biliyor  

Tarihi eserlerin restorasyonundaki gariplikleri sorduk Sayın Bakan’a.. Örnek olarak da Roma döneminden kalan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Mamure Kalesi’ndeki restorasyon çalışmalarında PVC pencere kullanıldığı iddialarını hatırlattık.. Meğer işin aslı öyle değilmiş.. Pimapenle fotoğrafı çekilen yer, kalenin önüne 90’larda yapılan bir bekçi kulübesinin penceresiymiş.. Ve bunu ilk haber yapan gazetenin de bundan haberi varmış.. 

  

Müze zamlarını eleştirenler gerçekten müzelere gidiyor mu?

Başlıktaki soru önemli. Çünkü Bakan’ın verdiği bilgiye göre, müzeleri ziyaret edenlerin %70’i yabancı, %30’u yerli.. Bu yerli turistlerin yarısı da müzekart sahibi.. Yani her müzeye aylık 70 liraya giriyor ve halinden memnun.. “Kırk yılda bir hayatında müzeye gitmiş bir kişi itiraz ediyor diye, gelirimizin yüzde 85’ini feda mı edeyim..” diyor Bakan Ersoy.. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;