DÜNYA

Emre Aköz : IŞİD, İslam-dışı mı? Emin miyiz?

Tarih
20 Eylül 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Emre Aköz
20 Eylül 2014...Ortadoğu konusunda uzman olan İngiliz diplomat Alastair Crooke'un, IŞİD konusunda Amerikan yönetimine önemli bir eleştirisi var. Aynı zamanda eski bir istihbaratçı olan Crooke, şu noktanın altını çiziyor:
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD'i kastederek, "Bir rejimle değil, bir ideoloji ile savaşıyoruz" demiş... Başkan Obama ise IŞİD'in "İslam ile alakası bulunmayan" ('not İslamic') bir terör örgüt olduğunu söylemişti.
Crooke, "Obama yönetiminin IŞİD hakkındaki saptamaları, savaşmaya hazırlandıkları bu hareketi, aslında ne kadar az tanıdıklarını gösteriyor" diyor.
Hem tarihten, hem de günümüzden örnekler veren Crooke'un temel tezi şu: "İslam'da, neyin İslam, neyin İslam dışı olduğunu tanımlayacak merkezi bir otorite yoktur. Obama'nın, İslam ülkelerini ortak düşmana karşı birleştirmek için söyledikleri, gerçeği değiştirmez: Neticede IŞİD, İslam'a dahil bir örgüttür..."
Yabana atılır bir düşünce değil.
Tabii ki entelektüel bir tartışma sonucunda IŞİD'in "İslam-dışı" olduğu iddia edilebilir. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, Türkiye'yi yönetenler de "Böyle Müslümanlık olmaz" diyor; 49 vatandaşımızı rehin tutan IŞİD için...
Ancak Türkiye'deki genel havaya baktığımızda IŞİD'in Müslüman kitleler ve örgütler (dernek, vakıf, vs.) tarafından sessizce kabullenildiğini görüyoruz. Aksini söyleyenler azınlıkta kalıyor.
Belki "önyargı" olacak ama birçok kişinin, IŞİD'in yaptıklarına içten içe sempati duyduğuna ben eminim.
IŞİD gazetecinin kafasını kestiğinde, "Amerikan gâvuruna ders olsun; Ortadoğu'ya müdahale etmenin cezasını çeksin" diyorlar.
Crooke'un iddiası niye önemli? Çünkü IŞİD, İslam'a, özellikle de Sünni İslam'a dahilse, Obama'nın stratejisi bir süre sonra duvara toslayacak demektir.
Ortadoğu'nun Sünnileri, ABD'nin yaptıklarını "terörle mücadele" olarak değil, "Sünni düşmanlığı" şeklinde algılayacak...
Kürtler kendi nüfuz alanlarının dışında savaşmak istemezken... Suudiler enerjilerini IŞİD'e değil, Suriye diktatörü Esat'a karşı yoğunlaştıracak... Bunu gören İran, Esat'ı ayakta tutmak için elinden geleni yapacaktır...
Mezheplerin, din; aşiretlerin, millet; örgütlerin ise devlet kadar önemli olduğu bir bölge Ortadoğu. En iyisi bulaşmamak...
Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;