GÜNCEL

Emre Aköz: Asgari ücret manevraları

Tarih
30 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Emre Aköz

30 Mayıs 2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, kısaca "TÜSİAD'cılar" diyebileceğimiz iş insanlarıyla buluştu. Ali Kibar'ın evindeki yemekli toplantıya Mustafa Koç, Suzan Sabancı, Ferit Şahenk, Murat Ülker gibi büyük sermayenin ağır topları katıldı.
Lafı dolandırmadan söyleyeyim: İşin doğrusu budur! Başbakan hangi partiden olursa olsun, ekonomik hatta bazen siyasi kararlar vermeden önce TÜSİAD'cıların fikrini sormalıdır. ("Sorsun" diyorum, "dediğini yapsın" demiyorum.)
Niye? Çünkü TÜSİAD'da toplanan büyük sermaye, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 80'ini gerçekleştiriyor. Tarım ve kamudakileri ayrı tuttuğunuzda, her iki kişiden biri TÜSİAD üyelerinin yanında çalışıyor. Türkiye'de toplanan verginin yüzde 85'ini TÜSİAD üyeleri ödüyor.
Özetle hükümetlerin övünerek yaptığı her yatırımda, TÜSİAD'cıların çok yüksek payı var. TÜSİAD girişimleri aniden buharlaşsa, Türkiye batar!
Haberlere göre Başbakan Davutoğlu, "CHP'nin asgari ücreti bol keseden artırmasına niye karşı çıkmıyorsunuz" diyerek TÜSİAD'cılara serzenişte bulunmuş. Bu soruyu duyunca haberleri taradım: Sadece TÜSİAD değil, Davutoğlu'nun ideolojik açıdan yakın olduğu MÜSİAD da bu konuda dişe dokunur bir şey dememiş!
Acaba niye? Çünkü asgari ücretin artması, bu grupları değil, asıl KOBİ'leri, yani küçük ve orta ölçekteki girişimcileri zora sokar.
Ayrıca asgari ücreti artacak olan çalışanlar, sonunda dönüp dolaşıp TÜSİAD'cıların, MÜSİAD'cıların ürettiği malları satın almayacak mı?
Tabii işin bir de siyasi tarafı var: TÜSİAD'cılar, işlerine müdahale edilmesini istemedikleri için CHP'nin, AK Parti'ye ekonomik alanda kafa tutma çabasından son derece memnun. Olay bu...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;