DÜNYA

Ersoy Dede : Amerika’nın Gizli Planı

Tarih
24 Ekim 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ersoy Dede
24 Ekim 2014...
Letonya / Riga

Türkiye ile Amerika arasında özellikle “peşmerge geçişi” ve “silah yardımı” eksenli yol ayrımları olduğu yorumları yapılmaya başlandı. Bu yol ayrımı yorumlarının ne denli tehlikeli olduğunu Kanada Ottawa’da yaşanan saldırı belirgin biçimde ortaya koydu. Saldırı gerçekleştikten sadece bir kaç saat sonra Kanada Dışişleri Bakanı, Amerika’ya; “işte biz de tam bu nedenle size destek veriyoruz” şeklinde açıklama yaparak, hiç de üzerinde uzun uzun düşünmeye gerek bırakmayacak o ilişkiyi kendi kendine kurmuş oldu.. “Biz de size bu yüzden destek veriyoruz?” Ne yüzden?.. islamcı terörü bitirelim diye !..

İlk düğmeyi yanlış iliklediğiniz vakit, gerisi de öyle geliyor. Suriye ile ilgili olarak Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, bütün dünya kamuoyuna yükseK sesle yangını haber vermedi mi?.. Sizce Amerika bunu anlamamış olabilir mi?.. Kesinlikle anladı ama işine gelen o değildi.. Ama o bizden daha farklı düşünüyordu..
İTİ İTE KIRDIRMAK
Amerika için önemli olan düşman hattının temizliği.. Esad kim?.. Ezeli düşman.. El Kaide peki?. son kullanma tarihi geçmiş, işi bitmiş, kurtulunması temizlenmesi gereken bir yapı.. Ne dedi Amerika?.. Bırakın yesinler birbirini.. ABD için bunu söylemek kolay.. Peki ya Türkiye?.. Dibimizde bitmek bilmeyen bir savaş. Sınırımızda ciddi güvenlik tehdidi. Metropollerimizde terör riski.. 4,5 milyar dolar para harcamış Suriye iç savaşı sonucu ortaya çıkan mülteci sorunu ile ilgili olarak. 2 milyona yakın komşuya kapılarını açmış. İçeride ciddi bir sosyolojik ve güvenlik eksenli problemi göze almış.. ABD ise diyor ki; ‘bırakalım yesinler birbirlerini’.. Bunun en bariz örneğini silah yardımı sırasında görmedik mi?.. Bilgisayar oyunu gibi değil mi?. Savaşmaya devam eden gruplar sabah bir açıyorlar gözlerini önlerinde yeni silahlar var. Işid’in de, YPG’nin de önünde.. Bunun en açık anlamı; “hadi siz birbirinizi öldürmeye devam edin” değil de nedir?..
AVRUPA’DA İÇ TEMİZLİK
Bölgede istenmeyen yapıların kendi kendilerine birbirini öldürmesi sürecine ek olarak Devletler Hukuku Profesörü Hasan Köni de bir tez attı ortaya. Işid ile birlikte ortaya çıkan durumun, Avrupa’daki aşırıları mıknatıs gibi çektiğini, “İslam Devleti’ne hicret etmek üzere” Avrupa’nın dört bir yanından Rakka’ya hareket olduğunu, buna da Avrupa ülkelerinin bilerek göz yumduğunu söyledi. Bu ülkeler, kendilerince zararlı gördükleri unsurları, içeride yargılamaya kalksa, örneğin Danimarka’da, Hollanda’da istediği gibi yargılayamaz, suçlayamaz. İdam etse edemez. Ama bölgeye giderse orada bu unsurları eritebilir. Kastedilen bu. Yalnız burada şu hesap yapılamıyor. Kobanii’ye savaşmaya giden herkesin öleceği gibi bir garanti yok. Bu insanlar yarın geri de dönebilir. Ve eğer sahiden dönerlerse, Ottawa’yı mumla arar bu yorumu yapanlar. Ha amaç yahut hedef bu olmayabilir ama ‘doğal sonucu böyledir’ o başka.. Yani günün sonunda bu radikal unsurlardan Avrupa temizlenmiş olabilir. O vakit orada da Türkiye ile paylaşılan bilgilerin samimiyeti tartışılır. Mesela Türk makamlarına verilen 6.000 kişilik kara liste, inandırıcılığını kaybeder. Eğer öyleyse Türkiye’yi terörist geçişleri ile ilgili olarak kimse bundan böyle suçlayamaz. Kalın sağlıcakla.
Yeniakit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;